Ház, táj blog

A komposzttea alkalmazása a kertben

Agrofórum Online

A házilag elkészült komposztteát számos célra felhasználhatjuk a házikertben: palántanevelésnél, levéltrágyaként, vetőmagkezelésre. A sikeres alkalmazáshoz vegyük végig a legfontosabb szabályokat!

Röviden a komposztteáról

Az előző cikkben részletesen volt szó a komposzttea jellemzőiről és jótékony hatásairól. Röviden a komposzttea hígítással alkalmazandó, tápanyagokban rendkívül gazdag, folyékony oldat, amelyet a jó minőségű kerti komposzt vízbe áztatásával készíthetünk el – tehát gyakorlatilag a komposztból hozunk létre egy természetes összetételű tápoldatot.

A kerti növények számára azért hasznos az alkalmazása, mert a segítségével a komposzt hasznos mikroorganizmusai és a tápanyagok könnyen felvehető formában válnak elérhetővé a növények gyökérzónájában.

A komposzttea készítését összefoglalva, a megfelelő minőségű oldat elkészítésének sikere a felhasznált komposztanyag és víz minőségétől függ a leginkább. Az elkészült komposztteát kijuttathatjuk a veteményeskertbe, a gyümölcstermő növényeinknek, a díszkert növényeinek és a gyep számára is. Ezzel zártuk az előző cikket, most pedig a kijuttatás szabályaival és módjaival folytatjuk.

Minél előbb!

A komposzttea felhasználásának első és legfontosabb szabálya, hogy az elkészítését követően rövid időn belül fel kell használni. Ez a legfőbb magyarázata annak, hogy nem kapható a kereskedelemben, mert nagyon rövid az eltarthatósági ideje.

Mégis mit jelent a rövid idő alatt? Ez attól is függ, hogy melyik évszakban alkalmazzuk a komposztteát:

  • a legmelegebb hónapokban nyáron a legjobb 12 órán belül, de maximum 24 órán belül kijuttatni;
  • kora tavasszal és ősszel 48 órán belül fel kell használni.
A komposzttea talajra öntözéséhez használjunk öntözőkannákat!
A komposzttea talajra öntözéséhez használjunk öntözőkannákat!

Tavasz elején és ősszel tehát 2 napig tárolhatjuk, ezenkívül ha lehűtjük az oldatot 2-6 oC közötti hőmérsékletre, akkor legfeljebb 5 napig tárolhatjuk. Fontos, hogy hűtés után és alkalmazás előtt hagyjuk pár órát fokozatosan felmelegedni, majd levegőztessük újra 2-3 órán át a komposztteát!

Miért kell ilyen hamar felhasználni?

A komposzttea gyors felhasználására azért van szükség, hogy:

  • a benne lévő tápanyagok maradéktalanul hasznosulni tudjanak (minél később használjuk fel, annál kevesebb az oldatban a hasznos mikroorganizmusok, illetve a tápanyagok mennyisége);
  • kiküszöböljük azt, hogy az idő előrehaladtával az oldat ülepedésnek induljon, levegőtlenné váljon, és elszaporodjanak benne a kórokozók.
Fóliasátorban vagy üvegházban heti rendszerességgel öntözhetjük be a komposztteát
Fóliasátorban vagy üvegházban heti rendszerességgel öntözhetjük be a komposztteát

A komposzttea felhasználási területei

Mint korábban említettük, az elkészült komposztteát kijuttathatjuk a gyümölcsfák részére, a veteményeskertbe, a díszkert növényeinek és a gyep/pázsit tápanyag-utánpótlását is megoldhatjuk vele.

NövénykultúraAlkalmazás
ZöldségfélékVetőmagkezelés: kis kézi permetezővel fújjuk be a magokat a teával a vetés napján.
Vetés előtt permetezhetjük az ágyás talajára, vagy palántanevelés esetén a szaporítóláda földjébe.
Fóliasátorban vagy üvegházban heti rendszerességgel öntözhetjük be a növények számára.
Stresszhatás esetén megelőző vagy utókezelés: aszály, hőhullámok, hirtelen időjárásváltozás, túl sok csapadék vagy kórokozók megjelenése esetén.
Gyümölcstermő növényekLevéltrágyaként: márciustól minimum nappali 8 oC-os, és éjszakai 3-4 oC-os hőmérséklet esetén.
Vegetációs időszakban havi rendszerességgel lombra permetezve.
Áprilisban (8-12 oC-os talajhőmérséklet esetén) a fa cseppvonalába locsolva (a fa ágainak legtávolabbi része alatti talaj), így a tápanyagok pont a gyökércsúcsokhoz kerülnek.
Stresszhatás esetén megelőző vagy utókezelés: aszály, hőhullámok, hirtelen időjárásváltozás, túl sok csapadék vagy kórokozók megjelenése esetén.
Ősszel egy záró lombkezelés (okt.-nov.) és a fa tövében a talajra permetezés.
Díszkert növényei, gyepÁprilisban (8-12 oC-os talajhőmérséklet elérése után) a talajra permetezve.
Vegetációs időszakban havi rendszerességgel / gyepre permetezve.
Ősszel egy záró lombkezelés (okt.-nov.) és a fa tövében a talajra permetezés.

A komposzttea hígítása

Egyedül akkor használjuk a komposztteát hígítatlanul, ha a kezelendő növényeken már megjelent betegségre juttatnánk ki, vagy hirtelen időjárásváltozás miatti elváltozásokat tapasztalunk a növényen (pl. perzselt levelek).

Beöntözésnél, lombkezelésnél, havi rendszerességű kezeléseknél 1:3 arányban hígítsuk a komposztteát vízzel! Ne felejtsük, hogy egy erős, tápanyagokban gazdag oldatot készítettünk, amelyet egyenletesen el kell juttatnunk a talajra vagy a levelekre!

A reggeli harmat segíti a komposzttea hasznosulását a növényeken és a talajban is
A reggeli harmat segíti a komposzttea hasznosulását a növényeken és a talajban is

Melyik napszakban juttassuk ki a komposztteát?

A komposzttea kijuttatásának ideje azért fontos, mert a benne élő élőlények számára minél kedvezőbb körülmények közé lesznek kijuttatva, annál nagyobb arányban tudják kifejteni jótékony hatásukat. Ehhez tudnunk kell, hogy a komposztban lakó élőlények talajlakók, és nedvességre van szükségük a túléléshez.

Éppen ezért:

  • Használjuk kora reggel vagy késő délután a komposztteát, hogy az UV sugárzás káros hatását minimalizáljuk az alkalmazáskor.
  • Ha levélre permetezzük, akkor minimum 20-30 percig vizes környezetben kell maradnia a teának (nem szabad ennél gyorsabban felszáradnia), mert ennyi idő kell a mikroorganizmusoknak, hogy egy úgynevezett biofilmet képezzenek maguk körül, ami megvédi őket az UV-tól, és rögzíti őket a felületre. Kora reggeli használat esetén a leveleken lévő harmat segíti ezt a folyamatot.
  • Lombkezelésnél a reggeli időpont megfelelőbb, mert ilyenkor a talaj anyagcseréje következtében felfelé ható erők a jellemzők a növények körül, így gyorsabban felszívódik a levelekre kijuttatott oldat.
  • A nyári kezelések esetén is kora reggeli időpontot érdemes választani, mivel a napközben jelentősen felmelegedő talaj- és levélfelület is gátolhatja a komposzttea hasznos szervezeteinek munkáját.

Ez utóbbi azért fontos, mert az oldat készítése során a mikroorganizmusok akklimatizálódnak az őket körülvevő közeg (vagyis a víz) hőmérsékletéhez. Viszont, ha a kijuttatási felület hőmérséklete ettől jelentősen eltér (pl.: forró talaj, naptól izzó növényi szövetek), akkor bizonytalan, hogy a mikroorganizmusok mennyire tudnak ehhez a gyors hőmérséklet-változáshoz alkalmazkodni.

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

A trágya és komposzt lehet a talaj probiotikumja?

2024. augusztus 27. 11:40

Kutatók vizsgálták, milyen hatása van a szerves talajjavító anyagoknak a patogén és antibiotikum-rezisztens baktériumokra. Az eredmények biztatók.

Karácsonyfából is lehet komposztot

2022. január 17. 10:43

Újév első napján elengedtük az óévet, vízkeresztkor pedig lebontottuk a karácsonyfákat. Ha babonások vagyunk, se előbb, se később, a népi hit ugyanis úgy tartja, ha korábban válunk meg tőle, szerencsétlenséget hoz, ha viszont január 6. éjjelén még teljes díszében pompázik, akkor egész évben úgy kell maradnia. Akár előbbi, akár utóbbi, esetleg köztes megoldást választunk, a fenntarthatósági elveket szem előtt tartva gondolkodni ma már alap. Dr. Aleksza László egyetemi docenst, a MATE Környezettudományi Intézetének munkatársát a kidobott fák lehetséges hasznosításáról kérdeztük.

A hortenzia és kékítése

2021. július 11. 16:59

Nézzük is sorra a leggyakoribb kérdéseket, melyek mostanában rendre felmerültek a hortenziával kapcsolatban.

Lemetszett, beteg ágakat fel lehet használni komposztban vagy talajtakarásra?

2024. február 16. 11:38

Lemetszett, beteg ágakat fel lehet-e használni komposztban, vagy ledarálva talajtakarásra? Nem jelentenek veszélyt a benne élő károsítók?