24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Nagyvilág

Fokozott veszélyt jelentenek a madárinfluenza mutációi

Agrofórum Online

A Texas Biomedical Research Institute kutatói kilenc mutációt azonosítottak egy emberi H5N1 madárinfluenza-törzsben, amelyek fokozzák a vírus fertőzőképességét és patogenitását.

A kutatás eredményei rávilágítanak a vírus gyors alkalmazkodóképességére és az emlősök közötti terjedésének veszélyére.

Új mutációk és fokozott kockázat

Az Egyesült Államokban 2024 tavaszán tejhasznú szarvasmarhákban azonosították először a H5N1 madárinfluenzát, amely azóta több állam állományait érintette, és embereknél is fertőzést okozott – elsősorban farmmunkások körében. Az emberi fertőzések eddig főként enyhe tüneteket, például szemgyulladást okoztak, de 2025 januárjában jelentették az első halálesetet is, amely baromfival való közvetlen érintkezéshez köthető.

A kutatók egy tejhasznú szarvasmarhából és egy emberből izolált H5N1 törzset hasonlítottak össze, és kilenc olyan mutációt azonosítottak az emberi változatban, amelyek a szarvasmarha-törzsben nem voltak jelen.

Ezek a mutációk lehetővé teszik, hogy a vírus hatékonyabban replikálódjon emberi sejtekben és súlyosabb betegséget okozzon. Kísérletek igazolták, hogy az emberi törzs különösen nagy mennyiségben található meg az agyszövetben, ami fokozott neurológiai kockázatra utal.

Antivirális kezelések és járványügyi intézkedések

A kutatók több FDA által engedélyezett antivirális szert is teszteltek a vírus mindkét törzsével szemben. Az eredmények szerint ezek a mutációk nem csökkentették az antivirális szerek hatékonyságát.

Ennek jelentősége kiemelkedő, mivel az emberi populáció nem rendelkezik előzetes immunitással a H5N1 ellen, és a szezonális influenza vakcinák csak korlátozott védelmet nyújtanak. A szakemberek szerint az antivirális szerek kulcsszerepet játszhatnak egy esetleges járvány esetén, különösen addig, amíg hatékony vakcina nem áll rendelkezésre.

A kutatás következő lépései között szerepel annak meghatározása, hogy a kilenc mutáció közül melyek felelősek a megnövekedett virulenciáért, illetve milyen mechanizmusok teszik lehetővé a vírus gyors alkalmazkodását különböző emlősök szervezetéhez.

Jövőbeli kilátások és védekezési stratégiák

A H5N1 emberre való terjedésének megelőzéséhez elengedhetetlen a tejhasznú szarvasmarhák állományainak folyamatos monitorozása és a vírus eliminálása.

A szakemberek hangsúlyozzák, hogy minél tovább marad jelen a vírus az állatállományban, annál nagyobb az esélye, hogy újabb mutációkkal jelenik meg, amelyek potenciálisan emberről emberre is terjedhetnek. Ezért azonnali intézkedésekre van szükség a vírus terjedésének korlátozására, a humán fertőzések minimalizálására és a járványügyi védekezés hatékonyságának fokozására.

(Forrás: Avian influenza is mutating, but antivirals still work | The Cattle Site)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A klímaváltozás átírja a szlovák mezőgazdaság szabályait

2025. április 27. 16:10

A szlovák mezőgazdaság példája világosan mutatja, milyen drasztikusan befolyásolja a klímaváltozás a termelést.

Eltűnő kaszálók – velük hal egy élő örökség

2025. április 13. 16:10

Románia könnycsepp alakú szénakazlait a gépesítés térhódítása és a fiatalok elvándorlása a kihalás szélére sodorja.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Aszály és őszi sereghernyó: zimbabwei farmerek harca

2025. március 30. 16:10

Sok zimbabwei gazda segélyekből élt tavaly. Idén az újra elvetett kukorica az aszály miatt kiszáradt. Januárban ismét vetettek, de ekkor a sereghernyó okozott súlyos károkat.

Meddig nő a "Medve"?

2021. július 6. 06:38

A felmelegedés hatására kiolvadó talaj több millió hektár felhasználható földet fog eredményezni Oroszországban, amely hozzájárul az ország gazdasági felemelkedéséhez.

Bioinnovációs kutatási projekt zárult a MATE Georgikon Campusán

2022. november 16. 11:51

Több mint egymilliárd forint vissza nem térítendő támogatásból valósult meg egy öt éven át tartó bioinnovációs kutatási projekt Keszthelyen, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Georgikon Campusán.

A vegánok tényleg egészségesebbek, mint a húsfogyasztók?

2023. november 23. 14:40

A címben feltett kérdésre – egy friss tanulmány alapján – inkább a fordított összefüggés feltételezése a válasz: úgy tűnik, hogy az eleve egészségesebb életmódot követők hajlamosabbak áttérni a vegán étrendre.

Az Európában elfogyasztott állati fehérje ötöde rovarfehérje lenne pár éven belül

2023. október 12. 09:10

Valószínűleg a legtöbb olvasónk már a gondolattól is hidegrázást kap, hogy egy nap talán valóban rovarokból készült lisztet kell beletennie a kosarába. Hát ha még a címkét is elolvassa, és rájön, hogy katonalégy, házilégy és egy kis lisztkukac van benne, persze, megőrölve. De valóban olyan szörnyű lenne ez, vagy épp ellenkezőleg?