A walipini hazánkban egyre gyakoribb, de sokan tévesztik össze a föld alá süllyesztett üvegházakkal vagy bolgárkertekből ismert építményekkel. A walipini ennél sokkal egyszerűbb és költséghatékonyabb.
Nemrégiben felkértek egy walipinis előadásra Lajosmizsén, ahol a tapasztalatokról kell majd beszélnem. Próbáltam a nagyvilágból is összeszedni információkat, de ahogyan az aquapónia esetében, a walipininél is nagyon kevés a magyar szakirodalom, de a külföldi sem mindig a walipiniről szól, csak hasonlóról. A mi földbe ásott építményünk idén már 10 éves.
Modern technika és a walipini
A walipini eredetileg a bolíviai és perui fennsíkokon indult, ahol egzotikus gyümölcsöket és zöldségeket akartak termeszteni. Később a britek és az oroszok is nekiláttak hasonlóknak, az úgynevezett ananászgödör is hasonló elven működik.
A mai walipinik már nem az igazi walipini elven épülnek, sokkal modernebb építőanyagokkal dolgoznak a készítők, pedig ennél is az lenne a fő cél, hogy minél egyszerűbb és elérhetőbb legyen bárki számára.
A hagyományos walipini

A mi walipinink teljesen ennek mentén épült: kiástuk az alapot, osztottunk-szoroztunk és végül raklapokból építettük meg.
Tájolásban a nap beesési szögét is figyelembe kell venni, hogy a téli időszakban is megfelelő módon fel tudja a házat melegíteni.
A süllyesztés mélysége viszont csibészes: hivatalosan 150-240 cm mélyre kéne elhelyezni, de a talajvíz nálunk közbeszólt és végül 120 cm mélyig tudtuk engedni az alját, hiszen feljött a talajvíz már 150 cm-es mélységnél.
Télen mit termeszthetünk egy walipiniben?
A téli időszakban a walipini egy hidegházként tud működni, mert ha nincs is mindig fagypont felett a levegő hőmérséklete benne, a talaj nem fagy többnyire át. Legalább 15 Celsius-fok különbség van a kint és bent között nappal, éjjel alig 5 Celsius-fok. Ez a levegő hőmérsékletére igaz. Talaj esetében jobbak a számok sokkal. Így sokat írok a télen is termeszthető zöldségekről a Téli zöldségeskert című kertészfüzetemben, mert ez egy nagyon jó eleme az egészséges étkezésnek.

A tavaszi időszakban palántanevelés zajlik benne, de utána dézsás chili és egyéb zöldségnövények termesztése folyik benne nálunk.
Ha a walipini építéséről többet szeretne megtudni ajánljuk figyelmébe a „Növénytermesztés egész évben: így építsünk walipinit!” című szakcikkünket is.
Kiemelt kép: Pixabay