26℃ 13℃
május 1. Fülöp, Jakab, Zsaklin, Jefte, József
Növénytermesztés

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

Agrofórum Online

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es aflatoxinos év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

A rendezvényt Süli János, Tolna vármegye országgyűlési képviselője nyitotta meg. Beszédében kiemelte, a mezőgazdaság jövője csak párbeszédre épülhet, amely összeköti a termelőket, feldolgozókat és döntéshozókat. A GOF Hungary Kft. új beruházása nemcsak ipari, de agrárstratégiai jelentőségű is, mivel a biztonságos alapanyag-ellátás a nemzetgazdaság egyik kulcsa.

Tapasztalatok a fotoszeparátoros válogatásból

Párkányi Gábor, a Mertcontrol Hungary Kft. ügyvezetője részletesen ismertette az aflatoxinos évek tanulságait. Mint elmondta, 2024-ben a magas termésátlag ellenére rendkívül súlyos fertőzöttséggel kellett szembenézni, melyet utólagos mintavételezéssel és fotoszeparátoros válogatással tudtak kezelni.

Az B1 aflatoxin UV-fényre fluoreszkáló tulajdonságát kihasználva ma már lehetőség nyílik a fertőzött szemek célzott eltávolítására. A szeparátorok hatékonyságát laboratóriumi mérések is igazolták.

Megelőzés: az agrotechnológiai eszköztár szerepe

Dr. Csótó András, a Debreceni Egyetem adjunktusa növénykórtanos szakemberként a megelőzés oldaláról vizsgálta az aflatoxin-szennyezést. Előadásában elmondta: a mikotoxin-termeléshez nemcsak gombafertőzés szükséges, a környezeti feltételek és a tápközeg is meghatározó, amiben a gomba fejlődik.

A megelőzés hatékony eszközei közé sorolta a vetésforgót, a korai betakarítást, a hibridválasztást és a tárolási technológia szigorítását. Kiemelte, hogy az Aspergillus flavus által termelt B1 aflatoxin leginkább krónikus egészségügyi kockázatai miatt probléma, különösen májkárosító hatása kiemelt.

A 2024-es év tanulságai a gyakorlatban

Horváth Kristóf, a Pannonia Bio Zrt. termelési igazgatója az üzem gyakorlati tapasztalatait osztotta meg. A vállalat napi szinten több száz kamion kukoricát ellenőriz. Tapasztalataik szerint, 2024-ben nem volt az országnak egyetlen olyan régiója sem, amely teljesen mentes lett volna az aflatoxin-szennyezéstől.

A Pannonia Bio már 20 ppb fölötti kukoricát is képes feldolgozni, de takarmányozásra csak a 6 ppb alatti alapanyag alkalmas. A különböző toxinterhelésű tételek szeparált tárolása és feldolgozása a rugalmas logisztikán múlik.

A szeparátor nem csodaszer, de kulcsszereplő

Szurovcsák András, a GOF Hungary Kft. ügyvezetője záróelőadásában hangsúlyozta, a technológia önmagában nem oldja meg a problémát, de nélkülözhetetlen a versenyképességhez. A kelet-nyugati különbségek 2024-re eltűntek – az egész ország érintetté vált. Mint mondta, nem engedhetjük meg, hogy értékes tételek vesszenek kárba. A szeparátor eszköz önmagában nem elég, az alázat, az együttműködés és a rendszerben gondolkodás vezet eredményre.

Technológiai áttörés Dunaföldváron

A GOF Hungary Kft. által üzembe helyezett, 13 csatornás toxinszeparátor új szintre emeli az élelmiszerbiztonságot. A berendezés UV-fény segítségével képes másodpercek alatt azonosítani és eltávolítani a szennyezett kukoricaszemeket. Óránként akár 40 tonna terményt képes feldolgozni, napi kapacitása elérheti az 1000 tonnát.

A tisztítási folyamatot folyamatos toxinmérések kísérik, így kizárólag a szigorú határértékeknek megfelelő tételek hagyhatják el a telephelyet. A szeparátor hatékonyságát bemutató minták is egyértelművé tették: ez a technológia valódi fordulópont lehet a hazai gabonafeldolgozásban.

A toxinszeparátor működésének legnagyobb előnye, hogy képes biztosítani a határérték alatti toxinértékeket, ezáltal garantálva a piacképes és egészséges termények előállítását. A berendezés nagy hatékonysággal választja ki a tiszta kukoricaszemeket, így jelentősen csökkenti a veszteséget, miközben növeli a feldolgozható és értékesíthető mennyiséget.

A toxinszeparátorral megtisztított termények megfelelnek mind az ipari, mind a fogyasztói elvárásoknak: toxin- és szennyezőanyag-tartalmuk a jogszabályban előírt határértékek alatt marad, így azok biztonságosan beilleszthetők az élelmiszerláncba.

A berendezés tehát nem csupán egy új eszköz a feldolgozóiparban, hanem valódi stratégiai válasz az aflatoxin jelentette, egyre súlyosbodó kihívásokra.

A toxinszeparátorról bővebb leírás itt: KATTINTSON.

Együttműködés és felelősség: ez a kulcs a jövőhöz

A szakmai fórum záróüzenete világos volt: az aflatoxin-probléma hosszú távú kezelése csak közös felelősségvállalással és innovációval lehetséges. A termelők, feldolgozók, kutatók és döntéshozók közös munkája nélkül nincs élelmiszerbiztonság, nincs fenntartható kukoricatermesztés. A dunaföldvári rendezvény bebizonyította, Magyarországon van tudás, akarat és technológia – csak együtt kell használni őket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Átadták a GOF Hungary Kft. terménytisztító és -szárítóüzemét Dunaföldváron

2024. június 19. 17:10

A GOF Hungary Kft. idén ünnepli fennállásának 20. évfordulóját. Új terménytisztító és -szárítóüzemének májusi átadó napján Nagy István agrárminiszter kiemelte: az agrárkormányzat célja a korszerűsítési elképzelések támogatása.

Félmilliárd forintos projekt keretében újul meg a dunaföldvári malom

2019. január 24. 08:38

Az 505 millió forintos projektet, amelyet 187 millió forinttal támogat a Gazdasági és Innovációs Operatív Program, két éven belül valósítják meg.