18℃ 14℃
július 9. Lukrécia, Veronika, Hajnalka
Állattenyésztés

Veszélyben az európai állattenyésztés – mi áll a visszaesés mögött?

Agrofórum Online

2024-ben az Európai Unióban a haszonállatok száma minden kategóriában csökkent. Az Eurostat adatai szerint jelenleg 132 millió sertés, 72 millió szarvasmarha, 57 millió juh és 10 millió kecske él az EU tagállamaiban. Az előző évhez képest ez 0,5-2,8%-os visszaesést jelent – és nem egyedi esetről, hanem hosszú távú tendenciáról van szó.

Az elmúlt tíz évben a kecskék száma 16%-kal, a sertéseké és marháké közel 9%-kal csökkent. A változás hátterében összetett gazdasági és agrárpolitikai okok állnak.

Miért csökken az állatállomány?

A legfőbb ok a termelés jövedelmezőségének romlása. A takarmány és energia árának emelkedése miatt egyre többe kerül az állatok tartása, miközben a termékek ára nem mindig követi ezt. Emellett az EU környezetvédelmi céljai – például az üvegházhatású gázok csökkentése – szigorúbb szabályokat hoztak a mezőgazdaságra is, ami visszafogja az intenzív állattartást.

Szerepet játszik a húsfogyasztási szokások változása is. Egyre több fogyasztó csökkenti a húsbevitelét egészségügyi vagy etikai okokból. Közben a járványok – például az afrikai sertéspestis – komoly veszteségeket okoztak, főleg Közép- és Kelet-Európában.

Mi a helyzet Magyarországon?

Hazánk az EU összesített állatállományának néhány százalékát adja, de a trendek hasonlók. 2024-ben a szarvasmarha-állomány lényegében stagnált (861 ezer állat), míg a sertések száma 7,5%-kal nőtt (2,8 millió állat). Ugyanakkor a juhállomány tovább csökkent, és a kecsketartás is csak marginális szereplő maradt. A sertéstartó gazdaságok száma itthon 17%-kal csökkent egy év alatt – vagyis kevesebb, nagyobb gazdaság viszi tovább az ágazatot.

Merre tart az európai állattenyésztés?

A jelenlegi tendenciák alapján az uniós állattartás nem tűnik fenntarthatónak a korábbi formájában. A termelési költségek, a szabályozási környezet és a piaci igények változása mind abba az irányba mutatnak, hogy kevesebb, de hatékonyabb, klímabarátabb állattartás fog kialakulni.

A kérdés már nem az, hogyan növelhető az állatlétszám, hanem hogy milyen szerepet szánunk az állattenyésztésnek a jövő agráriumában.

Képek: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy birka nem birka: társas lények a kert végében

2025. június 15. 11:10

Sokan álmodnak saját birkáról, de mit kell tudni, mielőtt beköltöznek a kertbe? Gyakorlati tanácsok kezdőknek, közérthetően.

Jobb padozat, több tej? A komfort hatása a hozamra

2025. június 1. 14:10

A padozat minősége nem csupán az állatjólétet befolyásolja: a tejhozam, a lábegészség és a gazdaság jövedelmezősége is múlik rajta.

Fekete Zsóka: mangalicatenyésztő, aki otthon van a fine dining világában is

2025. május 27. 08:10

Az Év Állattenyésztője díjas Fekete Zsóka a mangalicatenyésztéstől a fine dining asztalig kíséri végig a termékeit.

Nyári hőstressz megelőzése szarvasmarha-állományokban

2025. május 24. 16:10

A nyári hőségben hőstressz fenyegeti a szarvasmarhákat és visszaveti a termelést; árnyékolással és bőséges vízellátással ez megelőzhető.

Rosszabb a búzatermés a nedves időjárás miatt Franciaországban

2024. július 22. 14:10

A csapadékmentes őszi vetés és a nyirkos tavasz a nyugati országokban 2020 óta a legkisebb búzatermést eredményezheti Európában.

Szójapiac: az Egyesült Államok piacvezető exportőr Európában

2019. január 19. 13:29

Tavaly az USA szója eladásai Európában 243 százalékkal, míg a közel-keleti, észak-afrikai régióban 105 százalékkal emelkedtek.

Kevés gabona termett Európában, kilőhetnek a felvásárlási árak

2023. július 20. 15:40

Spanyolország, Portugália és Észak-Olaszország gabonatermesztőinek akár 60 százalékos hozamcsökkenést kellett idén elszenvedniük, ami a felvásárlási árak növekedéséhez vezethet.

Csökken Európa szerepe a BASF mezőgazdasági szegmensében

2020. március 20. 12:16

Egy évtizeddel ezelőtt, 2010-ben még a legtöbb bevételre, az összesnek csaknem a negyven százalékára az európai régióból tett szert a BASF mezőgazdasági megoldások divíziója.