22℃ 15℃
július 18. Szömér, Frigyes, Milla, Hedvig, Mirkó
Egyéb szakmai közlemények

A kék vadvirág visszatér – szerepe a mai mezőgazdaságban

Agrofórum Online

A búzavirág (Centaurea cyanus) Európa-szerte őshonos lágyszárú növény, amely a gabonatáblák ikonikus kísérőjeként vált ismertté. Bár régen gyakori gyomként tartották számon a búza-, árpa- és rozstáblák szélén, a kémiai gyomirtás és a nagytáblás mezőgazdaság miatt mára sok térségből visszaszorult. Magyarországon 1982 óta védett fajként tartják nyilván, természetvédelmi értéke 5000 Ft.

A búzavirág az agro-ökológiai rendszerek hasznos eleme lehet. Kiváló méhlegelő: magas nektártartalma miatt vonzza a házi méheket, vadméheket és más beporzókat, ezzel segítve a kultúrnövények beporzását is. A biodiverzitás megőrzésében is szerepe van: több ritka rovarfaj, például lepkék és fürkészdarazsak tápláléknövénye.

Emellett egyes kísérletek szerint kedvező lehet sorközi vetésként vagy búza-takarónövényes kombinációkban, mivel segíti a természetes ellenségek megtelepedését.

Dísznövényként és gyógynövényként is értékes

A kerti változatok (pl. fehér, rózsaszín, sötétlila virágú fajták) egyre népszerűbbek virágágyásokban és vadvirágos réteken. Egyszerű gondozást igényelnek, szárazságtűrők, és hosszú ideig virágoznak.

Egyre népszerűbbek virágágyásokban is

Gyógynövényként is ismert: virágzatából készített tea enyhén vizelethajtó, emésztést segítő, valamint szemgyulladás és bőrproblémák esetén borogatásként alkalmazható. Szárított virága gyakori alkotóeleme gyógynövényes keverékeknek és teáknak.

Mit tehetünk a megőrzéséért?

A búzavirág visszatelepítése történhet vetéssel, például vadvirágos magkeverékek részeként, de fontos, hogy olyan táblaszéleken, virágsávokban alkalmazzuk, ahol nincs intenzív növényvédőszer-használat. Agrár-környezetgazdálkodási (AKG) programokban a vadvirágos sávok egyre gyakoribb elemei a biológiai sokféleség növelése érdekében.

A természetes állományok megőrzése érdekében fontos, hogy a gazdálkodók figyelembe vegyék a kaszálási időpontokat, ne alkalmazzanak totális gyomirtást a tábla szegélyein, és támogassák a méhlegelő funkciókat ellátó növények terjedését.

Képek: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Baleset-megelőzés aratási szezonban: mezőgazdasági gépek az utakon

2025. július 16. 13:10

Aratáskor sok traktor és kombájn közlekedik a közutakon. Cikkünk a balesetek megelőzéséhez ad hivatalos forrásokon alapuló tanácsokat.

Ártalmatlan gyomból komoly baj – mit kell tudni a toklászról?

2025. július 12. 13:10

A nyári hónapok alattomos veszélye a toklász – egy apró növényi rész, amely akár súlyos sérüléseket is okozhat kedvenceinknek.

Madár csapódott az ablaknak? Ne hibázzon a segítségnyújtásnál!

2025. június 27. 08:10

Egyre gyakoribb, hogy a madarak ablaknak csapódnak vagy berepülnek a lakásba. Fontos tudni, hogyan segíthetünk rajtuk – és mit ne tegyünk!

Tényleg az oleander szender a legszebb lepke?

2025. június 22. 13:10

Különleges színek, gyors röptű test: az oleander szender sokak szerint a legszebb lepke. De vajon tényleg megérdemli ezt a címet?

Búzavirág, búzavirág - kéklő búzavirág

2018. június 25. 11:35

Nagyot lódult előre az időjárás. Amikor – 2008-ban – papírra vetettem a fenti címen gondolataimat, még „normális” menetben rótták a napok rendelt útjukat.

A lepkebarát kert növényei I.

2023. augusztus 31. 05:40

Ki ne szeretné vendégül látni a többi beporzó rovar mellett a különböző lepkefajokat is a kertben? Mivel ezeknek a fajoknak is szorosan kötődik a táplálkozása a virágzó növényekhez, ezért fontos beporzó szervezetei ők is a növényeinknek. De milyen növényfajokkal csalogathatunk több lepkét a kertbe?