Terményárak

Terménypiac: tartottá vált árak, meglepő becslési adatok miatt

Agrofórum Online

Jól megkülönböztethető folyamatok zajlanak a különböző régiókban és ezek eredője támaszt adott az áraknak – az árcsökkenés megállt.

A várva várt szeptemberi USDA becslés sok tekintetben hozta, amit vártak tőle: tisztább lett a kép, vagy legalábbis annak látszik… A legfontosabb számok az USA termelésére vonatkoznak, ezért is lett is határozottabb az árcsökkenés, a szerdai hírekre a piac 2,5 % körüli eséssel reagált. Ami hosszabb távon is meghatározó, a szójababra és a kukoricára vonatkozó termésbecslés, mindkét terméknél javítottak a kilátásokon és így rekord közeli terméssel lehet számolni az USA-ban. Ez egyértelműen az export piacokra jutó mennyiséget növelhetné, de az USA és Kína között vámháború miatt a belső készletek felhalmozódására lehet számítani és ez jelentősen nyomja az árakat. A szója ára így több, mint tíz éve nem látott alacsony szintre süllyedt, de a kukorica is közelíti a 2016. augusztusi illetve a 2009. áprilisi  mélypontot. E két terméket követően a búza amerikai jegyzése is csökkent, ott azonban még messzebb vagyunk a 2016-os mélyponttól.

A világ egyéb térségeiben nem volt ilyen jelentős új hír, az orosz búza termés augusztushoz képest optimistább megítélését többen is indokolatlannak látják – most az USDA 71 millió tonnás termést vár /augusztusban ez 68 M to volt/ és ez a tavalyi rekord után 14 millió tonnás csökkenést jelent. Az export piacok már reagáltak is erre, a héten Egyiptom ismételten nagy, 235 ezer tonnás kötést jelentett be, de Algéria és Tunézia is úgy ítélhette meg a helyzetet, nem érdemes tovább várni. A kötésárakban a korábbi szintekhez képest 3-5 USD/to-s növekedést tapasztalhattunk.

A kukorica piacán Európa a hét elején még negatív hangulatú volt, majd az amerikaival ellentétben erősödött a hét végére. Ezzel gyakorlatilag változatlan szinteken zártak a jegyzések. Ebben az is szerepet játszott, hogy az EU28-ak termését az USDA jobbnak várja most, mint egy hónapja -60,8 millió tonnára-, de a felhasználást nagyobb mértékben emelték meg, így a külső, 3. országból történő import mennyisége nagyobb mértékben nőtt.

Továbbra is a francia termés a legmeghatározóbb – ha ott a most megkezdődött betakarítás nem hozza a 11,5 millió tonnás eredményt, további áremelkedésre lehet számítani. Hasonló volt a helyzet a búza és a repce betakarításakor is, a betakarítás előrehaladtával a kínálat megjelenése nem csökkentette az árakat, legfeljebb csak az emelkedés mértékét fékezte.

Az európai termelés alakulását a Strategie Grains adatai alapján mutatja az ábra, egyúttal azt is jelezve, hogy a francia és a német termés csökkenését ellensúlyozni fogja a román és a várhatóan rekord mértékű bolgár termés – erősítve a Fekete-tenger – Észak-Nyugat Európa között tengeri hajós forgalmat.

Az európai és a fekete-tengeri áralakulás egyelőre nem hatott igazán a hazai árakra – a kitartás érződik a termelők részéről. Jelentősebb elmozdulásra akkor számíthatunk, amikor kiderül milyen mértékűek az előre-eladások és milyen erővel, dinamikával indul be az új szezon. Most úgy érezni, voltak eladások jelentős mennyiségekre is, de mintha kisebb lenne az érdeklődés a vevők részéről. Főleg a kukorica esetében tűnik úgy, mintha a vevők további árcsökkenésre várnának és emiatt az EU-n belüli érdeklődések háttérbe szorultak volna.

A napraforgó helyzete a legnehezebb – aki eddig nem adta el termésének egy részét, az most nagy valószínűséggel csalódott lesz. A nemzetközi piacokon a nyers napraforgóolaj ára 10 éves mélypontra csökkent – a folyamatos lemorzsolódás hátterében részbe az áll, hogy a 2018/19-es szezonra Ukrajna napraforgómagból a második legnagyobb mennyiségű exportálható árualappal rendelkezik és 15 millió tonnás terméséből a tavalyi 45 ezer tonna után 100 ezer tonnát tud ajánlani, miközben a napraforgóolaj exportja is 250 ezer tonnával emelkedik. Az USDA becslését egyes források optimistának tartják ugyan, de a piacra gyakorolt hatását itthon is érezzük. A korábbi 90.000,-Ft/to fölött normál napraforgómag árak után a múlt héten már 80.000 Ft/to alatti árakat lehetett hallani és nem zárható ki, hogy ez még nem volt az alja.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az orosz búza ára egy hónap után csökkent

2024. november 22. 07:10

Európában a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, a kukorica stagnált, a repce ára pedig zuhant.

Esetleges béketárgyalások előtti támadásokat áraz a piac

2024. november 21. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a repce olcsóbb lett.

Ukrajna először lőtt ki nagy hatótávolságú rakétákat Oroszországra, és ez felhúzta a búza árát

2024. november 20. 07:40

Európában a malmi búza stagnált, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa viszont mínuszban zárt.

Kilőtt a búza ára Biden lépése miatt

2024. november 19. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Három százalékkal drágult a búza Chicagóban

2023. május 24. 06:36

A búza ma drágább az Oroszország és Ukrajna közötti feszültség miatt, ami miatt további zavarok tapasztalhatók a kereskedelemben.

Októberi mélypontra zuhant a szójabab ára

2024. január 3. 08:10

Árcsökkenésekkel indult az év a terménypiacokon. Chicagóban a búza 3,7 százalékkal, a búza 2 százalékkal, a szójabab 2,4 százalékkal, a repce pedig 0,1 százalékkal lett olcsóbb a 2024-es év első kereskedési napján. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Korszakváltás küszöbén: 600–650 ezer hektárra fog csökkenni a szemes kukorica vetésterülete Magyarországon

2024. november 21. 08:10

Az EU déli tagállamai a kukoricánál stabilan magas hozamokkal dolgoznak. Kukoricát csak oda vetnek, ahol minden igényét ki tudják elégíteni.

Kína lemondott egy jelentősebb kukoricavásárlást

2023. április 25. 06:36

Jó látni, hogy a gabona- és olajosmag-árszintek a fizikai piac keresleti és kínálati trendjei alapján mozognak, de ki vannak téve a főbb külső kockázatoknak.