Mit tehetünk a gyümölcshullás ellen?

Agrofórum Online

R. Magdolna kérdése: Gyümölcsfáimról minden évben sok termés hullik le a tavasz és nyár folyamán is. Mitől lehet ez?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfák terméshullását több tényező is okozhatja, nem ritka, hogy ezen okok egyszerre, komplexen okozzák a tüneteket. A gyümölcshullás okáért a rovarok és a betegségek is nagymértékben hozzájárulhatnak. Amennyiben növényeinken sem vírusos, gombás vagy rovarok által okozott kártételt nem találunk, úgy a növényvédelemi problémákat az okok közül kizárhatjuk. Sok esetben a korai terméshullás egész egyszerűen nem más, mint természetes gyümölcshullás. Nem minden terméskezdemény jut el az érésig, egy bizonyos részük már korábban lehull. Ez a folyamat a gyümölcsfák önszabályozásának tekinthető, amely által a gyümölcseik egy részétől megszabadulnak.

Általában 3 hullási időszakot lehet elkülöníteni. Késői érésű gyümölcsfajoknál, fajtáknál (pl. őszi érésű almafajták) az első közvetlenül virágzás után van, a második júniusban a harmadig pedig az érés előtt. A korábban érő gyümölcsöknél az időpontok előbbre, a későbbieknél pedig későbbre tolódhatnak. A hullás szakaszossága a gyümölcsökben lejátszódó élettani változásokkal magyarázható. A virágzás utáni hullás (tisztító hullás) legtöbbször a hiányos termékenyülés következménye, ami különösen az önmeddő fajoknál és fajtáknál fordulhat elő. Abban az esetben, ha túl sok gyümölcs kötődik a fa a túlterhelés ellen védekezik. Csak annyi gyümölcs marad a fán, amennyi megérleléséhez a lombfelület elegendő tápanyagot tud termelni. A levelek által megtermelt energia nem csak a gyümölcsök fejlődéséhez, hanem a hajtásnövekedéshez is szükséges. Egy gyümölcs kineveléséhez átlagosan 20-40 levélre van szükség.

Környezeti tényezők is okozhatják a gyümölcshullást. A késői fagy, vagy akár a szokatlanul hűvösebb, hideg időjárás is kiválthatja. Az egyenetlen csapadékellátás és természetesen a tápanyaghiány mind-mind szerepet játszhatnak abban, hogy egy fa képes-e megtartani a gyümölcseit, vagy pedig elkezdi lehullajtani azokat. A gyümölcshullás sok esetben elkerülhetetlen, mégis van, amit tehetünk ellene. Végezzünk termésritkítást, a szebb, nagyobb gyümölcsök érdekében kézzel távolítsuk el a gyümölcskezdemények egy részét. Ügyeljünk a fák rendszeres megfelelő mennyiségű vízellátására, valamint a szükséges tápanyagok utánpótlására is.

Az ízletes ribizli titka - Mit tegyünk, ha túl sok terem?

2022. július 1. 05:36

Az utóbbi időben rájár a rúd a bogyós gyümölcsökre, mert hol az időjárás a ludas a kevés csapadékkal, hol a kártevőktől való megmentésük nagy kihívás. De azt kell mondjam, hogy az elmúlt években megtanultunk ilyen kihívások mellett is bogyósokat termelni.

Mire ügyeljünk az ősszel termő alma nyári növényvédelme során?

2023. július 20. 04:36

Várom szíves válaszukat almával kapcsolatos kérdésemre! Mire ügyeljek az ősszel termő almafám nyári növényvédelme során?

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés – 04.13.

2022. április 13. 10:05

Április második dekádjára az időjárás tavaszias arcát mutatja.

Európában a szőlőinket és csonthéjasainkat is fenyegető karantén baktérium, a Xylella fastidiosa

2019. szeptember 10. 11:49

A cikk átfogó képet nyújt az Amerikában őshonos Xylella fastidiosa baktériumról, eddigi európai térhódításáról, a főbb fertőzési esetekről. Bemutatja az okozott tüneteket a főbb gazdanövényeinken: szőlőn és csonthéjas gyümölcsűeken, valamint egyes fás szárú dísznövényeken. Felhívja a figyelmet a Xylella fastidiosa behurcolásának és terjedésének megakadályozására szolgáló hatósági intézkedések főbb elemeire és a készenléti terv szerepére a kórokozó terjedése elleni eredményes fellépésben.