15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Növényvédelmi előrejelzés

Megjelentek az amerikai fehér szövőlepke első egyedei

Agrofórum Online

A májust eddig jellemző csapadékos periódustól szépen „kipendült” a határ. Most minden szép zöld, mintha sosem szenvedtek volna a növények a májusig tartó tavaszi aszálytól. A melegedésnek indult talajból már több tápanyagot képesek felvenni a növények, főként a kukorica, így már múlóban a sárga levélszín, viszont elég gyakran látni liluló növényfoltokat a táblák mélyebb fekvésű részein, ami a preemergens gyomirtó szerek gyökérzónába történő bemosódására utal.

Most javában tart a gyomosodó táblák állománykezelése, mert a kedvező nedvességviszonyok miatt egyöntetű a gyomnövények kelése. A gyomirtáson túlmenően bőségesen akad más növényvédelmi tennivaló is.

A tavaszi árpa területeken mind látványosabbá válnak a vetésfehérítő bogár lárvák okozta kifehéredő foltok. A kártétel nemcsak látványos, hanem veszélyes is a növények számára, mert elsősorban a felső leveleket és a zászlós levelet veszíti el, aminek következtében csökken a kalász tápanyag ellátottsága. 20 %-os levélfelület veszteség már komoly terméskieséssel jár. A vetésfehérítő lárva jelenlét a tavaszi árpa mellett az őszi búzára is jellemző, de most a virágzó növények látványa eltakarja a károsítás valós méreteit. A vetésfehérítő jelenlét mellett egyre aktívabbá válnak a gabonaszipolyok, azok közül is az osztrák szipolyra hívták fel a figyelmet a növényorvos kollégák. Már sok a kalászokon szívogató mór- és csőrös szipolypoloska is, amit jól jeleznek a szaporodó „borzas” kalászok, amik a szívogatás következményei.

SK – Brzotín (rybníky),
060 – Slovenský kras, DU68

A fénycsapdákban a déli országrészben megjelentek az első kukoricamoly hímlepkék, melyeket hamarosan követnek a nőstény egyedek is. A kukorica viszonylag fejletlen állapota ellenére már most érdemes kihelyezni mindenütt a feromon csapdákat is a rajzásdinamika figyelemmel kísérése érdekében.

Aránylag sok pattanóbogár jelenik meg a csapdákban és a virágzásnak indult növényeken, ami a kedvező talajnedvességi viszonyok miatt bőséges peterakásra és későbbi drótféreg kártétel kialakulására utal.

A hosszasan hideg idő után ismét aktivizálódtak a zöld- és ázsiai márványos poloskák. Jelenlétük mellett megkezdődik tojásrakásuk is kedvenc tápnövényeikre, melyből bőségesen áll rendelkezésre szántóföldön és kertészeti kultúrákban egyaránt.

Több bagolylepke faj is folyamatosan megjelenik a fény- és feromon csapdákban. Egyedszámuk most még nem mondható tömegesnek, de figyelmeztet a kártételi veszélyre lomb- és talajszinten egyaránt, a károsító bagolylepke fajtól függően.

Megjelentek az amerikai fehér szövőlepke első egyedei, tehát figyelni kell a tápnövényként szolgáló fákon a hernyófészkek kialakulását.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Támadnak a levéltetvek

2021. június 8. 14:32

Június első hetét a várva-várt kora nyári időjárás jellemezte. A nappali maximumok időnként megközelítették a 30 Celsius fokot, éjszakánként azonban csupán 10-12 fok volt, emiatt a harmatképződés igen erős volt. Kisebb szórványos csapadék csupán a hét végén hullott, helyenként zápor, zivatar formájában. A melegedő idő hatására a fejlődésben lemaradt növények, különösen a kukorica gyorsabban növekszik, bár országszerte még most is jellemző a növények lilulása.

Az esőtől reped a meggy, a cseresznye - károkat okozhat a monília

2020. június 17. 08:38

Az elmúlt időszak kiadós esőkkel, záporokkal, zivatarokkal, helyenként jégveréssel tarkított időjárása jelentős változásokat hozott a növény egészségügyi helyzet megítélésében. A növénykultúrák többségében eddig a száraz és aszályos idő elsősorban a kártevőknek kedvezett, a betegségek közül pedig a lisztharmat gombáknak. Ezen túlmenően más kórokozók a megjelenésen és az alacsony fertőzésen túlmenően nem okoztak veszélyhelyzetet.

Növényvédelmi előrejelzés: megjelenhet a fuzáriumos csőpenész

2018. augusztus 27. 06:08

Augusztus utolsó dekádjában továbbra is a nyári hőség jellemezte az időjárást. A fojtogató meleget csak időnként és szórványosan szakította meg egy-egy zápor, zivatar. A több hete tartó hőségben szinte minden szántóföldi és kertészeti növény a megszokottnál jóval korábban érik. A szántóföldi és a kertészeti kultúrákon országosan jelentkezik a magas UV- sugárzás miatti levél- és terméségés. Ezzel a jelenséggel sajnos nem tudnak mit kezdeni a gazdák.

Veszélyes mértékű a takácsatkák száma, sok a gyapottok bagolylepke

2020. augusztus 4. 09:27

Az elmúlt időszakban jelentősen csökkent a csapadékhajlam a Kárpát-medence időjárásában, viszont a 25-30 Celsius fok körüli időjárás tartósan megmaradt. Augusztus első napjaiban, ha nem is hosszú időre, de eső áztatta a földeket. A korábban learatott területeken az elszóródott magok intenzíven kelnek, ismét kizöldült a határ. Az árvakeléseken, főként a repce után tömegesen táplálkoznak a keresztesvirágú kártevők. Kalászosok után még kevesebb ugyan a károsító a kikelt növényeken, de csak idő kérdése, hogy azokon is megjelenjenek. Az utolsó csapadékhullám után ismét elő kell venni a talajápoló eszközöket és a talajlazítókat a tarló területek „feketén” tartásához.