24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon

Milyen kórokozók károsíthatják a szeder levelét?

Agrofórum Online

R. Balázs kérdése: Milyen kórokozók okozhatnak gondot a szeder levelén?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szedernek viszonylag kevés betegsége és kártevője van, viszont megjelenésük gyakorta előfordul. A gombás betegségek közül a legjelentősebb a málnán is előforduló kórokozók közül a botritisz, valamint a mikoszferellás levélfoltosság. Ezen kívül még a szederrozsda is megjelenhet a szederállományon. A vesszőbetegségek közül a leptoszfériás, botrioszfériás és szeptocitás betegségek okozhatnak gondot.

A botritisz nem csak a gyümölcsön, hanem a levélen, hajtáson, vesszőn és virágokon is okozhat tüneteket. A hajtáson szürkésbarna, a vesszőn szürkésfehér foltok alakulnak ki, melyekben fekete képletek láthatóak. A levélnyél elbarnul, a levél szürkés színű lesz, lelógó, rajta penészgyeppel. A virágkocsányok és sziromlevelek barnulnak, rajtuk szürke gyep jelenik meg. A bogyók éretlenül aszalódnak, barnulnak. Éretten kifakulnak, megpuhulnak, rossz ízűek lesznek, felületükön megjelenik a szürke penészgyep is. A megfelelő térállással és a szellős, nem túl sűrű állomány kialakításával csökkenthető a fertőzés mértéke. A beteg vesszők a lehullott lomb és gyümölcsök eltávolításával a fertőzési forrás csökkenthető. A vegyszeres védekezést (ciprodinil, fludioxonil) virágzás kezdetekor kell megkezdeni és szükségszerűen a virágzás időtartamától függően megismételni. A kezelést ősszel érdemes újra ismételni a vesszőn való megjelenés ellen.

A szeder mikoszferellás levélfoltossága esetében a leveleken apró, szögletes vagy ovális foltok jelennek meg, melyet lilás-piros szegély vesz körbe. A foltok később összeolvadnak és a levél pedig elszárad. A fertőzés forrása a lehullott levelek, ezért a betegség mértéke a lehullott lomb megsemmisítésével, talajba forgatásával csökkenthető. A kémiai védekezést (boszkalid, piraklostobin, réz-oxiklorid) már 3-4 lombleveles korban el kell kezdeni és virágzásig legalább 2-3 alkalommal megismételni.

A szederrozsda a tüskétlen szedernél előforduló kórokozó. A hajtások elsöprűsödnek, deformálódnak és a levelek aprók, halványzöldek lesznek. Ezeken a részeken nagy számú narancssárga kinövések figyelhetők meg. A kórokozó fertőzési forrása a letermett vagy beteg vesszők, ezért fontos, hogy ezeket eltávolítsuk. A kórokozó főként szaporítóanyaggal vihető át, ezért a betegség megelőzése elsősorban egészséges szaporítóanyag felhasználásával lehetséges.

Gyökeres változás küszöbén a növényvédelem és a növénytáplálás

2023. augusztus 4. 12:10

A klasszikus értelemben vett biológiai megoldások több évszázados múltra tekintenek vissza, ennek ellenére hosszú ideig háttérbe szorultak a kémiai alternatívák mellett.

Inváziós kártevők: a burgonya cisztaképző fonálférgei

2019. január 18. 08:35

Az inváziós kártevőkről szóló sorozatunkban a májusi lapszámban a burgonya cisztaképző fonálférgek kártételéről, morfológiájáról, fajmeghatározási módszereiről és patotípusairól olvashatnak.

A zöld őszibarack-levéltetű új törzse ellen agresszívabb rovarokat kell bevetnünk

2023. szeptember 14. 13:10

Bár a neve alapján azt hihetnénk, hogy a zöld őszibarack-levéltetű csak a barackot támadja meg, e kártevő előszeretettel teszi tönkre a gazdák szabadföldi és üvegházi termését, így az uborkát, a tököt, a görögdinnyét, a spárgát, répaféléket, babot, de a brokkoli, a káposzta, a zeller, a kukorica, a padlizsán, a salátafélék, a paprika, a burgonya és a paradicsom sem ússza meg a pusztítást.

5+1 tipp az eredményes kerti szezonért

2023. január 24. 05:36

Januárban a legfontosabb téma a kert tervezése, akár áttervezése és a tavalyi év átvezetése az ideire úgy, hogy kiküszöböljük a legtöbb hibát.