Mi rágja a rózsám leveleit?

Agrofórum Online

V. Erzsébet kérdése: A rózsák levelein szép sorban függeszkedve zöld testű, sötét fejű hernyók rágnak. Milyen károsítók ezek? Miként védekezhetek ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A rózsának nagyon sok állati kártevője van. Csak levéldarázsból 5 faj károsítja. A rövidcsápú levéldarázs, a bunkóscsápú levéldarázs, fehérörves levéldarázs, és a hajtáscsúcs-pusztító levéldarázs. A rövidcsápú levéldarazsak közül a rózsának két varródarázs károsítója van a sötétszárnyú varródarázs és a sárga varródarázs.

Ezek a lárvák a sárga varródarázs hernyói. A sárga varródarázs tojásrakása következtében a rózsahajtások meggörbülnek. A tojásrakás helyén a hajtásokon szúrásnyomok láthatók. A szúrásnyomok a varrógép öltéseire emlékeztetnek, innen származik e rózsakártevő magyar neve. A szúrásnyomok hosszú sorokban helyezkednek el. A hajtások leveleit karéjosan rágják a hernyók, ezek 2 cm hosszúak, 9 pár lábuk van. Rendszerint többesével, S alakban tartott testtel találhatók a levélszéleken. A fejük fekete csak az utolsó vedléssel változik barnává. A test világoszöld színű, fekete szemölcsökkel tarkított.

Sárga varródarázs hernyói

A kifejlett károsító (imágó) 7-10 mm hosszú. A feje, csápja és a tor nagy részben fekete színű.

Éveként két nemzedéke van. Az imágók (darazsak) rajzása május végéig megszakítás nélkül tart. Legnagyobb mérvű június hónapban. A nőstény tojásrakás közben általában az alkonyati órákban figyelhető meg. A tojásból 8-10 nap múlva kelnek ki a lárvák és a két nemzedék egymásba olvadása következtében körülbelül május végétől késő őszig megtalálhatók a leveleken. Gyakran együtt károsít e faj hernyója a hozzá hasonló sötétszárnyú varródarázs lárváival. A hajtásokat ért károsítás mind mennyiségileg, mind minőségileg károsan érinti a virághozamot is. A kártételt fokozza az hernyók rágása következtében beálló lombveszteség.

Sárga varródarázs imágó

Védekezés: A hernyók elpusztítására a rágó kártevők elleni készítmények alkalmasak. A virághozamot ért károsodást ez a permetezés csak a következő nemzedékkel kapcsolatban mérsékli. A rózsa levéltetvei elleni rendszeresen végzett permetezés ezt a kártevőt is elpusztítja. Jó hír, hogy van természetes ellensége: a fürkészdarázs.

Határidő-változásra kell figyelni a permetező drónok típusminősítése kapcsán

2022. május 16. 10:37

Az Agrárminisztérium új rendelete lehetővé teszi a permetező drónok típusminősítését, ezúttal a pótlási idő változására hívja fel a figyelmet a Nébih.

Kalászos Különszám – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2021. március 13. 09:37

A Nufarmer Magazin legfrissebb különszámában a kalászosokkal foglalkozunk. A gabonafélék Magyarországon a legnagyobb területen vetett szántóföldi növénycsoportot képezik, ezért növényvédelmük minden részletre kiterjedő ismerete akár tonnákban mérhető többlettermést és gazdasági hasznot jelent a gazdáknak.

Növényvédő szer természetes összetevőkből

2024. június 30. 10:10

Nem kell feltétlenül vegyszerekhez nyúlnunk, amikor a levéltetvek vagy más kártevők megtámadják a növényeinket. Íme, egy organikus megoldás.

Hagymalégy károsíthatja még késő ősszel is a hagymát?

S. Attila kérdése: Őszi vetésű áttelelő vöröshagymám foltokban, sorra fonnyad el és pusztul ki. A kipusztult hagymák tövénél fekete bábokat találtam, melyek ferdén kilógtak a hagyma tövéből. Mi károsítja még ilyen késő ősszel is a hagymát?