Az indiai rizskivitel akár 15 százalékkal is növekedhet 2020/21-es szezonban, mivel a vásárlók várhatóan az olcsóbb indiai rizst választják majd készleteik feltöltéséhez. Azt követően kerülhet erre sor, hogy az indiai termelők a koronavírus alatt korlátozták az exportot - nyilatkozta két iparági szakértő.
Ezek a becslések az első előrejelzések között szerepelnek, amelyek az április 1-jén kezdődő gazdálkodási év teljes rizskivitelét vizsgálják. India a világ legnagyobb rizs exportőre és az onnan származó nagyobb szállítmányok korlátozhatják a globális árakat és segíthetnek az országban az egyre duzzadó készletek csökkentésében is.
„Jelenleg gyorsan növekszik az indiai rizs iránti kereslet, és ez a trend várhatóan még egy ideig folytatódni fog” – mondta Nitin Gupta, az Olam India agrárcég alelnöke.
A kormány adatai szerint a 2019/20-os gazdálkodási évben India rizskivitele 9 millió tonna volt, ami a legalacsonyabb az elmúlt nyolc évben.
A kereslet növekedett, mivel az indiai rizs versenyképessé vált azután, hogy az indiai rúpia árfolyama rekordszintre esett – nyilatkozta B. V. Krishna Rao, az Indiai Rizsexportőrök Szövetségének elnöke. Ez a devizahatás az indiai rizst szinte kedvezményessé teszi a versenytárs országokból származó árukkal szemben. A helyzet szinte arra késztette az afrikai országokat és az ázsiai vásárlókat, mint például Malajziát és Fülöp-szigeteket, hogy rizst vásároljanak Indiától – tette hozzá Rao.
Az RI-INBKN5-P1 jelölésű indiai rizs ára tonnánként 385–389 amerikai dollár volt, míg Thaiföldnek, a második legnagyobb rizsexportőrnek a szállítmányai tonnánként 480–505 amerikai dollárba kerültek.
Malajzia vállalta, hogy ebben és a következő hónapban rekordmennyiségű 100 ezer tonna rizst importál Indiából.
India kivételével a kulcsfontosságú exportőrök, például Thaiföld, Vietnám vagy Kambodzsa korlátozott exporttöbblettel rendelkeznek – nyilatkozta Himanshu Agarwal, a Satyam Balajee ügyvezető igazgatója, mely cég India legnagyobb rizsexportőre.
„Az indiai exporton nincs korlátozás. India egyedüliként képes teljesíteni az importáló országok nagy követelményeit” – tette hozzá Agarwal.
Vietnám, a harmadik legnagyobb rizsexportőr ebben a hónapban teljes erőbedobással folytatta az értékesítéseket, miután március végétől leállította a szállításokat, és áprilisban korlátozta az exportot, hogy megbizonyosodhassanak arról, hogy elegendő élelmiszer marad az országban a koronavírus-világjárvány idején.