Növényvédelmi előrejelzés

Kelnek az amerikai kukoricabogár lárvák, megjelentek a szipolyok

Agrofórum Online

A késői csapadék az őszi kalászos gabonák és a káposztarepce terméskilátásain nem sokat segített, hiszen ezek a növények közvetlenül az érés előtt állnak, viszont a kukorica és napraforgó fejlődésében néhány nap alatt látványos változást hozott.

Az elmúlt napokban, ha késve is, de megérkeztek az országos esőt hozó felhők. Igen szeszélyes eloszlásban mindenhová jutott a csapadékból, de sok helyen jég is kísérte az esőt. Többfelé felhőszakadás formájában rövid idő alatt egy hónapra is elegendő víz zúdult le, melynek jó része hasznosítatlanul elfolyt a földekről.

Az őszi árpa az érés, az őszi búza pedig a viaszérés állapotában van. A kórokozók többsége az eddigi aszály miatt megkímélte a növényeket a fertőzéstől. A gabonalisztharmat és a levélfoltosságot előidéző betegségek és a vörösrozsda már valószínűleg nem lesz képes károkat okozni, a kalászfuzáriózis fertőzés viszont az állandósult nedvességborítás, a talaj kipárolgása kedvez a betegségnek, elsősorban a búzán és a tavaszi vetésű kalászosokon.

Kártevők közül a gabonapoloskák létszáma alacsony szinten állandósult, a gabonaszipolyok pedig most jelentek meg a kalászokon.

A repce is érés közeli állapotban van, az üzemek készülnek a deszikkálásra. A kórokozók közül a szklerotíniás tőfertőzés és a fómás megbetegedés száron és becőn egyaránt alacsony. A becők szúnyogfertőzöttsége általában nem haladja meg a 10%-os mértéket. Az előző időszak levéltetű és lisztharmat fertőzöttsége alig változott.

A napraforgó vetések többsége már csillagbimbós fejlettségű, de néhány korai vetésű állomány már virágzik is. Érdekes fejlemény, hogy rengeteg fénybogár települt be a virágzó növényekre virágport fogyasztani. A sok eső hatására erősödött a szklerotíniás tőfertőzés, de egyelőre más kórokozó tüneteit nem lehet megfigyelni. A korábbi igen erős levéltetű fertőzés országszerte alábbhagyott, helyette most a kétfoltos takácsatka és a tripszek szívogatnak az alsó leveleken.

 

A kukorica az esőzésektől rohamosan fejlődik, elérte a 10-12 leveles állapotot. Kelnek az amerikai kukoricabogár lárvák, valamint a kukoricamoly folyamatos rajzása mellett petecsomókat és rágásnyomokat láthat a figyelmes szemlélő a leveleken. A párás meleg idő kedvez a levéltetvek betelepedésének, már kis kolóniákat lehet látni.

Záródtak a burgonya növénysorok. A bőséges csapadék miatt a fitoftórás burgonyavész járványveszélyes szakaszába léptünk. Most csak preventív védekezésekkel előzhetjük meg a fertőzés kiterjedését. Az alsó leveleken már az alternáriás levélfoltosság tünetei most is megfigyelhetők.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság, perzselés, kártevők

2025. július 6. 13:10

Június utolsó hetében az extrém meleg és száraz időjárás kedvezett a kártevőknek, viszont a kórokozók visszaszorultak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

Kalászfuzáriózisra kell számítani

2021. május 25. 10:03

Az elmúlt hét időjárását országszerte a hűvös, változékony időjárás jellemezte. Szinte mindenhol esett kisebb-nagyobb mennyiségű eső, helyenként zivatar formájában. Közép Magyarországon és Kelet-Dunántúlon a heti mennyiség elérte a 80 millimétert.

Most a mandula, a kajszi és az őszibarack megelőző védelme a legfontosabb feladat

2020. március 9. 12:30

Most a csonthéjasok moníliás virág- és hajtásfertőzésének a megakadályozása kell, hogy legyen a fő csapásirány a gyümölcsösök növényvédelmében.

Lisztharmat, monília, varasodás, perosznpóra - sok a probléma a kertészeti kultúrákban

2020. július 1. 11:01

Az elmúlt hetek változékony, de jobbára csapadékos időjárása nem maradt növényvédelmi következmények nélkül a kertészeti és szántóföldi kultúrákban.

Rajzik a cseresznyelégy, kelnek ki az amerikai szőlőkabóca lárvák

2020. június 10. 16:09

A jelentősebb csapadékot kapott körzetekben a gombabetegségek terjedése felgyorsult, másutt inkább a rovarkártevők okoznak gondot.