Növényvédelmi előrejelzés

Fuzáriózis, kukoricamoly, alternária – nem könnyű most a szántóföldeken

Agrofórum Online

Az elmúlt napokban tovább folytatódott a viharokkal, felhőszakadással tarkított nyári időjárás. A helyenként bőséges csapadék több helyen jéggel érkezett, és okozott kisebb-nagyobb károkat. A nagyobb felhőszakadások centrumában a korábbi aszályt belvíz váltotta fel, ahol a növényzet befulladását idézte elő. Az aratás előtt álló kalászos gabonák sok helyen összekuszálódva fekszenek a felázott talajon. Az ilyen fekvő gabonán a kórokozók, elsősorban a kalászfuzáriózis fertőzésveszélye fokozott mértékben jelentkezik.

A kalászfuzáriózis fertőzés a folyamatos nedvességborítás miatt az álló gabonákon is újabb tünetekkel jelentkezik. A „dunsztos” időjárás kedvez a felületi fertőzés kialakulásának, egyre több a rózsaszínes bevonatú és kifehéredett árpa- és búzakalász. A tavaszi vetésű kalászosokon a fuzáriózis veszély mellett a gabonalisztharmat és a rozsdabetegségek okoznak gondot. A nyugati, hűvösebb tájegységekben inkább a sárgarozsda, másutt pedig a vörösrozsda fertőz a leveleken. A betegségek elterjedése most még nem magas, de az időjárási körülmények megkövetelik a fungicides beavatkozást.

A bőséges csapadék a kukorica látványos fejlődését okozta, a korábbi táblán belüli egyenetlen fejlődés a gyors növekedés következtében elmúlt, sőt már itt-ott címerező kukoricát is lehet látni. A kukoricamoly és az amerikai kukoricabogár most már nemcsak délen, hanem a nyugati országrészben is károsít, ez utóbbi kártevő lárvái zömmel L1-L3 fejlődési fokozatúak.

A gyökerek elrágása miatti növénykidőlés tüneteit még nem lehet látni. A jó nedvesség ellátottság miatt a kukorica most képes pótolni a gyökérveszteséget. Az imágók várható megjelenése július elejére- közepére tehető. A kukorica levelein hámozgatnak a nemrég előjött vetésfehérítő bogár imágók.

A kártétel nem fog sokáig tartani, ugyanis hamarosan nyugalmi állapotba vonulnak a környező erdők, fasorok avarjába. A jégveréses és szélkárt szenvedett kukoricán egyre gyakoribb a golyvásüszög fertőzés tünete. A kórokozó a szélsőséges eseteket leszámítva nem okoz terméskiesést, de a szilázs készítésnél minőségromlást idézhet elő.

A csillagbimbós fejlettségű napraforgón az esőzések hatására kis mértékben csökkent a levéltetű fertőzés, viszont elindult a mezei-és lucernapoloskák betelepedése a napraforgó táblákba. Egyedszámuk most még alacsony, de a fertőzés tendenciáját érdemes lesz figyelemmel kísérni az elkövetkező napokban.

Kórokozók közül a szklerotíniás tőfertőzés mellett az alsó leveleken már gyakori tünetet okoz az alternária, ami képes a szárat is megfertőzni. A napraforgó állományok párás, dunsztos környezete miatt várhatóan a többi szárbetegséget előidéző betegséggel (fóma, makrofomina, diaporte) is számolni kell. Itt az ideje a napraforgó fungicides állománykezelésének.

Szántóföldi növényvédelem szempontjából érdemes lesz odafigyelni néhány bagolylepke fajra, mert a fény- és feromoncsapdák tömegesen fogják a C-betűs, a felkiáltójeles és a gyapottok bagolylepkét

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Intenzíven kell védekezni repcében

2021. március 9. 09:25

Az elmúlt hét időjárását a nappali és az éjszakai hőmérséklet közötti jelentős különbségek jellemezték. Míg nappal általában a maximumok 8-15 Celsius fok közötti hőmérsékletet mutattak, éjjelre viszont nem volt ritka a -10 fok körüli fagy. Ez a kettősség leginkább a virágzó vagy virágzás előtt álló mandulát és kajszit viseli meg, de nem használ a fejlődés előtt álló repcének, az őszi kalászosoknak és a már elvetett tavaszi árpának, zabnak. Értékelhető mennyiségű csapadék továbbra sem esett. A belvízzel borított területek nagysága emiatt tovább csökkent, de másutt jól jönne egy kiadós meleg eső.

A kukorica szenved az aszálytól

2021. augusztus 10. 14:56

Augusztus első dekádjában folytatódott az igazi, hamisítatlan nyári időjárás. A nappali maximum hőmérsékletek általában 30 Celsius fok körül vagy fölötte állandósultak, éjszakára pedig 20 fokra süllyedt a hőmérséklet. Országos kiterjedésű eső nem hullott, de szeszélyes eloszlásban néhány milliméter több helyen leesett. A talajok víztartalma továbbra is aggasztóan alacsony, a kukorica és más kapás kultúrák szenvednek az aszálytól.

Itt az ideje a lemosó permetezésnek

2021. október 13. 17:51

Október második dekádjában a sok évi átlagnak megfelelő időjárás alakult ki. A nappali maximum hőmérséklet csak a napos déli órákban érte el a 20 Celsius fokot, borúsabb időben inkább a 10-15 fok a jellemző. Éjszakánként borultságtól függően csupán 5-8 fok a jellemző. Mély fekvésű területeken állandósult a reggeli párásság és a fagyveszély. A néhány nappal korábban lehullott változó mennyiségű csapadék javított a talajok nedvesség ellátottságán, de néhány körzetben, főként Kelet-Magyarországon csupán néhány milliméter eső hullott.

A zöldségfélék károsítói még aktívak

2021. október 7. 09:17

Október első hetében véglegesen búcsút vehettünk az idei nyártól. A nyugati, dél-nyugati irányból érkező nedves és hűvös csapadékfrontok kisöpörték a melegebb levegőt a Kárpát-medencéből. A nappali maximum hőmérséklet csak a napos órákban haladta meg a 20 Celsius fokot, éjszakánként, derült időben csupán 2-10 fok volt a minimum hőmérséklet. Erős volt a páraképződés, ami elősegíti a gyümölcsök színeződését.