Projektet indítottak Németországban annak érdekében, hogy lehetséges alternatívákat találjanak a kukorica, mint energiacélú növény felhasználásában.
Az „Energianövények és biodiverzitás” című projekttel Coesfeldben indultak el, a település Észak-Rajna–Vesztfália területén található. A németországi tartományban egyre inkább a dominánsabbak a kukoricamezők az elmúlt években. Különösen azokon a területeken, ahol magas a biogázüzemek sűrűsége. Világszerte sok kukoricát használnak fel többek között a benzinhez adalékként adott etanol előállításához.
Egyre jobban emelkedik az energiacéllal ültetett növények aránya nem csak Németországban. A növénytermesztésen kívüli feladat a rovarok és a vadállatok számára is az változatos élőhelyek fenntartása – jelentette a Westphalian Cultural Landscape Foundation. E két szempont, valamint az igénybe vehető földterületek zsugorodásának megállítása érdekében az alapítvány több éves kutatás során alternatív energia célú növényekkel akarja biztosítani a területek biodiverzitásának növelését. A hatéves „Energianövények és a biológiai sokféleség a Münsterlandon” projekt most zárult.
A Coesfeldhez tartozó Flamschen és Stevede területek gazdálkodói szövetségeinek egyes területein a mezőgazdaság, a természetvédelem, a politika és a tudomány képviselői is betekintést kaptak a projekt munkájába. A részt vevő gazdák beszámoltak az esztendők tapasztalatairól – írta a német topagrar.com oldal. Hubertus Beringmeier, a Vesztfáliai-Lippiai Mezőgazdasági Szövetség (WLV) és a Westphalian Cultural Landscape Foundation elnöke örömmel fogadta a nagy érdeklődést: „Egyedül ebben az évben 37 gazdálkodó hajtott végre intézkedéseket 67 hektár szántóföldön Coesfeld környékén a cél érdekében, és az érdeklődés továbbra is növekszik.”
A projekt célja olyan ökológiai szempontból értékes tapasztalatok szerzése, amelyek beépíthetők az energianövények termesztésébe, növelik a biológiai sokféleséget, és mezőgazdasági szempontból jó alternatívát kínálnak a kukoricának is – magyarázta Christiane Baum, a projekt vezetője. A gazdák éves pénzügyi támogatást kaptak az alapítványtól a hatéves projektidőszak alatt. Minden intézkedésért külön fizetnek nekik, lehetőség volt területi bónuszok igénylése is. Ezen kívül a felhasznált vetőmagkeverékeket is biztosították számukra. A vetőmagok kiválasztásakor ügyeltek arra, hogy termesztett és vadon élő növényeket is felhasználjanak.
A cél a térségre jellemző mezőgazdasági táj szerkezeti sokféleségének fokozása volt. A termés és az ökológiai szempontok szintén nagy szerepet játszanak abban, hogy az átalakulás jövedelmező legyen egyrészt a mezőgazdasági termelő, másrészt a lehető legtöbb vadállat számára.