Gépészet

Cséplés a 100 éves gőzgéppel – Veteránok Bábolnán

Agrofórum Online

Még az öreg Dutra traktor sem lázadt fel a Bábolnai Gazdanapokon azért, hogy maszkot kell viselnie, bár a szabadtéri rendezvény során ez nem is volt kötelező. A magyar gépgyártás legtöbb kiemelkedő alkotása éppen a veszélyeztett, fél évszázadnál idősebb korban van, igaz, fennmaradásukat nem a járványok, sokkal inkább a háborúk és az elmúlt évtizedek viszontagságai veszélyeztették - különösen a vasból, acélból készült gőzgépeket.

„Ezeknek a gépeknek a tömeges eltűnésében a két világháború is közre játszott, akkoriban a fém és az acél ugyanis fontos elem volt. A begyűjtésekkel rengeteg kár keletkezett” – kezdte beszélgetésünket Dr. Hentz Károly a kiállítási területen. A gödöllői Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődés-történeti Szakmúzeum igazgatója ugyanakkor gyorsan hozzátette: „szerencsére voltak és vannak elhivatott gyűjtők, akik felleltek néhány megmaradt gépet, és azt fel is újították. A rendezvényen bemutatott fekete gőzgépet például egy gépkereskedő vásárolta meg, hogy megmentse az enyészettől”.

A magyar gépgyártás kiemelkedő vállalata

„Ez a bemutatott gőzgép Budapesten készült egy nagyon magyar nevű vállalatnál, a Hofherr-Schrantz-Clayton-Shuttleworth Magyar Gépgyári Művek Rt.-nél” – mondta nevetve a szakember, majd folytatta a gyár történetét. „Erről a cégről azt kell tudni, hogy Hofherr Mátyás az alapítója, és valóban egy tradicionális, magyar gépgyár, ami több mint 100 éven keresztül meghatározó volt a mezőgazdaságban. Amikor Hofherr Mátyás látta, hogy a gőzgépgyártásban lemarad a világtól, akkor egy angol céget vásárolt fel teljes egészében, és így alakult ki a magyar parasztember számára csak HSCS néven emlegetett gépgyártó.”

Többek között ennek a gyárnak az egyik első gőzgépét tekinthette meg a közönség működés közben is a Bábolnai Gazdanapokon. A fekete veterán 1924-ben készült, tehát lassan százéves lesz, de műszakilag autentikusan, fával, mezőgazdasági hulladékkal felfűtve most is működőképes, ahogy másik társa is, ami egy cséplőgépet hajtott.

Akkoriban a kor legtöbb gőzgépét csak jó minőségű feketeszénnel lehetett üzemeltetni, a magyar fejlesztők azonban célul tűzték ki, hogy a tulajdonosok fával, kukoricaszárral, kukoricacsutkával, az erdőn, a táblán megtalálható melléktermékekkel, hulladékokkal is felfűthessék.

„Ezeknek a gőzgépnek járóképességük nem volt, azokat állatokkal vontatták a helyszínre. Álló, stabil helyzetben hajtottak meg különböző eszközöket, szivattyúkat, cséplőgépeket. Jellemzően azoknál a mezőgazdasági munkáknál használták, ahol nagy volt az energiaigény” – hangsúlyozta Dr. Hentz Károly.

A két gőzgépet a Bábolnai Gazdanapokon minden nap felfűtötték, azok pedig zakatoltak, és sípoltak mint a mozdonyok, közben pedig tényleg működésbe hozták a cséplőgépet, amivel szintén rendszeresen bemutatót tartottak a közönségnek.

Víz a mélyből, szerkezet a múltból

A veterán gyűjtemény legnépszerűbb darabjai egyértelműen a csepeli Vörös Csillag Traktorgyár Dutra erőgépei voltak, ám mellettük néhány elsőre kevésbé látványos, ám annál érdekesebb vízkiemelő, vízmerítő berendezés bújt meg.

„Többek között egy 2000 éve megszületett elven működő vízmerítőt hoztam el, amit ezúttal a bemutató egyszerűsítése érdekében villanymotorral hajtunk meg. Eredetileg természetesen mindez kézzel történt” – mutatta be gyűjteménye egyik darabját Papp Zoltán nyugalmazott egyetemi tanár.

Az elv valóban egyszerű és nagyon ötletes. Egy zárt láncra labdákat helyeztek. Bábolnán műanyagot, de korábban ezek lószőrből, lóbőrből készültek. Ezek aztán egy termelőcsövön belül emelik fel a vízoszlopot, ami aztán a felszínen található tároló edénybe ömlik. A szakember beszélgetésünk közben hangsúlyozta, hogy a szerkezet nem szivattyúelv és nem is dugattyúelv szerint működik, az ugyanis egy vízmerítő gép.

A másik eszköz talán még érdekesebb volt, amit láncos serleges kútként vagy rézkanalas kútként neveznek. Egy zárt láncon rézedénykéket helyeztek el, amik bemerültek a vízbe, és ahogy a hajtókart forgatták, a megmerített edénysor feljött a felszínre, majd fordulásnál kiürült, és az üres csészék indultak vissza a mélybe, a vízszint alá.

„Tudomásunk szerint a legnagyobb mélység, ahonnan vizet tudtak felhozni ezzel a szerkezettel, 50 méter volt. Természetesen a víz önsúlya miatt ebben az esetben a kanalak távolságát és számát le kellett csökkenteni.  Egy perc alatt 50-60 liter vizet ki lehet emelni egy ilyen szerkezettel” – tette hozzá a magángyűjtő.

A Bábolnán bemutatott, GPS-szel és robotkormányzással, légkondival ellátott gépek, hatalmas öntözőberendezések mellett különösen nagy volt a kontraszt a Gödöllői Gépmúzeum kiállítási területén, ahol több gyűjtő féltett kincseit lehet megtekinteni működés közben. Látva a csodálatosan felújított és rendbe hozott eszközöket, a magyar gazdatársadalom nagy köszönettel tartozik ezeknek az elhivatott, lelkes embereknek, akik megőrizték számunkra mezőgazdasági múltunk egy-egy értékes darabját.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Precíziós gyomirtás mesterséges intelligenciával: Kverneland és DAT EcoPatch

2025. július 23. 16:10

Az EcoPatch rendszer lényege az AI-alapú látástechnológia, amely képes megkülönböztetni a haszonnövényeket a gyomnövényektől.

Intelligens technológia, elsőosztályú precizitással – John Deere R900-as permetezőcsalád

2025. július 10. 11:10

A John Deere vontatott permetezőinek palettáján a „legek” megtestesítői a 900-as család R-es felszereltségű modelljei.

Egyre jobban fogynak a mezőgazdasági pótkocsik

2025. július 7. 14:10

Összesen 471 új mezőgazdasági pótkocsit helyeztek forgalomba 2025 első félévében Magyarországon. Ez 10,8 százalékos plusz tavalyhoz képest.

F8 és F9: silózás felsőfokon a John Deere-től

2025. július 5. 14:10

Még jobb vezetési élmény, intuitív kezelés, még jobb minőségű silótakarmány. A John Deere bemutatja az új F8 és F9 önjáró szecskázógépet.

Elkészült a világ leggyorsabb MTZ traktora: 100 km/h fölötti végsebesség!

2024. szeptember 26. 09:40

Az orosz Alexander Maljar olyan versenygépet faragott egy piros, 1997-es MTZ-80 modellből, amely a leggyorsabb MTZ traktornak számít a világon.

Így készült a legújabb John Deere 8R traktor (videó)

2020. december 7. 08:39

A John Deere 8R hazánkban az egyik legsikeresebb és legkedveltebb szántóföldi traktor. Az elismerését első sorban a kiváló hatékonyságának és teljesítményének köszönheti, de a legújabb szériánál a design is új szintre lépett. Tekintse meg videón, hogy hogyan is tervezték meg a legújabb sorozatot!

Gépészet Videó

Román kistraktorok a fiatal gazdáknak

2024. december 13. 08:40

Uniós országként Romániában is működik a Fiatal Gazda pályázat, amelyen a termelők 45 éves korukig vehetnek részt.

Tippeljen: a Föld melyik országában adják el a legtöbb traktort?

2023. december 14. 13:40

Azt eláruljuk, hogy óriási számokról van szó: ebben az elképesztő tempóban fejlődő régióban csak 2022-ben 912 ezer traktort állítottak munkába, és 680 ezret 2023 első 9 hónapjában.