Agrárközélet

Negyedik hónapja drágul az élelmiszer a világon

Agrofórum Online

Az élelmiszerek világpiaci átlagárai szeptemberben, a negyedik egymást követő hónapban emelkedtek. Ezt alapvetően a gabonafélék és a növényi olajok erőteljes drágulása okozta – közölte csütörtökön az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet, a FAO.

A szervezet élelmiszerár-indexe, amely a gabonafélék, olajos magvak, tejtermékek, hús és cukor árának havi változásait méri, a múlt hónapban átlagosan 97,9 pontot ért el, szemben az augusztusi 95,9-es értékkel.

A római székhelyű FAO azt is közölte, hogy a gabonafélék világszintű betakarítása továbbra is jó ütemben halad. Az ügynökség gabonaár-indexe szeptemberben éves alapon 5,1 százalékkal, az előző hónaphoz képest 13,6 százalékkal emelkedett.

„A magasabb búzaárjegyzések vezették a növekedést, amelyet a déli félteke termelési kilátásaival és az őszi búza vetését Európa-szerte érintő száraz időjárási viszonyokkal kapcsolatos élénk kereskedelmi aktivitás indított el” – közölte a FAO.

A kukorica, a cirok és az árpa ára is emelkedett, míg a rizs 1,4 százalékkal olcsóbb lett a friss kereslet lassulásával összefüggésben. A növényi olajár-index 6,0 százalékkal emelkedett, főként az felfelé haladó pálma-, napraforgó- és szójaolaj-jegyzéseknek köszönhetően, és elérte a 8 hónapos csúcsot.

A tejindex alig változott a hónapban, a vaj, a sajt és a sovány tejpor árainak mérsékelt emelkedését ellensúlyozta a tejpor árának csökkenése. Az átlagos cukorárak 2,6 százalékkal estek vissza augusztushoz képest, tükrözve a globális termelési többlet várakozásait az 2020/2021-es gazdálkodási szezonban.

A húsindex havi összehasonlításban 0,9 százalékkal esett vissza, és 9,4 százalékkal csökkent éves összehasonlításban. A sertéshús árát nagyban befolyásolta, hogy Kína az afrikai sertéspestis észlelését követően betiltotta a Németországból történő behozatalt.

A FAO 2,5 millió tonnával módosította a 2020-as gabonaszezonra vonatkozó előrejelzését. E csökkentés ellenére azonban az ügynökség továbbra is rekordtermésre számít ebben az évben, ami 2,762 milliárd tonnát tehet ki. Ez 2,1 százalékkal haladhatja meg a 2019-es szintet.

A gabona világfelhasználásának 2020/21-re vonatkozó előrejelzése 2,744 milliárd tonna, ami 2,8 millió tonnás csökkenés szeptember eleje óta, de továbbra is 54,5 millió tonnával meghaladja a 2019/20-as becslést. A világ gabonakészleteinek előrejelzése 2021 végére 890 millió tonna, ami 5,9 millió tonnával alacsonyabb, mint az előző becslés, de még mindig rekordmagasnak számít.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

Élelmiszerek népszerűsítését finanszírozza az Európai Unió

2018. október 23. 14:37

Az Európai Bizottság 172,5 millió euróval (mintegy 55,2 milliárd forint) finanszírozza az uniós agrár-élelmiszeripari termékek népszerűsítését Európában és világszerte – közölte az uniós bizottság.

Szingapúrban a legmagasabb szintű az élelmiszerellátás biztonsága

2020. március 25. 08:17

A szupermarketek és élelmiszerüzletek polcai egyre több helyen ürülnek ki teljesen a világban. A nélkülözhetetlen élelmiszerekből sokan táraznak be otthonukban komoly készleteket.

Megnyitotta kapuit a Nemzetközi Zöld Hét Berlinben

2019. január 20. 08:49

A Nemzetközi Zöld Hét 93 éves történetében az idén mutatkozik be a legtöbb kiállító, 61 országból 1750-en. Önálló nemzeti standdal 36 ország jelentkezik, ami szintén rekord. Magyarország előkelő helyen, Franciaország és Lengyelország mellett kapott helyet.

Ukrajna mezőgazdasági termelésének helyreállítása 20 évig tarthat

2023. június 18. 05:39

Ukrajnában 106 millió tonna gabonát és olajos magvakat takarítottak be 2021-ben az invázió előtt, de a kibocsátás 2023-ban körülbelül 65 millió tonnára csökkenhet.