Ház, táj blog

Szobanövények gondozása a téli időszakban

Agrofórum Online

Novembertől a lerövidült nappalok és hidegebb éjszakák hatására szobanövényeink is megkezdik a felkészülést a fényhiányos, hűvösebb hónapokra. Bár a legtöbb szobanövény télen is szabályozható hőmérsékletű, védett helyen van, mégis a többségük láthatóan igen rosszul viseli ezt az időszakot. Mire érdemes figyelnünk, hogy sikeresen segítsünk a szobanövényeknek a téli hónapokban?

A szobafutóka egyaránt jól érezheti magát egy megfelelő megvilágítású nappaliban, mint a konyhában vagy az előszobában

Megfelelő helyen

Ahogy az két tavalyi cikkben is bővebben kifejtésre került, a négy fal között tartható dísznövények környezeti igényeire is legalább akkora figyelemmel kell lennünk, mint a kertben gondozott növényeknél. A lehető legjobb elhelyezéshez feltétlenül tisztában kell lennünk a növény fény-, hőmérséklet-, páratartalom- és helyigényével, ezzel leszűkíthetők a szóba jöhető helyiségek. Ha kicsit több lehetőségünk van tervezni, befolyásolhatja az elhelyezést a szoba rendeltetése is: egy hasonlóan világos, megközelítőleg ugyanakkora páratartalmú és hőmérsékletű dolgozószobába, étkezőbe és nappaliba ízlés szerint oszthatók szét a különböző szobanövények.

A vitorlavirág fényigényes, ezért mindenképpen abalk közelében van a helye

Megfelelő öntözéssel

Télen, amikor több időnk jut a benti növények körül sündörögni, hajlamosak lehetünk „túlgondozni” a bentlakókat. A leggyakoribb hiba, amit ilyenkor ejthetünk, a túlöntözés. A növények ugyanis ezekben a rövidnappalos hónapokban kevesebb vizet vesznek fel és párologtatnak el. Ha nem csökkentjük az öntözés gyakoriságát és a víz mennyiségét, a felgyülemlő pangó vízben a gyökerek rothadásnak indulnak, és a növény rövid időn belül elpusztulhat.

A sárkányfa hajlamos a téli hónapokban nagyobb mértékben hullatni a leveleit, de ne ijedjünk meg, pótolni fogja őket

Ennek elkerülése érdekében az öntözések előtt vizsgáljuk meg a növény földjét: a virágföld felső rétege ne tocsogjon a nedvességtől, sőt inkább szárazabb legyen, mielőtt újra megöntözzük. Emellett mindenképpen olyan virágtartóban tartsuk a növényeket, amely alul lyukas, hogy a felesleges víz egy része távozni tudjon. Egy műanyag tartó+díszített kaspó vagy virágtartó+alátét megoldásnál mi is könnyebben észrevesszük, ha a növényünk egy-egy alkalommal több vizet kapott a kelleténél, így a felesleges vizet visszaönthetjük a kannába, és megkaphatja egy vízigényesebb növény a felesleget.

Megfelelő páratartalommal

A legtöbb lakásban és házban a páratartalom-értékek igen nagy szélsőségek között mozognak: a fürdőszobában jellemzően magas, a többi helyiségben pedig jóval az ideális alatt van a levegő páratartalma. Az, hogy mennyi pontosan az ideális, nagyban függ a szoba levegőjének hőmérsékletétől: egy 20-22 oC-os helyiségben a levegő ideális páratartalma 40-50 % között van. Ez számunkra és a növények számára is optimális.

Az alacsony páratartalom vagy fényihány is okozhat levélbarnulást és a levelek lehullását

A páratartalom szabályozására ma már vásárolhatunk különböző párologtató berendezéseket, vagy alkalmazhatunk egy igen egyszerű praktikát is: kerámiaedényekbe vagy kerámiatálakba tegyünk kavicsokat, és öntsük fel vízzel. Ezenkívül maguk a szobanövények is növelhetik a lakás levegőjének páratartalmát. Ez a téli időszakban azért is előnyös, mert a fűtés miatt a páratartalom erősen lecsökken ebben az időszakban – és a száraz levegő számunkra sem kellemes.

Megfelelő gondozással

A téli hónapokban a legtöbb, amit tehetünk, hogy békén hagyjuk a növényeinket, hadd pihenjenek ezekben a hetekben. Az átültetéseket igyekezzünk tavasszal vagy nyáron megoldani, illetve a gyorsan szaporodó fajokat (pl.: orvosi aloé) se bolygassuk tőosztással télen, ha nem muszáj. Persze ha már „kifolyik” a növény a virágtartóból, neki lehet veselkedni, de a vészhelyzeteket leszámítva mindenki szépen maradjon tavaszig a helyén. Tápoldatozni sem szükséges ilyenkor a növényeket, még a leginkább tápanyagigényes fajoknak és fajtáknak is maximum havonta egyszer adjunk az öntözővízzel együtt egy kis plusz tápanyagot. Ezzel kapcsolatban nagyon fontos, hogy minden esetben tartsuk be a vásárolt és alkalmazott tápoldat használatára vonatkozó gyártói utasításait!

Az elsárgult és elszáradt leveleket mindig távolítsuk el a növényekről

Most a metszőollóra sem lesz szükségünk, legfeljebb az elhalt, sérült vagy beteg hajtásokat távolítsuk el a növényről, hogy azok felesleges fenntartására már ne használjon el a növény több tápanyagot és vizet. A növényvédelmi metszést követően a segédeszközöket alaposan takarítsuk le, nehogy átvigyünk az egészséges növényekre bármilyen, mechanikai úton terjedő (azaz pl. metszőollóval átvihető) betegséget. Amennyiben a növényünkön telelő kártevők jelenlétére is felfigyeltünk (pl.: levéltetvek, pajzstetvek, atkák) alkalmazhatunk növényápoló készítményeket is.

Végezetül, amennyiben bármelyik növényünk gondozásában bizonytalanok vagyunk, inkább nézzünk utána, vagy kérdezzük meg a témában jártas családtagokat, barátokat, ismerősöket! Aki közelebbről ismeri a lakásunkat és a bentlakó növények igényeit, célzottabb és pontosabb tanácsokat tud adni! Segítsünk egymásnak!

Mindenkinek jó egészséget, kitartást és sok-sok örömöt kívánok a téli hónapokra!

Kapcsolódó cikkek:

 

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Durván megviselte a koronavírus a holland virágkertészeteket

2020. május 18. 08:35

Összesen 22 százalékkal zuhant éves alapon a holland virágkertészeteket exportja az új típusú koronavírus terjedése miatt.

Mitől kék a hortenzia? Hasznos tudnivalók

2022. augusztus 11. 05:36

A hortenzia a hűvösebb kertek növénye, főleg az északi oldalak, az árnyékos kertek az ideális otthonok számukra. Emellett a talajban is kicsit válogatósak, inkább a savanyú talajokat kedvelik.

Mitől foltosodik a tűztövis?

2019. május 27. 10:21

J. Réka kérdése: Tavaly ültetett tűztövis bokraimon vöröses színű lapos, de kiemelkedő foltok jelentek meg. Mik ezek?

Több száz gyümölcs- és dísznövényoltványt kellett megsemmisíteni

2024. április 19. 12:10

Az ónodi piacon végzett ellenőrzés során a leggyakoribb problémák a szaporítóanyagok minőségével voltak, de a címkék kapcsán is számos hiányosságot találtak az ellenőrök.