Argentína egyes, a mezőgazdasági export szempontjából fontos kikötőiben sztrájkba léptek a dolgozók. A világ egyik vezető élelmiszer-exportőr országában a szerintük alacsony bérek miatt léptek sztrájkba két munkásszervezet tagjai. A munkabeszüntetés miatt a teherautók nem érkeznek meg a terminálokhoz.
A gabonaellenőröket képviselő Urgara csoport és az Olajos magokkal foglakozó Munkások Argentin Szövetsége kedden reggel lépett sztrájkba miután a hetekig tartó tárgyalások nem eredményeztek megállapodást.
A sztrájk San Lorenzo és Timbues városának néhány kikötőjét, valamint Puerto General San Martin városát érinti. Ezekből mind Argentína északi területeinek fő gabonaközpontjába, Rosarióba szállítják a termékeket Santa Fe tartományban a Parana folyón. Az ország gabonaexportjának mintegy 80 százaléka Rosario kikötőjéből indul a világpiacra.
„Számos terminálon leállt a munka” – mondta Gustavo Idigoras, a CIARA-CEC, az exportcégeket tömörítő kamara egyik vezetője. A kamara közleménye szerint annak ellenére megpróbálják folytatni a tárgyalásokat, hogy „túlzottnak” tartják a dolgozók követeléseit.
Juan Carlos Peralta, az Urgara sajtótitkára elmondta, hogy Quequenben és Bahia Blancában, Buenos Aires tartománytól délre is teherhajók álltak le. Mindkét kikötőben leállt a munka. A szövetség szóvivője szerint a sztrájkban a dolgozók közül szinte mindenki részt vesz. Számos argentin olajosmag-feldolgozó üzemben, ahol a szójababból állati takarmányokat állítanak elő kerülhet bajba. Ezekből az üzemekből Európába és Délkelet-Ázsiába baromfi- és a sertéstakarmányokat szállítanak.
Argentína a világ legnagyobb szójaliszt-exportőre, és jelentős nemzetközi szójabab-, búza- és kukoricaszállítónak is számít – hívta fel a figyelmet a Thomson Reuters hírügynökség.
Mivel kevesebb gabonaellenőr dolgozik most a kikötőkben, a beérkező rakományok ellenőrzése leállt.