Életmód

A magyarok kiadásának 2,9 százaléka megy alkoholra

Kép: Pexels, Grafikonok: Eurostat

A 2019-es esztendőben az Európai Unióban a háztartások 117 milliárd eurót költöttek „alkoholos italokra”. Ez az összeg az EU-s GDP 0,8 százalékát teszi ki és a fogyasztási kiadások 1,6 százalékának felel. Meg kell jegyezni, hogy a fenti összeg nem tartalmazza az éttermekben és szállodákban kifizetett alkoholos italokat. Hazánkban a kiadások 2,9 százalékát költötték az emberek alkoholos italokra. Ezzel az EU-s országok listájában a hetedik helyen áll Magyarország.

EU tagállamai közül az összes alkoholfogyasztásra fordított kiadás aránya a három balti államban volt a legnagyobb: Lettországban (4,8 százalék), Észtországban (4,7 százalék) és Litvániában (3,7 százalék). Ezzel szemben Görögországban és Olaszországban ez az arány 1 százalék alatt maradt (0,9-0,9 százalék) – derült ki az Európai Unió Statisztikai Hivatala, az Eurostat adataiból.

Litvániában a legnagyobb az alkoholfogyasztásra a jövedelem arányában költött összeg, míg Romániában a legnagyobb a növekedés. 2009 és 2019 között a rendelkezésre álló adatok alapján 13 EU-tagállamban csökkent a háztartások összes alkohollal kapcsolatos kiadásának aránya. A legnagyobb csökkenést Litvániában regisztrálták. Itt a háztartások összes kiadásának 2009-es 5,5 százalékáról 2019-re 3,7 százalékra csökkent, ez 1,8 százalékpontos mérséklődés. Ezután Lettország (-1,5 százalékpont), Bulgária (-1,3 százalékpont) és Észtország (-1,1 százalékpont) következik.

Ezzel szemben a háztartások alkohollal kapcsolatos kiadásai hét uniós tagállamban nőttek, a legnagyobb növekedést Romániában regisztrálták. Hazánk keleti szomszédjánál a háztartások összes kiadásának 2009-es 2,1 százalékáról 2019-re 2,6 százalékra, azaz 0,5 százalékponttal nőtt ez a szám. Portugáliában is számottevő a plusz, a háztartások összes kiadásának 1,1 százalékáról tíz év alatt 0,3 százalékponttal 1,4 százalékra nőtt az adat.

Hat uniós tagállamban – Dániában, Németországban, Franciaországban, Olaszországban, Hollandiában és Szlovéniában – ez az arány stabil maradt.

Fontos megjegyezni, hogy a 2019-es adatokban még nem szerepelnek a COVID-19 járvány miatt megváltozott fogyasztói szokások adatai. Ezek pedig hatással lehet a 2020-as adatokra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ünnepi asztaldíszek – zöldségekből

2024. december 17. 13:10

Ha asztaldísznek „álcázzuk” a zöldségeket, biztos, hogy jól fogynak majd, egészségesebbé téve a sokszor kalóriadús karácsonyi étkezést.

Gyűjtsük össze a tobozokat, áldani fogjuk magunkat érte!

2024. december 15. 10:10

Tudja, mi az a life hack? Olyan ötletes megoldás, amely megkönnyíti az életet otthon és a ház körül. Mutatunk néhányat a karácsonyi szezonra.

Alternatív fűtési megoldások: mikor érdemes faaprítékkal fűteni?

2024. december 13. 09:40

Ha valaki alternatív fűtési rendszerre szavaz, már a fatüzelésen belül is többféle megoldást választhat. Kinek ajánlott faaprítékot használni?

Aki spórol, miért költ hatezer forintot egy dubaji csokira?

2024. december 11. 13:10

Egyszerűen emelni az árakat, de semmi újat nem kínálni kockázatos stratégia, amely jogosan büntetendő a vásárlók részéről.

XVIII. Kalászos Gabona Fórum Visegrádon

2018. szeptember 18. 17:01

Őszi árpából szinte biztos, hogy vetőmaghiányra kell számítani, tritikálénál valószínűsíthető, hogy el fog fogyni a szaporítóanyag, míg őszi búzánál a szakmailag elfogadható 40%-os (vagy a fölötti) felújítási arányhoz biztosított a fémzárolt vetőmag.

Vetésváltási előírások – nem növényvédelmi szempontból

2018. december 12. 07:38

A minap feltettem a kérdést a követőim között facebookon, hogy milyen vetésváltási előírásokat ismernek és megdöbbenve tapasztaltam, hogy a várt kommentdömping elmaradt. Vajon tényleg nincsenek tisztában a jogszabályi követelményekkel?

Megváltozott az ökológiai termelésről és a termékjelölésről szóló uniós rendelet

2018. június 25. 12:07

Az Európai Bizottság által elvégzett felülvizsgálat szerint az ökológiai termelés uniós jogi keretét fejleszteni kell annak érdekében, hogy szabályai megfeleljenek a fogyasztók magas elvárásainak.

Agrárexport: a gabonán áll vagy bukik?

2018. október 13. 03:47

Agrárexportunk 2018 első félévében, az előző év azonos időszakához képest gyengébb teljesítményt mutatott. Elsősorban a feldolgozatlan mezőgazdasági termékek, így például a gabona kivitele csökkent drasztikusan, miközben az exportunk túlnyomó többségét, közel 70%-át kitevő termékek kivitele számottevően bővült.