Terményárak

Jelentős áremelkedéssel indult az év

Agrofórum Online

Az év végi lanyha hangulat egy csapásra elmúlt, az év első hete felforgatta a piacokat, a piacok újra keresik, milyen irányzat alakul ki.

A legfontosabb esemény Argentínában történt, december 30-án a hatóságok bejelentették, hogy február végéig felfüggesztik az export-engedélyek kiadását gabonafélékre és olajosmagvakra. Ennek eredményeként 12-18 USD/to-val ugrottak meg az árak, a már engedéllyel rendelkező és úton lévő terményekre. A hatósági intézkedéseket követően a kikötői dolgozóktól kezdve a farmerekig gyakorlatilag minden piaci szereplő sztrájkba kezdett.

A legutóbbi hírek alapján nem kizárt, hogy megegyezés jöjjön mégiscsak létre. Pénteken este a kukorica-kereskedők jelezték a kormányzat felé, hogy a meglévő készletekből lehet biztosítani a belföldi igényeket is és az exportra is elegendő árualap áll rendelkezésre. Becslések szerint 8 millió tonna árualap van még és ebből 3,46 millió tonna kukorica kell belföldre.

Ezzel egyidőben a chicagói tőzsdén is folytatódott a jegyzések emelkedése, amit továbbra is a szójabab jegyzése vezet. A kukorica jegyzése is hasonlóan erős emelkedést mutatott. A barchart.com ábráján a 2020. november elejétől bekövetkezett áremelkedés mértékét tüntettük fel. A szójabab (kék vonallal jelölve) 20 %-ot megközelítő, a kukorica (zöld vonallal jelölve) 16 % körüli erősödése is a kínálat hiányára vezethető vissza. A korábban említett brazíliai és argentínai terméskiesés miatt megkezdődött erősödés most újabb lökést kapott az argentin korlátozással és a kereslet az USA-ba tevődött át.

Ez a folyamat tükröződik abban is, hogy a búza jegyzése -színes satírozott résszel jelölve- alig 5 %-ot emelkedett csak ebben az időszakban, nem szerepel a világ kereskedelmében olyan súllyal, mint a másik két termék.

A piacok most a heti, keddi USDA (az USA Mg.-i Min.-a) becslés számaira várnak és amennyiben igazolódnak az eddigi hírek, miszerint a már előre eladott mennyiségek jóval nagyobbak a szokásosnál, úgy az legalább a dél-amerikai új termésű szójabab és kukorica piaci megjelenéséig magas árakat eredményezhet.

A szezon folyamán a készletek feltöltése volt és marad is az elsődleges szempont, a következő hónapokra is ez várható szinte mindenütt a világon.

A hazai piacokat is jelentősen befolyásolta már az év első napjaiban a nemzetközi piaci áremelkedés, főként az a várakozás, hogy a fekete-tengeri eladásokhoz még jelentős mennyiségű magyar árura is szükséges lesz. Ennek eredményeként a búzára jelentkezett kereslet, de egyelőre a magyarországi piaci árak csak mérsékelten követték a nemzetközi trendet, mert már eleve magasabb szinteken voltak a hazai árak. A hazai árak összehasonlítására ad lehetőséget szokásos táblázatunk, amiben most a Karácsony előtti utolsó héthez viszonyítottuk az árakat a pénteki zárási árak alapján. A 70.000,-Ft/to-t elérő árszintek nem eladó telephelyén értendőek, a legjobb esetben is 1.500,- – 2.000,-Ft/to költséggel is számolni kell, de a kikötőktől vagy a vasútállomástól távolabb lévő telephelyek esetében a rászállítások költsége jelentősen magasabb. Kb. 100 km-es szállítás költsége 2.000-2.500,-Ft/to között van.

A napraforgó ára továbbra is extrém magasságban van – látszik, hogy az import árát nem éri el, de a jellemzőhöz képest mintegy duplája a jelenlegi ár. Ebben nem is várható érdemi csökkenés, ha a tavaszi vetések rendkívül nagy területeken történnének is meg, az általános olajosmag áremelkedés miatt a következő szezonban sem kizárt a magas árszintek fennmaradása.

A kukorica árszintjét is emelte az export-kereslet, a december végén bekövetkezett lanyhulás most úgy tűnik átmeneti volt. A vagonba illetve uszályba rakott árak 60.000,-Ft/to fölött vannak, de a vevők már inkább az április-júniusi időszakra keresik a tengerit.

Fontosnak tartom, hogy ez a hangulat nagyon törékeny, az európai piacokon hazánkból csak a kukoricára van érdemi kereslet – a búza helyzetét a dunai illetve fekete-tengeri export lehetősége határozza meg. Ez addig tarthat, ameddig bizonytalanság van a világban, de ha a kereslet lanyhul, úgy akár gyors árcsökkenés is bekövetkezhet. Most úgy látszik, erre kicsi az esély, de figyelmeztető, hogy az orosz búza ára november elejétől szintén „csak” 4-6 %-kal emelkedett, nem ugrott meg annyira, mint az USA-ban a szójabab vagy a kukorica jegyzése.

Érdekesen indult az év és a szokásosnál korábban is, bár Nyugat-Európában még a múlt héten nem minden tőzsde nyitott ki, a piac élénkebb, mint ilyenkor lenni szokott.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Lehúzta a szójabab árát a pálmaolaj zuhanása

2024. november 23. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a repce olcsóbb lett, ám a takarmánybúza kurzusa pluszban zárt.

Az orosz búza ára egy hónap után csökkent

2024. november 22. 07:10

Európában a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, a kukorica stagnált, a repce ára pedig zuhant.

Esetleges béketárgyalások előtti támadásokat áraz a piac

2024. november 21. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a repce olcsóbb lett.

Ukrajna először lőtt ki nagy hatótávolságú rakétákat Oroszországra, és ez felhúzta a búza árát

2024. november 20. 07:40

Európában a malmi búza stagnált, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa viszont mínuszban zárt.

Továbbra is a zöld a jellemző szín

2021. október 26. 08:17

A globális pénzbőség beindította a keresletet minden termékre és ez hat vissza a terménypiacokra is és ennek következménye egyelőre nem számítható ki.

Terményárak: korrekció az árakban, de nem fundamentális okok miatt

2019. március 19. 07:15

Végre megállt az árcsökkenés a terménypiacokon és némi erősödés volt megfigyelhető az árakban, de ez azonban inkább korrekció, mint trendforduló.

Terményárak: elmúlt az élénk kereslet

2020. november 17. 08:49

November első felét a piacok túlnyomórészt a korrekció utáni tartott, közel változatlan árakkal zárták.

Terményárak: új termésű árszintek ó-termésű készletekre

2019. március 4. 12:48

Az elmúlt napokban a vevők részéről a kínálat agresszív és jelentős megugrásáról érkeztek hírek, van olyan piacunk, ahol a vevői igénnyel szemben 10-szeres kínálat jelent meg.