Növénytermesztés

Kína és India a két legnagyobb búzatermelő ország

Agrofórum Online

Kína, India és Oroszország vezeti a búzatermelő országok világranglistáját. Az Európai Unió tagállamai közül Franciaország fért rá a TOP 10-es listára, az ötödik helyet szerezték meg.

A legtöbb búzát, 133,6 millió tonnát Kínában termeltek a világon. A második helyet India szerezte meg 103,6 millió tonnás eredménnyel. A dobogó harmadik fokára Oroszország állhatott fel. Ott 74,4 millió tonnás termést regisztráltak – derült ki az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO 2019-es évre vonatkozó adataiból, amelyek alapján a Maps of Countries Instagram-oldal készített infografikát.

A búzával, mint agrártőzsdei termékkel leginkább az Egyesült Államokban kereskednek. A globális termelési rangsorban azonban a negyedik helyre szorult az ország a maga 52,3 millió tonnás eredményével. Utánuk jön a legtöbbet termelő EU-s tagállam Franciaország a 40,6 millió tonnás búzatermésével. Kanada 32,3 millió tonnás eredménnyel a hatodik helyet szerezte meg, Ukrajna pedig a hetediket. Hazánk keleti szomszédjában 28,4 millió tonnás betakarításról adtak számot. Pakisztán a nyolcadik 24,3 millió tonnával. Utánuk, a kilencedik pozícióban Németország következik 23,,06 millió tonnás terméssel. A TOP10-be Argentína fért még be 19,5 millió tonnával.

Magyarországon 5,38 millió tonna búzát takarítottak be 2019-ben a FAO adatai szerint. Ez az adat beleillik a 2011 óta tartó trendbe, mely szerint hazánkban 5 millió és 5,6 millió tonna közötti a betakarított búza mennyisége. A 2010-2012-es időszak gyengébb volt, ekkor 3,7 millió és 4,1 millió tonna közt volt a magyar adat. 1991 és 2009 közt szélesebb sávban ingadozott a termés, 2,6 millió és 6 millió tonna közti értékeket lehet látni a grafikonon. Ebben az időszakban a legkisebb termést az 1999-e esztendő hozta 2,6 millióval, míg a legmagasabbat 6 millió tonnát a 2004-es év. Az elmúlt csaknem hatvan év legjobb búzatermése az 1984-es évhez kötődik, amikor 7,39 millió tonnát takarítottak be. Ezután csökkenés következett be, különösen 1991 és 1992 hozott nagy változást, egy év alatt 6 millió tonnáról 3,4 millió tonnára zuhant a termés. Az 1960-as évek elején egyébként alacsonyabb volt a hazai adat, 1963-ban például 1,59 millió tonnát regisztráltak. Innen az 1984-es csúcspontig folyamatos volt az emelkedés.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Hadd mondjam el újra… – A kalászfuzáriózis elleni védekezésről

2018. december 7. 06:58

A kikalászolt, de még nem virágzó búza kalászfuzáriózis iránti fogékonysága nem sokkal marad el a virágzóétól. E veszélyes kórokozó elleni gombaölő szeres védekezés idejének „finomhangolásával” kapcsolatos tudnivalókra szeretnénk felhívni Olvasóink figyelmét.

Fókuszban a genotípus – fajta/hibridspecifikus agrotechnika alapelvei a búzánál és repcénél

2019. március 15. 08:57

A genotípus helyes vagy helytelen megválasztása egy adott növény esetében már „starthelyzetben” eldöntheti a növény termesztésének hatékonyságát, jövedelmezőségét. A genotípust egyszerre kell adaptálnunk az ökológiai feltételekhez (időjárás, talaj), valamint az agrotechnikai elemekhez (előveteménytől a trágyázáson, növényvédelmen át a betakarításig).

Most kell a kalászfuzáriózis fertőzést megelőzni a gabonákban

2018. május 1. 16:10

Az átlagosnál melegebb és száraz időjárás hatására a növénytermesztési munkák az elmúlt időszakban igen jól haladtak. Az idő kedvezett a növények fejlődése számára, szinte egy időben kel a napraforgó és a kukorica.

A hat tonnát is meghaladja az őszi búza termésátlaga Tolna megyében

2019. július 19. 08:03

Az idei termésátlag országos összehasonlításban Tolna megyében a legjobb, az aszályos ősz és tél után a májusi csapadék segítette a kalászosok fejlődését.