A vendéglátóhelyek, főleg a kocsmák zárva tartása miatt egyre több csapolt sör szavatossági ideje jár le Németországban. A farsangi időszakban egyébként a látványosan növekvő sörfogyasztás a koronavírus okozta korlátozások miatt leállt ebben a szektorban, így nincs más hátra, mint a lejárt sör megsemmisítése.
Sok helyen egyszerűen a csatornába öntik a sört. Ez keserű időszak a németországi sörfőzők, italkereskedők és vendéglők számára. A legnagyobb gondot a többször meghosszabbított lezárások okozzák. A szavatossági idő lejárati dátuma időzített bombája könyörtelenül ketyeg a söröshordók felett. „Ez egy rémálom” – mondja a düsseldorfi „Füchschen” sörfőzde vezetője, Peter König. Körülbelül 2000-3000 liter régi sört kell megsemmisíteni abból, amelyet októberben töltöttek a hordókba.
Különösen azoknak a sörfőzőknek kellene nagy mennyiségben megsemmisíteniük a sört, amelyek az étkezésekhez és az ünnepekhez igazodva látják el fogyasztóikat – mondja Holger Eichele, a Német Sörgyártók Szövetségének vezetője, akit a német gazdasági lap, a Handelsblatt idézett. Dollármilliókat dobnak a víznyelőbe, mondja. A kocsmák és éttermek zárva vannak, és nem történhetnek nagyobb események, a sörfőzdék így egyre nagyobb bajba kerülnek.
A nagykereskedők is visszaviszik a csapolt sört a sörfőzdébe, hogy megsemmisítsék őket: „Jelenleg Németország egész területén ez történik” – mondja az „Inside” című folyóirat szerkesztője, Niklas Other.
Ez nem csak a német sörfőzőknek okoz gondot. Nagy-Britanniában csaknem 50 millió liter csapolt sört kell megsemmisíteni, mert a kocsmák zárva vannak. Az Egyesült Királyságban sok sör esetében a szállítás után három-négy hónappal jár le a szavatosság, az ale típusú és néhány más sör esetében azonban ez akár hat-kilenc hét is lehet.
Az eltarthatóság és a lezárások időtartama olyan tényezők, amelyek Németországban is szerepet játszanak a sörfőzők helyzetében. A Sörfőzők Szövetsége szerint nem lehet pontosan megbecsülni, hogy mekkora a megsemmisített mennyiség.
A többi iparági szakértő szerint a sörfőzők, a nagykereskedők is óvatosak voltak a novemberi második hullám előtt. A lezárás miatt kárba veszett mennyiség azonban így is néhány százezer hektoliter Németországban.
A Veltins sörfőzdének az első, rövidebb lezáráskor szinte nem is kellett sört megsemmisítenie. Most a vállalat arra számít, hogy néhány ezer litert kell majd.