Agrárközélet

Az étolaj és alma drágult leginkább egy év alatt

Agrofórum Online

Egy liter étolaj átlagosan 590 forintba, egy kilogramm alma pedig 449 forintba került decemberben. Ez 21 százalékos, illetve 30 százalékos drágulást jelentett egy év alatt. Ennek a két élelmiszernek nőtt leginkább az ára a Központi Statisztikai Hivatal inflációs kosarában szereplő élelmiszerek közül.

Az alma kilogrammonkénti átlagára 8 forintos csökkenés a novemberi adathoz képest, de 2020. januárjához képest még így is 30,1 százalékkal drágult ez a gyümölcs. Az igaz, így is jóval alatta van az elmúlt év 624 forintos csúcsértékéhez, amelyet tavaly augusztusban regisztráltak – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) fogyasztói árakról szóló gyorstájékoztatójából.

Az étolaj literenkénti átlagára 19 forinttal emelkedett, tavaly januárban még 481 forint volt az árszint, amelyhez képest 21,4 százalékos a pénztáraknál fizetendő plusz.

A zöldségek és gyümölcsök, közül az uborka 15 százalékkal, a narancs pedig 14 százalékkal lett drágább. A citrom 5,4 százalékkal, a paradicsom pedig 3,4 százalékkal kerül többe. A többi vizsgált zöldség és gyümölcs árszintje viszont lefelé változott hazánkban. A banán 3,9 százalékkal, a fejes káposzta 4,6 százalékkal, a vöröshagyma 6,6 százalékkal, a késői burgonya pedig 13 százalékkal lett olcsóbb az üzletekben.

A húskészítmények közül decemberhez hasonlóan januárban is a gépsonka egy év alatti drágulása emelkedik ki a maga 12,6 százalékával. A rostélyos 9,4 százaléka, az olasz felvágott 8,5 százaléka, a száraz kolbász 8,2 százaléka és a párizsi felvágott 8 százaléka tekinthető még kiemelkedőnek. A húskészítmények közül csupán négynek mérséklődött az ára. A pulykamellfilé 2,6 százalékkal, a csirkemellfilé 2,9 százalékkal, a rövidkaraly 7,8 százalékkal, a sertéscomb pedig 9,4 százalékkal lett olcsóbb egy év alatt.

A szeszes italok mindegyike drágult. Legjobban, 9 százalékkal az ízesített szeszes ital és 7 százalékkal a fehér asztali bor ára emelkedett. Legkevésbé, 2,7 százalékkal, illetve 3,7 százalékkal a világos sör és a vodka ára emelkedett.

A többi élelmiszer közül egyik ára sem csökkent, ugyanannyiba is csak a 2,8 százalékos pasztőrözött ESL tej került, 258 forintba literenként. Legjobban, a napraforgó étolajon kívül a fényezetlen hántolt rizs ára ugrott meg, egy kilogramm ezek után 419 forintba került átlagosan.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Egy év alatt 21 százalékkal csökkent a burgonya ára

2021. május 15. 08:56

Éves viszonylatban továbbra is a napraforgó-étolaj drágult leginkább a Központi Statisztikai Hivatal inflációs kosarában szereplő élelmiszerek közül. Egy év alatt 29 százalékkal drágult az étolaj, ezután 26 százalékkal az uborka, majd 17 százalékkal a gyümölcsjoghurt drágulása emelkedik ki. Legjobban, 20,5 százalékkal a kései burgonya ára csökkent, ezt 19 százalékkal a fejes káposzta és 16 százalékos mínusszal a vöröshagyma követi.

Lassult a mezőgazdasági felvásárlási árak növekedési üteme

2023. április 17. 12:52

Februárban 27,0 százalékkal voltak magasabbak a mezőgazdasági felvásárlási árak.

Tovább növekedtek a termőföldárak

2019. november 22. 08:32

Az értékesített terület nagysága Fejér megyében nőtt a legnagyobb mértékben, 33 százalékkal, és Pest megyében csökkent a leginkább, 25 százalékkal.

Gyengülő pénzügyi teljesítmény a mezőgazdaságban

2018. március 14. 08:24

Folyamatosan gyengül a hazai mezőgazdaság jövedelem termelése, és középtávon nem is várható, hogy ez a folyamat megforduljon.