Hosszú évtizedekre nyúlik vissza a CLAAS Konferencia Nap, mely 2-3 évente kerül megrendezésre. Ezen a napon a CLAAS hazai és külföldi szakemberei egy-egy aktuális témát ölelnek fel és járnak körbe az egyetemek munkatársaival közösen. A cél, hogy a legújabb trendeket, technológiákat megismertessék az egyetemistákkal, felhívják figyelmüket a szakma szépségeire, kihívásaira.
A 19. CLAAS Konferencia Nap 2021. március 3-án került megrendezésre virtuális konferencia formájában. A „Feed the World” címen megtartott konferencia témája:
Hogyan támogatják a CLAAS újításai az élelmiszer-ellátási láncot.
A három helyszínen (CLAAS Hungária Kft. Törökszentmiklós, CLAAS Központ Harsewinkel, Axiál Kft. Baja) megtartott konferencián a következő előadások hangzottak el:
- Az élelmiszer-ellátás jövőbeli kihívásai, Jan-Hendrik Mohr, CLAAS Csoport Igazgatótanácsának tagja, gabonaüzletág vezetője
- Ázsia népességével együtt növekvő gépesítés, Kirpal Singh Sian, Termékegység Kombájn „C-F” típus alelnök-helyettes, CLAAS
- Felső kategóriás betakarítási megoldások nagyüzemi szántóföldi gazdálkodáshoz, Dr. Joachim Stiegemann, Termékegység Kombájn „A” típus alelnök-helyettes, CLAAS
- Betakarító gépek gyártása és globális szállítmányozása mesterfokon, Andreas Szakácsi, ügyvezető igazgató, CLAAS Hungária Kft.
- Vevőszolgálat / pótalkatrész üzletág világszerte, Harsányi Zsolt, tulajdonos, ügyvezető igazgató AXIAL Kft.,
- A mezőgazdaság változásának hatása gazdaságomra Bártfai Árpád, agrárvállalkozó / Farmer Spiel-Mix Kft.
A bevezető előadás a világ népesedésének folyamatos növekedése és a megfelelő mennyiségű és minőségű élelmiszer biztosításának ellentmondásáról szólt. Az ENSZ adatai szerint jelenleg 3,7 milliárd ember él napi 2 dollárnál, illetve 1 milliárd 1 dollárnál kevesebből, aminek következménye, hogy naponta 24 ezren halnak éhen. A populáció azonban a jövőben tovább nő, a források csökkennek, vagyis lépni kell, hogy ezt a folyamatot megállíthassuk.
A kihívás megválaszolását (gépesítés, fajtanemesítés, növényvédelmi kezelés, szakmai professzionalizmus) mindenkinek a lehetőségei szerint, magának kell megtalálnia. A CLAAS 226 millió eurót fordított az elmúlt évben a K+F program megvalósítására. Ennek legfontosabb fejezetei: Data Connect, Remote service, CEMOS, 365 FarmNet, Farming 4.0.
A téma folytatásában átfogó képet kaptunk az ázsiai helyzetről, ahol a világ lakosságának mintegy fele és termőföldjének harmada található. Ázsia azonban a fejlődés ellenére nem önellátó sem termelésben, sem gépesítésben. A kínai és indiai mezőgazdaság gépesítése 80% körüli, de a többiek ettől nagymértékben elmaradnak. Az élelmiszer-ellátás javításához a gépesítés tehát feltétlen szükséges. A CLAAS 30 éve jelent meg Indiában (CLAAS India Private Ltd. Chandigarh) és komoly teljesítményt ért el a rizsbetakarítás gépesítésében. Az elmúlt évben adták át a 10.000-ik CLAAS Tiger kombájnt, amely kerekes és gumihevederes (lánctalpas) kivitelben egyaránt készül. Emellett megkezdték a szecskázási technológia bevezetését is a Jaguár25 szecskázóval.
Az élelmiszer-ellátási láncban meghatározó szerepet tölt be a nagytáblás termelés (large scale farming) gépi hátterének biztosítása. A mezőgazdasági üzemek (farmok) átlagos mérete érdekes képet mutat: Ausztrália 4300 ha, CIS (volt szovjet államok) 995 ha, Kanada 720 ha, USA 170 ha, Brazília 65 ha, EU 16 ha, Kína 0,5 ha. A sikeres és biztonságos betakarítás érdekében nagy teljesítményű és nagy méretű kombájnok kialakítása vált szükségesé. Az igények megfelelő kielégítése érdekében született meg a CLAAS Lexion programja (APS Hybrid Synflow, CEMOS stb.)
A nagy teljesítményű kombájnok környezetre gyakorolt káros hatásának csökkentése érdekében került kialakításra a szalmaaprító/terítő berendezés, a gumihevederes járószerkezet és a 12 m méretű művelőnyomos rendszer (CTF). A betakarítási teljesítmény növelés érdekében, a méret maximálás területén sok lehetőség már nem nagyon van, a fejlesztés főleg a részegységek közötti harmonizáció irányába keresi a megoldást.
A CLAAS Hungária Kft. vezetője a törökszentmiklósi vágóasztal kompetencia központ kialakulásáról, kihívásairól és lehetőségeiről tájékoztatta a hallgatóságot. A globális szerep következményeként, a fejlesztési/gyártási feladatok mellett jelentős kihívássá vált a különböző méretű vágóasztalok/adapterek logisztikai problémáinak megoldása. Érdekes volt látni a 12 métert meghaladó vágóasztalok „becsomagolását” és konténerbe helyezését.
Az Axiál Kft. vezetője kiemelte a 20 éves CLAAS együttműködés jelentőségét a cég fejlődésében. A CLAAS gyártmányok méretének, összetettségének folyamatos növekedését (pl. CLAAS LEXION 8900 kombájn) megfelelő vevőszolgálattal (After Sale) ellátni nem egyszerű feladat. A növekvő elektronizáció, digitalizáció speciális követelményeit a raktárbázis fejlesztésével és a távfelügyeleti rendszer létrehozásával igyekeznek kielégíteni. Mindez elengedhetetlen, ha a konferencia célkitűzéseinek meg akarunk felelni, mert „No Farmer, No Food, No Future”, vagyis ha nincs termelő, akkor nincs élelmiszer és nincs jövő!
A záró előadás a Mohács-szigeten 1200 hektáron gazdálkodó vállalkozás problémáiról és lehetőségeiről adott tájékoztatást. Az élelmiszer-termelés kihívásai közül kiemelte a növényféleségek szélesedő választékát, amelynek eredményeként napjainkban már új termékekkel bővült portfóliójuk (bioszója, csemegekukorica stb.) A biztonságos és gazdaságos termelés feltétele azonban az öntözés, amelynek kiterjedése és technikája még fejleszthető lenne.
A programot a CLAAS Hungária Kft. két vezetője (Nové Mária HR vezető, Csanádi Tamás K+F vezető) irányította. Tájékoztatásuk szerint a programot mintegy 200 fő követte, köztük 14 egyetem oktatói és hallgatói, akik a színvonalas és informatív előadások meghallgatásán túl, részt vehettek egy szakmai kvízjátékon és értékes nyereményekhez jutottak.