Az élelmiszerek ára 3,4 százalékkal nőtt tavaly februárhoz viszonyítva a januári éves alapú 3,9 százalékot követően. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) fogyasztói árakról szóló gyorstájékoztatójából kiderül, hogy az elmúlt egy évben az étolaj, a friss hazai és déligyümölcs és a dohányáruk ára emelkedett jelentős mértékben.
Az elmúlt tizenkét hónap alatt, 2020. februárhoz viszonyítva az étolaj ára 25,1 százalékkal, a cukoré 9,9 százalékkal, a munkahelyi étkezésé 8,0 százalékkal, a mézé 7,5 százalékkal, a liszté 7,1 százalékkal, az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs összesen) 5,8 százalékkal emelkedett. A sertéshús ára 7,3 százalékkal, a baromfihúsé 0,6 százalékkal csökkent. A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 9,9 százalékkal, ezen belül a dohányáruk 16,5 százalékkal drágultak. A tartós fogyasztási cikkekért 3,8 százalékkal kellett többet fizetni, ezen belül az új személygépkocsikért 12,1 százalékkal. A járműüzemanyagok ára 4,6 százalékkal magasabb lett.
2021. februárban a fogyasztói árak összességében átlagosan 3,1 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Az elmúlt egy évben a szeszes italok, dohányáruk ára jelentősebben, az élelmiszereké és a tartós fogyasztási cikkeké az átlagost kissé meghaladó mértékben emelkedett. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,7 százalékkal nőttek.
Egy hónap alatt, 2021. januárhoz viszonyítva a fogyasztói árak átlagosan 0,7 százalékkal nőttek. Az élelmiszerek 1,0 százalékkal drágultak, ezen belül az étolaj 6,8 százalékkal, a gyümölcs- és zöldséglé 4,9 százalékkal, az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 3,5 százalékkal, a margarin 2,3 százalékkal, a tej 2,2 százalékkal került többe, a sertéshús 1,5 százalékkal kevesebbe került. A szolgáltatásokért 0,5, a tartós fogyasztási cikkekért 0,4 százalékkal kellett többet fizetni, utóbbin belül a szobabútor 1,3 százalékkal drágult. A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 0,3 százalékkal nőtt, ezen belül a söré 0,9 százalékkal. A járműüzemanyagok ára 3,8 százalékkal lett magasabb.
2021. január–februárban az előző év azonos időszakához képest a fogyasztói árak az összes háztartást figyelembe véve átlagosan 2,9 százalékkal, a nyugdíjas háztartások körében pedig 3,0 százalékkal emelkedtek.