A fás szárú gyümölcstermő növények tartó-, váz- és szállítórendszerét a törzs és a korona adja. Ezek a részek a növény élete során állandó elemei szervezetének: a vázágak hosszú évekig, a törzs a fa élete végéig kell megfelelően működjön. Ezek a részek végzik a víz és a benne oldott ásványi anyagok, a megtermelt asszimiláták szállítását, elosztását.
Hosszú, végeláthatatlan csőrendszerük továbbítja a vizet a levelekhez, virágokhoz, hogy fenntartsa a növény nedvkeringését és egészséges tápanyagellátását. A fás rész átjárhatóságát és megfelelő működését a környezet hatásaitól kezdve a mikroszervezetekig, kórokozókig sok minden befolyásolhatja. Kedvezőtlen években szűkebb keresztmetszetű évgyűrűk képződnek, fás betegségek hatására pedig szállítónyalábok tömődhetnek el a nagy mennyiségben felszaporodó gombák, fitoplazmák tömege miatt. Az eltömődött szövetek nem képesek megfelelő mennyiségű vizet, tápanyagot szállítani, ezért a felettük lévő koronarészek, esetenként az egész növény gyengén fejlődhet, elpusztulhat – jól ismerjük a kajszi apoplex gutaütését.
A fás szövet egészsége kritikus a gyümölcskertész számára, mert ha károsodik, jellemzően csak fizikai módszerekkel javítható, illetve nem javítható, hanem amputálható és jó esetben újra nevelhető. Hatékony kémiai védekezést sajnos nem találtak még erre a problémára, csak preventív komplex növény-egészségügyi technológiát, aminek része az egészséges szaporítóanyag, az egyéb kórokozók elleni védekezés, az okszerű metszés és zöldmunka, a megfelelő tápanyagellátás és kondíció, illetve bármi, amivel elébe tudunk menni a leromlásnak.
Ugyanakkor növényélettani oldalról is van egy jó lehetőségünk: a növények életfolyamatainak megfelelő támogatása, stimulációja. Célzott kezeléssel a szállítószöveteket képző kambium stimulálható, hogy nagyobb átmérőjű, szilárd faszövetet képezzen. Az energiatermelő folyamatok – szénhidrát és cellulóz bioszintézis – stimulációjával javítható a szövetek erőssége és a beépülő cukrok mennyisége. Ezek a folyamatok mind azt támogatják, hogy hosszútávú technológiaként alkalmazva már a kezdetektől okszerűen felépített és nagy teljesítményre képes faszövetet, szállító- és vázrendszert építsünk gyümölcstermő növényeinknek, s ezzel biztosítsuk élettartalmuk és termőképességük magas szinten tarthatóságát.
A Vitaséve egy olyan szervetlen összetevőkön alapuló készítmény, melyet kifejezetten a szénhidráttermelés és a kambiumműködés stimulációjára fejlesztettek ki. Nem tartalmaz zöldítő és egyéb általános hatóanyagot, összetételénél fogva célzottan hat a cukortermelésre és cellulóz-bioszintézisre. Hatása már az első kezelés után jól látható: a termések jobban kötnek, egységesebben érnek, színeződnek, cukortartalmuk magasabb. Másodlagos hatása a rügyek erőteljesebb tavaszi kihajtásában mutatkozik meg, mivel a megnövekedett szénhidrát-anyagcsere hatására a vesszőkben elraktározott cukrok mennyisége is magasabb, így a telelés és a tavaszi kihajtás is intenzívebb.
Hosszútávú és talán legértékesebb hatása azonban szabad szemmel nem látható. A fás részek keresztmetszetében bekövetkező változás, az új évgyűrűk állapota csak megfelelő nagyítással mérhető fel. Az intenzív kambiumműködés hatására több és nagyobb átmérőjű, nagyobb kapacitású faszövet képződik. Ezt az új, nagy átmérőjű szállítószövetet már nem, vagy csak ritkán képes a mikrobaszaporulat eltömíteni, így a tápanyagáramlás fennmarad, s az ültetvény élettartama jócskán növelhető. Még akkor is van lehetőség új évgyűrűkkel előre menekülni, ha a mélyebb szövetekben már ott van a betegség.
Ha már a növényvédelem és növényápolás eszközit alkalmazzuk a fás részek védelmében, akkor érdemes okszerű élettani stimulációval is segíteni a növényt.