A fagyos időjárás ezen a héten Franciaország nagy részén súlyos károkat okozhatott az újonnan ültetett cukorrépában, ami tovább fokozta a növénytermesztés és az elmúlt évszakok alacsony árai által sújtott ágazat nehézségeit.
Franciaország egyes részein kedd óta rekordalacsony hőmérsékletet mértek. Ez arra készteti a termelőket, hogy fagyvédő rendszerekkel próbálják megvédeni a szőlőket és gyümölcsösöket. A szántóföldi növények általában jobban bírják a hideget, mint a gyümölcsök, de az intenzív hideg beköszöntével, a cukorrépatermés egy része is megsemmisülhetett – közölte a CGB termelői csoport. Eredeti értékelésében a CGB becslése szerint 10 000 és 40 000 hektárnyi közelmúltban elültetett cukorrépaterületen szenvedtek el hatalmas veszteségeket, itt újra telepítés szükséges – mondta Timothe Masson, a CGB elemzője a Thomson Reuters hírügynökségnek. Ez az idei cukorrépa-terület 10 százalékát jelentené, amelyet összességében a CGB 400 000 hektárra becsül, ez már eleve körülbelül 6 százalékkal kisebb, mint 2020-ban.
A Tereos, Franciaország legnagyobb cukorgyártója a Twitteren közölte, hogy szövetkezeti termelőivel mérte fel a károkat, és a „példátlan jelenség” után kapcsolatban áll a vetőmag-beszállítókkal. Az érintett gazdák újra ültethetik a cukorrépát, de ez a költségektől és a vetőmag elérhetőségétől függ – mondta Timothe Masson. Azok a jogszabályok is befolyásolhatják a gazdálkodók döntéseit, amelyeket a méhek védelme érdekében korábban hoztak a cukorrépa terménybetegségeivel kapcsolatban.
A repce szintén veszteségeket szenvedhet el, amikor az olajos mag a fontos virágzási szakaszába lép, bár az Európai Unió legnagyobb növénytermesztőjének gabonaféléit kevésbé érintette az időjárás elemzők szerint. A repce növekedése épp a nehéz időszakban van a fejlődése során, a virágos növények károsodásának megállapítása még hátra van – közölte a Strategie Grains tanácsadó cég.
A gabonafélékre, például a búzára gyakorolt időjárási hatást még vizsgálni kell, de a növények gyakran képesek pótolni az esetlegesen elvesztett részeket a későbbi növekedés során – mondta Stephane Jezequel, az Arvalis növénykutató intézet tudományos igazgatója.