21℃ 10℃
április 21. Konrád, Zelmira, Anzelm
Agrárközélet

Az élelmiszerek 2014 közepe óta nem voltak ilyen drágák világszerte

Agrofórum Online

Az élelmiszerek világpiaci árai áprilisban a tizenegyedik egymást követő hónapban emelkedtek, 2014 május óta a legmagasabb szintet érték el. A cukor ára emelkedett a legjobban - közölte az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO.

A FAO élelmiszerár-indexe, amely a gabonafélék, olajos magvak, tejtermékek, hús és cukor átlagos havi árának változásait méri, a múlt hónapban átlagosan 120,9 pontot ért el, szemben a márciusi felülvizsgált 118,9 ponttal. A márciusi adat korábban, az első adatok alapján 118,5 volt.

A római székhelyű FAO azt is közölte, hogy az új előrejelzések a búza és a kukorica világszintű termelésének növekedését mutatják az elkövetkező gazdálkodási szezonban.

A FAO gabonaár-indexe áprilisban havi alapon 1,2 százalékkal, éves alapon viszont 26 százalékkal emelkedett. Az argentin, brazil és amerikai termésviszonyok miatti aggodalmak kapcsán a kukorica ára 5,7 százalékkal emelkedett az elmúlt hónapban, miközben a búza ára nagyrészt stabilan maradt. Ezzel szemben a nemzetközi rizsárak csökkentek – közölte a FAO.

A FAO növényi olajár-indexe 1,8 százalékkal emelkedett egy hónap alatt, amelyet a növekvő szója-, repce- és pálmaolaj-jegyzések okoztak, ezek ellensúlyozták az alacsonyabb napraforgóolaj-értékeket.

A tejtermékek ára 1,2 százalékkal emelkedett, a vajat, a sovány tejport és a sajtot mind az ázsiai piacról keresték jobban, míg a húsindex 1,7 százalékkal emelkedett. A FAO szerint mind a szarvasmarha-, mind a juhhús ára emelkedett, amit Kelet-Ázsia „szilárd kereslete” támogatott.

A márciusi hirtelen zuhanás után a cukor ára áprilisban fellendült, 3,9 százalékkal emelkedett az elmúlt hónaphoz képest, és csaknem 60 százalékkal nőtt egy év alatt. A havi növekedést a 2020/21-es szűkülő ellátás miatti aggodalom váltotta ki, a lassú brazil betakarítás és a francia fagykárok miatt – közölte a FAO.

A FAO 1,7 millió tonnával, 2,767 milliárd tonnára emelte a globális gabonatermelésre vonatkozó előrejelzését 2020-ra, ami 2,1 százalékkal magasabb a 2019-es szintnél – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Az előrejelzés szerint a búzatermés 778,8 millió tonna lesz, ami a 2020-as adathoz képest 0,5 százalékkal magasabb, az Európai Unióban várhatóan 6 százalékos lehet a plusz.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

A metánkibocsátás miatt bírálják az állattenyésztési ágazatot

2022. február 19. 05:36

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint az ember által előidézett metánkibocsátás 44%-áért az állattenyésztés a felelős.

Ukrajna 25 millió tonna gabonát nem tud elszállítani

2022. május 8. 08:39

Mióta Moszkva február végén elindította az általa "különleges katonai műveletnek" nevezett háborút, Ukrajna kénytelen volt gabonáját vonattal exportálni a nyugati határon vagy kis dunai kikötőiből, nem pedig tengeren.

Negyedik hónapja drágul az élelmiszer a világon

2020. október 9. 07:02

A tejindex alig változott a hónapban, a vaj, a sajt és a sovány tejpor árainak mérsékelt emelkedését ellensúlyozta a tejpor árának csökkenése.

Ötéves csúcsra emelkedtek tavaly decemberben az élelmiszerárak

2020. január 9. 15:48

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által számított decemberi árindex novemberhez képest 2,5 százalékkal 181,7 pontra, 2014 decembere óta a legmagasabb szintre emelkedett.