2020-ban az élelmiszer-, ital- és dohányáru-főcsoport a mezőgazdasági eredetű nyersanyagokkal együtt 8,8 százalékkal részesedett Magyarország termékexportjából és 6,4 százalékkal a behozatalából. Az arányok az elmúlt évtizedben lényegében nem változtak.
A kivitel 3210 milliárd, a behozatal összesen 2219 milliárd forint volt, így a termékcsoport egyenlege 991 milliárd forint aktívumot tett ki. Folyó áron az export 10 százalékkal, az import 8,9 százalékkal nőtt. 2019-ben az export 2,9 ezer milliárd forintot ért el, az import pedig 2 ezer milliárd forintot.
A külkereskedelmi egyenleg így 0,9 ezer milliárd forint aktívumot tett ki. 2018-ban az export 2,7 ezer milliárd forintot ért el, az import pedig 1,8 ezer milliárd forintot. A külkereskedelmi egyenleg így 0,8 ezer milliárd forint aktívumot tett ki. 2015-ban az adatok így alakultak: az export 2,4 ezer milliárd forintot ért el, az import pedig 1,5 ezer milliárd forintot. A külkereskedelmi egyenleg így akkor 0,9 ezer milliárd forint aktívumot tett ki.
A kivitel és a behozatal szerkezete időben viszonylag stabil. A legnagyobb értékben gabonaféléket, húst és húskészítményeket, takarmányt, zöldség- és gyümölcsféléket, valamint olajos magvakat exportálunk – derült ki a Helyzetkép a mezőgazdaságról, 2020 című jelentésből, amelyet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) készített.
2020-ban a gabonafélék kiviteli értéke és mennyisége is jelentősen emelkedett, a húsféléké viszont csökkent. Olajos magvakból, zöldségből és gyümölcsből a magasabb árak következtében az alacsonyabb értékesített mennyiség ellenére is nagyobb bevétel származott.
A behozatalban a zöldségféléknek, gyümölcsnek, a húsféléknek, a gabonának, az ital- és dohánytermékeknek és a takarmányoknak van fontos szerepük. A zöldség- és gyümölcsimport nőtt 2020-ban, a húsféléké azonban számottevően csökkent a kereslet szűkülése miatt. Az ital- és dohánytermékek, valamint a takarmányok behozatala természetes súlyban elmaradt az előző évitől, azonban emelkedett az értéke.