Határszemle

A lucernakártevők nem tétlenkednek

Agrofórum Online

Ha a határt járva „fehéredő” lucernatáblát látunk (1. kép), rovarkártételre gondoljunk.

1. kép Ez a látvány bizony bajt jelez
2. kép Az állomány jól látható „fehéredése” távolról …
3. kép … és egy kicsit közelebbről

Hűvös, gyakran csapadékos tavaszunk van, nem szeretik ezt a rovarkártevők, eddig csupán a repceszár károsítóitól láthattunk erőteljesebb kártételt, más növénykultúrában szinte alig találjuk nyomát rovaroknak. Ezt tapasztalhatjuk a lucerna kártevőinél is, hetekkel vagyunk hátrébb a tavalyi állapotokhoz képest. De, van kivétel! A lazább szerkezetű, gyorsabban melegedő talajokon, fekvésükben védettebb területeken erőteljes, akár táblaszintű (2.-3. kép) kártételük alakult ki mostanra. Mely kártevőkről van szó?

4. kép Lucernabogár lárvája a károsított lombozaton

A lucernabogár (Gonioctena fornicata) minden lucernatermesztő által jól ismert kártevője a lucernának. Mind a kifejlett egyed, mind pedig a lárva (4. kép) károsít, a lombozatot, valamint a hajtásvégeket, a bimbókat rágva okoznak időnként akár fokozott mértékű kárt, ami főként a levélfelület csökkenésében mutatkozik meg.

5. kép Lucernaormányos lárvája az alaposan helybenhagyott lombozaton

Szintén jól ismert kártevője a lucernának a lucernaormányos (Hypera postica), amelynél a legnagyobb kárt a lárva (5. kép) okozza. A kártétel egyaránt érintheti a lombozatot, a leveleket és a hajtásokat, azonban a virágrügyek is károsodhatnak.

6.-7 kép A két kártevő együttes, erős kártétele a lombozaton

A két kártevő együttes jelenlétekor nagymértékű lombvesztés alakulhat ki. A lombozat, a levelek lyuggatottak, karéjozottak, „cafrangosak”, a szárrészekkel együtt rágottak, hámozgatottak (6.-7. kép). Mindezek miatt az állomány fehéredő, fakó színű, már messziről mutatja a problémát.

Amennyiben a lucerna vetésével nemcsak a zöldítéses támogatás elnyerése a célunk, hanem azt takarmányozásra kívánjuk használni, ezért fontos a hozam, a képeken látható kártétel már gazdasági kárt fog okozni számunkra. A betakarított takarmány mennyisége csökken, minősége romlik, ezért nem szabad eddig az állapotig eljutni. Az általam látott lucernatáblák nagy részén még közel sem ennyire erőteljes a rovarkártétel, még nem késő egy egyszerű, kontakt hatású rovarölő készítménnyel (pl. lambda cihalotrin hatóanyag) beavatkoznunk. Ha van lehetőségünk rá, akkor várjunk ki egy napos, meleg, lehetőleg nem viharosan szeles időjárású napot. Ez nemcsak a permetlé esetleges elsodródása miatt fontos, hanem azért is, mert ilyen napokon tartózkodnak mindkét faj lárvái a lombozat felső részében, ahol az ilyen típusú szerrel is könnyen elérhetjük őket és hatékonyan gyéríthetjük egyedszámukat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Itt a nyírbátori csoda: a szuper prémium minőségű lucernaszéna

2022. június 14. 14:34

A hazai piac egyelőre nem érett meg rá, de nyilvánvalóan ez lesz a jövő útja.

Pünkösd hava

2018. május 9. 13:58

Éppen tizenkét éve, hogy Pünkösd haváról írtam. Így utólag átolvasva, mintha mit sem változott volna a világ, pedig mennyit fejlődtünk. Az értékrendünk is?

Nagyon magas a kukoricamoly fertőzőttség

2018. szeptember 19. 09:42

Az elmúlt időszak időjárását a csendes, nyugodt, évszakhoz képest kissé melegebb idő jellemezte. A körülmények kedveztek az aktuális betakarítási munkáknak és az őszi talaj előkészítésnek.

A lucerna nyár végi telepítése

2019. július 30. 08:14

A lucerna sokoldalúan használható, pillangós virágú szálas takarmánynövény, amely a legnagyobb termést adja egységnyi területről. A sokoldalú felhasználás mellett említést érdemel még a lucerna vetőmagtermesztés is.