Ökológiai gazdálkodás

A legjobb mezőgazdasági gyakorlatokat mutatták be az ökokutatók

FOTÓK: ÖMKi

Európai ökogazdálkodási szakemberek előadásaival, világszerte 90 országból, 5000 résztvevővel zajlott az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézetek első közös konferenciája, a FiBL Nyílt Nap. A nemzetközi online konferencián a hazai eredményeket az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) munkatársai mutatták be. Az esemény résztvevői több mint negyven szekció száznál is több előadásából ismerhették meg a fenntartható gazdálkodás aktuális kutatási területeit és gyakorlati eredményeit. A konferencia sikere ismét megmutatta, hogy az ökológiai mezőgazdasági célokért létrejött európai kutatóintézeti hálózat jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy a fordulat a fenntarthatóság felé megtörténhessen.

Ötezer látogatót vonzott az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézetek első nyílt napja

Az eseményt szervező hat ökológiai mezőgazdasági kutatóintézet (FiBL Svájc, FiBL Németország, FiBL Ausztria, FiBL Franciaország, FiBL Europe és az ÖMKi) előadói azokat a főbb agrárkutatási témákat mutatták be, amelyek manapság leginkább foglalkoztatják az ökogazdálkodásban érintett szakembereket és a termelőket. Előadásaikban igen szerteágazó kérdéseket érintettek, például arról, hogyan járul hozzá az ökológiai gazdálkodás a klímavédelemhez, milyen szerepe lehet a legeltetésnek az ökológiai gyümölcstermesztésben, milyen új, alternatív növényvédelmi technológiák érhetők el a gyakorlatban, vagy éppen miként járulnak hozzá az európai kutatók a fenntartható kakaótermeléshez.  Az eseményen az ÖMKi tíz munkatársa többek között szántóföldi, kertészeti, állattenyésztési és szakpolitikai témákban adott elő.

A konferencia záró panelbeszélgetésében nemzetközileg elismert osztrák, olasz, svájci és magyar kutatónők vitatták meg, hogyan látják a jövő kutatási trendjeit: mennyire fognak előtérbe kerülni az úgynevezett Living Lab, azaz részvételi alapon működő, valós élethelyzetekben kivitelezett kutatások, illetve a fogyasztók számára melyek lesznek azok a meghatározó tényezők, amelyek a biotermékek választását elősegíthetik.

Németországban a járvány idején például jelentősen megemelkedett a biotermékek fogyasztása, – a forgalmi adatok 2019-ről 2020-ra 22%-os emelkedést mutatnak – és más európai országokban, így hazánkban is érezhetővé vált, hogy felértékelődött a helyi mezőgazdasági termelők munkája és nőtt a helyben termelt élelmiszerek megbecsültsége. A konferencia szakemberei egyetértettek abban, hogy a járvány előtti fogyasztási szokások és trendek nem fognak teljesen visszaállni. Jövőbe mutató, érdekes kutatási területként határozták meg, hogy mi minden segítheti vagy akadályozhatja az embereket, hogy a fenntartható alternatívákat válasszák az egészséges táplálkozásban és életmódban. 

„Ez volt az első olyan nagyszabású nemzetközi esemény, ahol sikerült kihasználnunk az online konferenciaszervezés minden előnyét. Bárki becsatlakozhatott a világ bármely tájáról, a német, francia és magyar nyelvű előadásokat angol szinkrontolmácsolással is hallgathatta a közönség. A hazai előadók szekciói magyar nyelven is elérhetők voltak. Nem akadályozta tehát sem az utazási költség, sem a nyelvtudás, hogy megismerjék az emberek az ökokutatás legfrissebb hazai és nemzetközi eredményeit.” 

– hangsúlyozta a Nyílt Nap érdemeit Dr. Drexler Dóra, az ÖMKi ügyvezetője, aki az online esemény megnyitóján és a záró panelbeszélgetésben is megosztotta tapasztalatait a hallgatókkal.

A konferencia ismét felhívta a figyelmet arra, hogy az EU ambiciózus törekvéseivel (átlagban 25% ökoterület arány elérése 2030-ig), valamint a hazai ökoterületek bővülésével (Magyarország az ökológiai gazdálkodásba vont területek bővülését tekintve a 10. legdinamikusabban fejlődő ország a világon, illetve a 12. legnagyobb öko gyümölcstermelő ország) a fenntartható gazdálkodást támogató kutatás-fejlesztés és tudásátadás szerepe még inkább felértékelődik.

„Az ökológiai gazdálkodás az agroökológia „éltanulója”, vagyis a jelenleg működő legjobb példa arra, hogyan lehet megfelelő termelési eredményeket elérni fenntarthatóbb módon.  Az európai öko kutatóintézetek célja, hogy ezeket az ismereteket továbbfejlesszék és a jó gyakorlatokat továbbadják a termelők minél szélesebb körének.”

emelte ki a kutatóintézetek szerepvállalását Dr. Drexler Dóra

A tanácskozás sikerére alapozva a Nyílt Napból hagyományt szeretnének teremteni a szakemberek, kétévente terveznek a jövőben hasonló rendezvényt, legközelebb 2023. májusában.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sokszínű sorköztakarás: védelem és élőhely egyszerre

2025. március 28. 08:10

Tavasszal egyre több hazai termelő használ olyan speciális magkeverékeket, amelyekből nyárra virágzó növénytakaró fejlődik ki.

Kitozán, ami nemcsak a diétásoknak segít, hanem a növényeknek is!

2025. február 17. 13:10

A kitozán egy poliszacharid, amelyet a rákfélék külső csontvázaiból nyernek, tehát elmondható, hogy természetes eredetű anyagról van szó.

Mennyire jövedelmező a hazai ökogazdálkodás?

2025. február 7. 11:10

Az ökológiai gazdálkodásról jelenleg nem tudjuk megmondani, hogy versenyképességben és jövedelemtermelő képességben milyen szinten áll.

A regeneratív mezőgazdaság forradalma

2024. november 29. 15:10

A regeneratív mezőgazdaság terjedésének egyik kulcsa a gazdálkodók közötti tudásátadás és tapasztalatcsere. Az EIT Food program keretében lehetőség van arra, hogy a gazdálkodók ne csak az elméleti ismereteket, hanem egymás gyakorlati tapasztalatait is megosszák.

Csipkebogyó-termesztés 150 hektáron, biogazdálkodással

2023. május 27. 07:37

A Pilis, a Gerecse, valamint a Budai-hegység által közrezárt Dorogi-medencében található Leányvár ad otthont egy különleges hazai mezőgazdasági vállalkozásnak.

Egyszerű, de nagyszerű anyagok - növényvédelem káros hatások nélkül

2019. november 18. 05:38

L. Ferencné kérdése: Vannak-e olyan anyagok, melyek nem növényvédő szerek, ennek ellenére növényvédelmi céllal használhatók? Engem különösen házi kerti alkalmazásuk érdekelne.

Készülhetnek a gazdák: tovább nő 2024-től az ökológiai gazdálkodás támogatása

2023. november 28. 09:10

A jövőre induló agrárpályázatok minden korábbinál nagyobb előnyöket biztosítanak majd az ökológiai gazdálkodást vállaló termelőknek, ami megfelel az unió azon célkitűzésének, hogy a termőterületek negyedén biogazdálkodás folyjék 2030-ra ‒ hívta fel a figyelmet dr. Roszík Péter, a Magyar Biokultúra Szövetség alelnöke.

Az ellenségem ellensége a barátom - A ragadozó poloskák

2018. június 29. 07:27

A hazánkban is kapható ragadozó poloskákat tartalmazó készítményekben többnyire 3 fajjal találkozhatunk, melyek a következők: Macrolophus pygmaeus, Nesidiocoris tenuis és Orius laevigatus.