Agrárközélet

Felrobbant a műtrágya ára – mit tehetnek a gazdálkodók?

Agrofórum Online

Még a tapasztalt szántóföldi gazdálkodók sem emlékezhetnek olyan magas műtrágyaárakra, amelyeket mostanában látni. Július elején a legfontosabb nitrogén műtrágyák és a foszfor piaci ára új rekordszintre emelkedett.

Ez a választás a gazdálkodók számára: csak arra kellene várni, hogy ismét csökkennek az árak – és akkor vásárolni? Vagy a műtrágyaárak tovább emelkednek, és legalább részleges mennyiségeket kell beszerezni vagy fedezni? Mint oly gyakran előfordul, nincs egyszerű válasz ezekre a kérdésekre.

Egy dolog azonban világos: egy ponton az árak ismét csökkenni fognak – írta a német agrarheute mezőgazdasági szaklap. Ez a helyzet álláspontjuk szerint a pénzügyi válság utáni utolsó magas árfázisban és más hasonló árrobbanások során alakul ki.

Egy dolog fontos a lap szerint a jó vásárlási stratégia szempontjából, nevezetesen annak ismerete, hogy mi okozza ezt a rendkívüli árrobbanást. Az árrobbanásnak alapvetően három oka van, amelyek mind ugyanazon a dolgon alapulnak: rendkívüli szűkösség és az egekbe szökő termelési és szállítási költségek.

Az energiaárak (nyersolaj és földgáz), amelyek a globális gazdaság fellendülésével meredeken emelkedik, jelentősen megdrágította a gyártási költségeket. A kőolaj ára 50 százalékkal emelkedett az év eleje óta. Az európai földgáz ára is megduplázódott.

Az exportkorlátozásokkal vagy magasabb exporttarifákkal kapcsolatos megszakadt ellátási láncok – például Kínában is hozzájárultak a dráguláshoz. Ez a probléma az egekbe szökő szállítási költségeken keresztül jelentkezik és ezáltal a végfelhasználói árak emelkedését okozza. A dél-kínai kikötőkben a koronavírussal kapcsolatos hatalmas hajótorlódások valószínűleg nagyon negatív hatással lesznek a karbamid- és foszfor-műtrágyák exportjára.

A műtrágya árának alakulása az ásványi alapanyagok magas árának és a gabona, valamint az olajos magvak árrobbanásának is betudható. Sok országban fellendült a mezőgazdaság iránti keresletet, például az Egyesült Államokban, Brazíliában, Oroszországban és Kínában. És ez felemelte a műtrágya árát.

Tehát a nagyon különböző tényezők együttese emelte magasra a műtrágya árát. Az elemzők meglehetősen reálisnak tartják a piac torzulásainak folytatását legfeljebb 12 hónapig. Csak ezután állhatnak helyre várhatóan a szállítási láncok, és csökkenhetnek az árak. Mert az is tény: előbb-utóbb a magas árak növelik a kínálatot.

Németországban a nitrogén alapanyagú műtrágya és a foszfor ára júliusban új rekordmagasságra emelkedett. A német mezőgazdasági termelők legfontosabb nitrogénműtrágyája, a mész-ammónium-nitrát (KAS) a német importkikötőkben a héten alig tonnánként 280 euróba kerül. Ez jó 30 euróval több, mint június elején, és több mint 100 euróval több, mint tavaly ugyanabban az időben. Ez több mint 60 százalékos növekedést jelent. A legutóbbi, 2019. januári árcsúcsnál a gazdáknak tonnánként „csak” 230 eurót kellett kiadniuk.

A német importkikötőkben a szeletelt karbamid ára a héten tonnánként 435 euró volt. Ez 45 euróval több, mint júniusban, és óriási 180 eurós árugrás tavalyhoz képest.

A folyékony műtrágyát, az ammónium-nitrát-karbamid-oldatot (AHL) tonnánként 264 euróért adják el a héten. Ez 26 euróval több, mint júniusban, és tonnánként 113 euróval több, mint egy évvel ezelőtt. Ez 75 százalékos plusz.

A foszfor-műtrágya azonban a legdrágább. A timmonium-foszfát (DAP) jelenleg 608 euróba kerül tonnánként az import kikötőkben. Ez csaknem 90 euróval több, mint júniusban, és csaknem megduplázódott az ára az előző évhez képest.

Az áremelkedés a kálium-műtrágyák esetében volt a legalacsonyabb. A német importkikötők vásárlóinak a Kornkali jelenleg tonnánként 242 euróba kerül – 4 euróval többe, mint júniusban, és körülbelül 10 euróval többe, mint tavaly.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megvan, kit választott új elnöknek a NAK a lemondott Győrffy Balázs helyére

2024. szeptember 13. 13:13

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) 2024. szeptember 13-án tartotta meg az erről döntő országos küldöttgyűlését.

Ő lehet Győrffy Balázs utóda a NAK élén

2024. augusztus 30. 08:40

Az Agrárminisztérium helyettes államtitkárát, Papp Zsoltot jelölik a NAK élére, a 304 országos küldött szeptember 13-án dönt a javaslatról.

Kátrányka, a kátrányba ragadt sün szerencsés története

2024. augusztus 26. 12:40

Rosszul indult a szerda egy tündéri fiatal sün számára. Szerencsére nem hagyták cserben (azaz kátrányban), így jól végződött az eset.

Azonnali hatállyal távozik Győrffy Balázs, a NAK elnöke

2024. augusztus 23. 12:40

A pápai születésű agrárszakember 2013-tól töltötte be a NAK elnöki tisztét. A tisztségre további két alkalommal, 2017-ben és 2022-ben is újraválasztották.

Trendek a tápanyagpótlási technológiákban - Agritechnica 2019

2020. február 26. 12:33

A szilárd műtrágyák kiszórási követelményeinek kielégítése, a műtrágya összetevők nem elégséges ismerete; a felszín lejtéséhez való igazodás és az egyenletes kijuttatás főleg a nagy szélességű gépeknél, mind nagyobb kihívást jelent a gyártó vállalatok számára.

Kubota műtrágyaszórók: pontos, egyszerű és hatékony

2022. augusztus 1. 10:39

A Kubota műtrágyaszórók garantálják a pontos kijuttatást, könnyen kezelhetők, megbízhatók és sok éves gondtalan használatot biztosítanak, így Önnek egyel kevesebb dolog miatt kell aggódnia.

Úttörő kertészeti műtrágyák: „A megtérüléshez a technológiából kell több, nem az inputanyagból!”

2021. február 17. 19:17

Mindegy, hogy a népszerű kertészeti kultúrák újbóli elültetéséről van szó, vagy már növekedésben lévők folyamatos táplálásáról, a jövedelmezőség nyitja a tápanyag-utánpótlásban ma már nem a mennyiség, hanem a minőség.

Kutatások szerint 2050-ig 80%-kal csökkenthető a műtrágyákból származó szén-dioxid-kibocsátás

2023. április 21. 11:44

A kutatók kiszámították a műtrágyák teljes életciklusának szén-dioxid-kibocsátását, amelyek a teljes üvegházhatást okozó gázkibocsátás mintegy öt százalékáért felelősek.