Gyakori kérdés a hobbikertészektől, de még a nagyobb uborkatermesztőknél is előforduló probléma időszakosan, hogy kívülről szép a termés, belül viszont üreges, netántán még keserű is. Ilyenkor meg lehet ezt előzni? Mit lehet kezdeni az uborkával, hogy ne legyen üreges?
Fajtakérdés is
Talán az egyik legkevésbé bekalkulált tényező a fajtakérdés. Sokszor jártunk mi is már úgy az évek során, hogy ha nem jó fajtát választottunk, akkor vagy keserű lett az uborka vagy üreges belül, pedig a vizet és a tápanyagot ugyanúgy megkapta, mint előtte években más fajta esetében. Vannak erre a tényezőkre érzékeny fajták és vannak a kevésbé érzékeny fajták.
Víz, víz, víz
A legtöbbször a kiegyenlítettlen víz okozza az uborka üregességét. A vízigénye amúgy is magas az uborkának és nem véletlen, hogy legszebben hidrokultúrában lehet termeszteni. A másik kiváló megoldás az önöntözős magaságyás, ahol szintén egyensúlyban van és állandóan igény szerint elérhető közelségben a víz. Ha ez a két opció nem működőképes a kertünkben, akkor még mindig az árasztásos öntözés nagy vízadagjai is megoldásként szolgálhatnak.
Mivel az uborkának nagyok a levélfelületei, így a kipárolgás is magas, nem véletlen hát, hogy a lédús és jó uborkához sok vízre is szükség van.
Tápanyagproblémák
Az üregesség harmadik oka lehet, hogy a tápanyagok nem megfelelő módon szívódnak fel és nem raktározódnak el megfelelő módon. Ha a talajban magas a nitrogénmennyiség és alacsony a bórkoncentráció, akkor szinte mindig üreges lesz az uborka, ráadásul a bór a virágok bekötődéséért is felelős, így kevés bór esetén a virágokat is elrúghatja a növényünk.
Ha túl sok a nitrogén, akkor a termés ugyanúgy gyors ütemben növekszik, mint a hajtás többi része. Ilyenkor nem tud a növény szövetileg lépést tartani a növekedés ütemével, ha röviden akarnánk az okokat megfogalmazni. Elsősorban a külső réteg növekszik, míg a belső „lemarad” és kialakul az üregesség.
Rossz beporzás is oka lehet?
Egy meglepőbb oka is lehet az üregességnek. Most, amikor egyre kevesebb a beporzó rovar a felelőtlen növényvédőszerhasználat és a környezeti károsítások miatt, így a jövőben várhatóan ezzel is számolni kell. Ha rossz a beporzás, akkor a magvak sem alakulnak ki rendesen a termésen belül. Ez is üregesedéshez vezet az uborka termésen belül.
A nagy kánikula is csökkenti a pollenszemek életképességét.
Rossz betárolás
Ahogy idősödik a termés, úgy szárad belülről is az uborka. Amikor leszedjük és napokig tároljuk és csak utána használjuk fel, az is tipikusan előidézheti az üregesedést, sőt a kesernyedést is a termések végeiben. Az uborkát érdemes 24 órán belül feldolgozni a betakarítás után, de addig is tároljuk sötét, hűvös helyen.