Az elmúlt héten ismét visszatért a későnyári, csendes és száraz időjárás. a kevés felhőzetnek köszönhetően a nappali maximum hőmérséklet 25-30 Celsius fok között alakultak, viszont az éjszakai hőmérséklet általában csak 5-10 fokra csökkent, emiatt a hajnali páralecsapódás rendszeresen jelentős volt. Eső sehol sem hullott, így minimális a talajok felső rétegének vízkészlete.
Az augusztus utolsó harmadában elvetett őszi káposztarepce kelése az akkor hullott csapadék ellenére igen heterogén, a később vetettek pedig várják az újabb csapadékot. A repce kártevői továbbra is elsősorban az árvakeléseken tartózkodnak, másutt aligha találnának táplálékra és nedvességre.
A sikeresen kikelt vetésekre azonban megindult a bolhák intenzív betelepedése. Az igen heterogén bolha betelepedés miatt elengedhetetlen az elvetett táblák egyenkénti rendszeres megfigyelése, mert a jelenlegi száraz és meleg időjárás egyértelműen a kártevőknek kedvez, a kelő repce pedig szenved a vízhiánytól, kelése és növekedése igen vontatottan halad. A betelepedő bolhák veszélyességi küszöbértéke levelenként 1-2 rágásnyom, vagy négyzetméterenként 2-3 imágó. Fűhálózással csak a fejlettebb állományokban állapítható meg a fertőzöttség. A bolhák betelepedése mellett észlelési szinten megfigyelhetőek a repcedarázs imágói, főként az alkonyati órákban intenzív a jelenlétük.
A síkvidéki területeken megkezdődött a kukorica aratása. Az első eredmények alapján az idén nem várhatóak kiugró eredmények. A kukoricamoly második nemzedékének rajzása általánosan az észlelési szint alá csökkent.
Az eddigi felmérések alapján a jelentősebb kukorica termesztő körzetekben a szárfertőzöttség igen jelentős, helyenként eléri a 60-65 %-os szintet is. A szártörés mértéke ezeken a területeken már most 4-6 százalékos, de ez a szeles idő hatására később fokozódni fog. A gyapottok bagolylepke hernyók okozta csővégrágás a növények 6-10 %-án látható, viszont élő hernyó már nem figyelhető meg a kukoricásokban. Az érett kukorica ellenére még néhány amerikai kukoricabogár látogatja a kukorica csővégeket, táplálkozás céljából. A szárazság következtében nem emelkedett a csőfuzáriózis fertőzöttség, még a csapadékosabb nyugati tájegységekben sem emelkedett néhány százalék fölé.
Folyik ugyan a napraforgó aratása, de még sok helyen most történt meg az állományszárítás. A jelenlegi időjárás kedvez a gyors száradásnak, tehát az elkövetkező napokban sok tábla kerül betakarításra. A termésveszteséget előidéző kórokozók eddig csupán jelentéktelen károkat okoztak.