Növényvédelmi előrejelzés

A zöldségfélék károsítói még aktívak

Agrofórum Online

Október első hetében véglegesen búcsút vehettünk az idei nyártól. A nyugati, dél-nyugati irányból érkező nedves és hűvös csapadékfrontok kisöpörték a melegebb levegőt a Kárpát-medencéből. A nappali maximum hőmérséklet csak a napos órákban haladta meg a 20 Celsius fokot, éjszakánként, derült időben csupán 2-10 fok volt a minimum hőmérséklet. Erős volt a páraképződés, ami elősegíti a gyümölcsök színeződését.

Az általános betakarítási időszak közepette a gyümölcskártevők szinte mindegyike befejezte rajzását, így friss károsításokat már nem lehet észlelni. Az előző héten még gyengén, de rajzott a nyugati dióburok fúrólégy, most a lehullott és megfeketedett dió burkában már a kifejlődött lárvák tömegét látjuk. A burok a szívogatástól és a rothasztó mikroorganizmusoktól gusztustalan, talán egy gyors tisztítással egy részük még hasznosítható. A menthetetlen termést, a lehullott lombbal együtt érdemes megsemmisíteni, mielőtt a lárvák elindulnak bábozódni a talajba.

A hőmérséklet csökkenésével párhuzamosan a poloskák aktivitása is lelassult, már csak a napos, melegebb órákban elevenek. A zöld vándorpoloska és az ázsiai márványos poloska kifejlett egyedeinek vándorlása téli telelőhelyek irányába most már tömeges, egyre gyakrabban találkozni velük a lakások, fészerek, garázsok bejáratánál, ablakainál. Tartsuk zárva ezeket. Sok poloskával találkozni a még le nem szüretelt szőlőfürtök bogyói között, megérintve bűzös váladékot spriccelnek ki, amitől kellemetlen ízűvé válik a termés illetve a must. A poloska lárvák még táplálkoznak, csak az első fagyok fogják elpusztítani őket.

A zöldségfélék kártevői közül még aktívan táplálkoznak a lombon- és talajszinten károsító bagolylepke hernyók, illetve a káposztalepke hernyói. A lárvák különböző fejlettségűek, L1-L3-as méretűek. Növekedésükkel párhuzamosan egyre nő étvágyuk, így gyakori a teljes levélfelület lerágása. A hernyók csupán a levélereket hagyják meg a káposztaféléken. A talajszinten károsító vetési bagolylepke hernyója, a mocskospajor a gyökérnyaki rész elrágásával okozhat súlyos károkat a nemrég vetett vagy ültetett növényekben. Ha hervadó növényeket látunk, szinte biztos, hogy ez a kártevő okozta.

Pázsitjainkról rendszeresen gyűjtsük össze a lehullott lombot, mert alatta a fű könnyen kisárgul, nedves időben pedig berothad. Az összegereblyézett leveleket rakjuk a komposztálóba vagy mulcsozzunk vele, hiszen hasznos táplálékká válik az érlelődés során.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

A szokásosnál is nagyobb a gyapottok bagolylepke fertőzés

2021. augusztus 17. 10:24

Augusztus második hetében sem változott lényegesen az időjárás, maradt a 30 Celsius fok feletti nappali hőmérséklet, éjszakára pedig csupán 20 fok körülire csökkent. Csapadék alig esett, a lehullott eső zivatargócokban okozott károkat. Minden növény szenved az aszálytól, a kapásnövények többségénél az alsó levelek leszáradása már kritikus mértéket ért el. A rendkívül erős UV-sugárzás még a kimondottan fényigényes növényeken is napégéses tüneteket idéz elő. A talajoknak nemcsak a felső, hanem az alsóbb rétegei is kiszáradtak, emiatt a tarlóhántás, a tarlóápolás és a repcevetéshez szükséges talajműveletek nehezen végezhetők el megfelelő minőségben.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (11. rész)

2020. január 15. 12:51

A cseresznyére és a meggyre már évek óta oly veszélyes, virágfertőző meggy monília szempontjából járvány közeli helyzet alakult ki a májusi csapadékos időben.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: ellenőrizzük a vetéseket a pocokfertőzés miatt!

2022. október 18. 12:03

A jelenlegi és a várhatóan csapadékmentes időjárás kedvez a mezei pocok további szaporodásának, a fertőzés kiterjed az elvetett őszi kalászos területekre is.

Kétmenetes gyomirtásra lehet szükség a repcében – szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 19. 13:10

A repcével együtt kelnek az őszi T1-T2 csoportba tartozó gyomnövények, valamint az aratás során elszóródott árpa- és búzaszemek.