Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Nitrogén – „A fele is elég lesz?”

VulcanAgro Kft.

Az elmúlt napokban minden inputanyag-kereskedőnél izzanak a vonalak. „Van nitrogénetek? Mi az ára? Mit használjunk helyette? A fél mennyiség is elég?” – záporoznak a kérdések.

Ahhoz, hogy megértsük a helyzetet – és nem a gázárakra akarunk kitérni – röviden nézzük a tényeket.

A nagy nitrogénműtrágya-gyártók elhitették a felhasználókkal, hogy műtrágya mindig van, maximum az ár változhat. Ez mára már bebizonyosodott, hogy nem igaz. Jelenleg a nitrogén műtrágyák jelentős része elérhetetlen, még ha azok alapanyagként kerülnek is más ágazatba! A lehetőség profitot realizálni, nem párosult ellátási felelősséggel.

Miközben a nitrogéngyártók elvárták a felhasználóktól, hogy előre – akár egy évre is – adják le az igényüket, és akár fizessék is ki, addig ők az alapanyagaikat a spot-piacról szerezték be.

Komoly erőfeszítéseket és fejlesztéseket sem végeztek, hogy kevesebb műtrágyával és kevesebb hatóanyag-veszteséggel is magas termésátlagokat lehessen elérni. Volumenértékesítést és nem minőségi értékesítést végeztek, aminek most súlyos következményei lesznek-lehetnek.

Mit lehet most tenni?

Az árak rövid távon nem fognak/tudnak jelentősen mérséklődni. Ha csak a piac fogja továbbra is szabályozni az árakat, akkor magas nitrogénárakra kell számítani. Ezért a felhasználás mennyiségének a csökkenése fog bekövetkezni. Drasztikusan, akár 40-50%-kal is vissza kell fogni a nitrogén műtrágyák használatát. Ellenben, ha azt választjuk, hogy minden input anyagköltséget a nitrogénre teszünk fel, annak súlyos bukás lehet a vége egy száraz-aszályos időszak esetén.

Csökkenni fog a megtermelt gabona mennyisége?

Nem törvényszerű, hogy így legyen. Kevesebb műtrágyát, de jobb hatékonysággal kell felhasználni. Amennyiben a kijuttatott tápanyagok összetettek lesznek és javítani fogunk a talajok állapotán, akkor még növelni is tudjuk a termés mennyiségét. Előtérbe kerülnek a még relatíve olcsóbb, akár lombon keresztül is hasznosuló termésnövelők és hatóanyagok.

Hogyan használjunk nitrogént?

A szilárd nitrogéneket be kell dolgozni a talajba, vagy a fejtrágyázást egy alkalommal, a csapadék előtti időszakra kell időzíteni. Növelni kell a folyékony nitrogének (UAN-oldat) használatát, de azokat inhibitorokkal, nitrogénveszteség-csökkentőkkel kell ellátni. Több ként kell használni, hogy valóság legyen végre az N:S  – 10:1 arány a kijuttatáskor. Mindenkinek sokat segíthet az elemi kén szuszpenzió (Vulcan Profi S80) vagy az ammónium-tioszulfát hatóanyag (Vulcan Profi S35 Extra).

Nitrogén lombtrágyázás? Megoldás?

Nagyon sok pozitív eredmény van a lombon keresztüli nitrogén pótlására. Ezért, ha csökkentjük a nitrogénkijuttatást, akkor olyan komplex lombtrágyákat használjunk, amiben jelentős mennyiségű, nem perzselő nitrogén van. Ha javasolhatunk, akkor az első alkalmaknál Vulcan KompleX lombtrágyát használjunk. Ezek 40–60%-ban nitrogén alapúak, és magas a magnézium-, a mikroelem-, a kén- és a foszfortartalmuk. Ha pedig akár 150–200 kg/ha szilárd nitrogént akarunk elhagyni, akkor 3-4 alkalommal használjunk tömény nitrogén lombtrágyákat (pl. Vulcan RapidN21, RapidNS), akár nagyobb dózisban. Ezek azonnal hasznosulnak; a nitrogén mellett, kenet, magnéziumot, mikroelemeket, és foszfort is tartalmazhatnak. Nem perzselnek, még közepes vagy nagy dózis esetén sem.

VulcanAgro Kft.

Szakmai segítség: 06/70/905-5000

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

KWS kukoricahibridek: a jövő terméshozama

2024. december 18. 10:10

A kukoricatermesztés során számos tényező befolyásolja a terméshozamot, beleértve az időjárási viszonyokat, a talajminőséget és a kártevők jelenlétét.

Ezek a fajták bizonyítják, hogy a szója lehet igazi sikerkultúra

2024. december 17. 12:10

A hazai termelők zöme rendelkezik olyan földdel, ahol a szója megfelelően fejlődik. Ezt országszerte jól jelzi a termőterület jelentős növekedése.

Ideális választás a törpebúza: nagyobb kalász, alacsony szár

2024. december 13. 16:10

Az innovatív mezőgazdasági megoldások eredményeként több mint egymilliárd ember menekült meg az éhezéstől.

A DEKALB genetika sikerei idén

2024. december 12. 11:40

Az állandóan fiatalodó portfólióból 8 hibrid is bekerült a TOP20 legnagyobb vetésterülettel rendelkező hibridek rangsorába.

Napraforgó, repce, és szója tápanyag-utánpótlása Yara termékekkel

2023. január 30. 06:36

A vetésszerkezetben bekövetkező változások egyértelmű nyertesei az olajos növények lettek. Ezen növények vetésterülete gyakorlatilag közelít a kukoricáéhoz.

A műtrágyaárak emelkedésének közvetett hatásai

2023. április 20. 09:26

Egy tanulmány szerint a műtrágyaárak emelkedése további 100 millió embert fenyegethet az alultápláltság veszélyével.

A magyar mezőgazdaság és a hazai termelők helyzete, kilátásai és lehetőségei

2024. január 22. 14:10

Az élelmiszerárak a Covid-járvány és az orosz-ukrán háború hatására jelentősen, az indokoltnál nagyobb mértékben növekedtek külföldön és hazánkban egyaránt.

El kell hinni, hogy van másik út... csak ki kell próbálni

2023. február 13. 14:37

A ,,ma” gazdálkodója nem élhet abban a tudatban, hogy a talajaink minősége így marad. Szakértői vélemények – röviden.