A koronavírus-járvány terjedés miatt számos már betervezett karácsonyi vásárt mondtak le a szervezők Németországban. Joggal merül fel a kérdés, hogy mi történik a sok kolbásszal, steakekkel és forralt borral a délnyugati karácsonyi vásárok koronavírus miatti lemondása után?
A feszült koronavírus-helyzet és az ehhez kapcsolódó szabályok miatt az elmúlt napokban számos karácsonyi vásár zárt be. Ami viszont megmarad, az a már beszerzett romlandó élelmiszerek. Mark Roschmann, az egyik érdekvédelmi egyesület elnöke szerint a stuttgarti karácsonyi vásár hét eleji lemondása után több árus is kiosztotta áruit a rászorulóknak. „De ez még a velük foglalkozó szervezeteknek is túl nagy mennyiség, ahogy a szervezők mondják.” Rengeteg élelmiszerről van szó. Elmaradnak a karácsonyi vásárok nemcsak Stuttgartban, hanem például Freiburgban, Konstanzban vagy Pforzheimben is idő előtt bezártak, vagy egyáltalán nem nyitottak ki.
Ezért az élelmiszerek nagy részét ki kell dobni – mondta Roschmann. Hiszen az árut nem lehet örökké megtartani. Ez egyébként a forralt borra is vonatkozik, ami a szegfűszeg vagy a fahéj hozzáadása miatt nem áll el olyan sokáig, mint a normál bor.
Roschmann szemszögéből sem jelent igazi megoldást a megmaradt áru értékesítése a heti piacon. Ez jól hangzik, de a délnyugati piacokon elég nagy a választék a kétségbeesett kereskedők további ajánlatai nélkül is. Konstanz város szóvivője ezt megerősíti: „Sajnos a heti piacainkon a további árusító standok számára rendelkezésre álló hely nagyrészt kimerült.” A piacokra csak kedden és szerdán lehetne szükség esetén korlátozott mértékben beengedni a romlandó élelmiszert árusítókat.
A kereskedők legalább a karácsonyi vásárok idejének végéig áthidaló segélyt kérhettek a szövetségi kormánytól, valamint támogatást és a vállalkozó bérét Baden-Württemberg tartománytól. „Különböző önkormányzatok is felajánlottak támogatást” – mondta Roschmann.
Például Pforzheim városa azt állítja, hogy egy segélykoncepción dolgozik. Azt, hogy ezt hogyan lehet megtenni, vizsgálják – mondta egy szóvivő: „Egyrészt nem szabad semmiféle élelmiszert megsemmisíteni. Másrészt szeretnénk támogatni azokat a kiállítóknak is, akiket gazdaságilag nagyon súlyosan érint a karácsonyi vásár elmaradása, különös tekintettel a már megtörtént áruvásárlásokra.”
A hét elején a stuttgarti karácsonyi vásárt törölték. A városháza szemszögéből a látogatók rohama nem lett volna kontrollálható és kezelhető a koronavírus-járvány körülményei között.