A Lemken cég a holland határhoz közeli Alpenben mutatta be a 2022-re szánt újdonságait, amelyek a hatékonyság növelését és az intelligens megoldásokat helyezik előtérbe, és amelyek a nagyközönség számára az Agritechnica szakkiállításon lesznek megtekinthetők.
Lemken Karat 10 kultivátor
A Karat 10 kultivátornál a tervezők optimalizálták a kapák elrendezését és nagyrészt szimmetrikusan helyezték el őket, ezért a három gerendelyes kultivátor vonóerőigénye kisebb, munkája hatékonyabb, mint az elődjéé volt. A kapák szimmetrikus elrendezése kisebb oldalrahúzást eredményez, ami különösen fontos akkor, ha a kultivátor műholdas irányítórendszerrel üzemel.
A kultivátorhoz hat különböző művelőszerszám áll rendelkezésre: 350 mm széles lúdtalpkapa, 80 és 120 mm széles kapa szárnyakkal vagy anélkül, valamint egy 60 mm méretű keskeny lazítókapa. A kultivátor munkamélység tartománya 5-30 cm. A kultivátor sekély műveléshez felszerelhető DeltaCut kapák keményfém éltartósítással is beszerezhetők. A kapák cseréje a már jól megszokott módon, egy rugós csapszeg eltávolításával pillanatok alatt elvégezhető.
A kultivátor igény esetén mellső tárcsasorral is felszerelhető, amely lehetővé teszi a nagy mennyiségű szerves anyag hatékony bekeverését. Az egyedi laprugós felfogású tárcsalevelek, átvágják a tarlómaradványokat, felaprítják a nagyobb rögöket, ezzel segítve az intenzív keverő munkát.
A kapatagok mögött elhelyezett, központilag állítható simítóegység egyenletes elmunkálást tesz lehetővé. Opcióként speciális kialakítású csillagkerekek is rendelhetők. A műveletsor lezárásához a Lemken hengerek teljes sorából lehet választani.
Az új Karat kultivátor függesztett és félig-függesztett változatban is készül. A függesztett változatok munkaszélessége 3; 3,5 és 4 m, a félig függesztett változatoké 4-7 m.
Az új Karat 10 kultivátorok első változatai 2022 nyarától kerülnek forgalomba.
Solitair DT vetőgép-kombináció
A Lemken bemutatta új Lemken Solitair DT vetőgépét, amely kibővíti a vontatott vetőgép-kombinációinak kínálatát, és amelyben a kompakt tárcsa és egy nagy osztott magtartály jelenti az újdonságot. A vonóerő megtakarítása érdekében a gépek 300 kg/m-rel könnyebbek lettek.
A magágy megfelelő tömörségének érdekében, az új Solitair DT vetőgép első művelőtagja egy AS profilú gumiabroncsos tömörítőegység. A következő művelőtag egy viszonylag nagy, 465 mm átmérőjű laprugós felfogású tárcsalevelekkel szerelt kompakt tárcsa. Ha a talajállapot lehetővé teszi, akkor a hagyományos tárcsalevelek helyett, hullámos élű síktárcsák használhatók, amelyek sekélyen hatolnak a talajba, csökkentve a párolgási vesztességet. A vetés utáni megfelelő visszatömörítést és felszín lezárást a kompakt tárcsa után elhelyezkedő henger egység végzi.
A Solitair vetőrendszerét egyedi elektromos hajtású adagolók képezik, amelyek mindegyike egy külön elosztót lát el vetőmaggal. A magadagoló kerekek készletekbe vannak elhelyezve, ami szükségtelenné teszi a kerekek be- és kikapcsolását. A magadagoló kerék készletek cserélhetők. A korábbi konstrukciókból ismert Optidisc duplatárcsás csoroszlyák mechanikus vagy opcionálisan hidraulikus csoroszlyanyomás-szabályzással rendelkeznek.
A vetőgép 5100 literes osztott magtartálya lehetővé teszi a műtrágyázással kombinált vetést, vagy különböző vetőmagok együttes vetését. A kombinált vetés két változata lehetséges: a kevert kijuttatású változat esetén a műtrágya és a vetőmag ugyanabba a magárokba kerül, míg az elkülönített kijuttatás esetén a duplatárcsás csoroszlyákkal a vetőmag alá helyezi a műtrágyát. A vetés sortávolsága 12,5 vagy 16,7 cm.
Az új Solitair DT vetőgépek először 4 és 6 méteres munkaszélességgel készülnek (2022 őszi szezon), amelyeket később egy 9 méteres változat követ.
Fronttartállyal kombinált sorközművelő kultivátor
Kapásnövények esetén a vegyszer mennyisége jelentősen csökkenthető a sorok közötti mechanikai gyomirtással egyidejű sorpermetezéssel. Ez volt az indítéka annak, hogy a Lemken a Steketee-választékot kiegészítette a SprayHub fronttartály alkalmazásával. A hátul lévő kultivátor és a fronttartály összeköttetése a SprayKit készlettel történik. Mivel a permetezés csak sorra koncentrálódik, a kombinált művelettel a permetezőszer 40-60%-a megtakarítható. További előny az élőmunka megtakarításban jelentkezik, mivel a sorközművelés és a sorpermetezés egy menetben történik.
A Spray Hub az összes szükséges funkciót egyesíti a folyadék sebességfüggő kijuttatásához. Erre a célra a mellső tartály saját vezérléssel, keverővel és tisztítórendszerrel van felszerelve. A vezérlés ISOBUS rendszerű, a kezelés intuitív módon végrehajtható a MegaSpray szoftver segítségével. A SprayHub tartály térfogata 1100 vagy 1500 literes lehet, rendelkezik tisztavizes tartállyal, kézmosó tartállyal és feltöltő szűrővel.
A szabályozható fúvókatartó skálával van ellátva a kívánt permetezési magasság és helyzet beállításához, ami lehetővé teszi a kívánt permetezési sáv egyedi meghatározását a sortáv, a növény és a kijuttatás típusának függvényében. Az eltérő kijuttatási eljárásokhoz különböző fúvókák használhatók. A speciális sorpermetező fúvókák, amelyek permetező kúpja a beállított sávban egyenletes koncentrációjú permetlé kijuttatást tesz lehetővé, különösen előnyösek a sorpermetezés és a sorközművelés kombinációjához.
A SprayKit, nemcsak sorközművelő kultivátorokkal, hanem más munkagépekkel is használható, és rendelkezik mechanikus szakaszvezérléssel. A fejlesztési tervekben megtalálható a soronkénti szabályzás is, ami lehetővé teszi a GPS alapú automatikus szakaszvezérlést.
A jövőben olyan opciók is készülnek, amelyek lehetővé teszik a rendszer használatát, a sorközművelő kapákra szerelt ejtőcsövekkel a gyökérzóna alatti műtrágyázáshoz, valamint az Azurit vetőgéppel történő kombinációban.
A SrayHub a SprayKit rendszerrel 2022 tavaszán kerül bevezetésre.
Automatikus sor- és sorközművelés mesterséges intelligencia használatával
A sorközművelés hatékonysága növelhető, ha a kultivátor meg tudja különböztetni a kultúrnövényt a gyomoktól. A Lemken és a Steketee bemutatta az IC-Weeder automata sorközművelő kultivátorának, mesterséges intelligenciával (AI) továbbfejlesztett változatát, amely képes erre.
Az önálló növényfelismerés céljának eléréséhez az IC-Weeder AI számítógépének először meg kellett tanulnia a növényi jellemzőket, majd egy további lépésben képes volt azokat összetett összefüggésekké kombinálni. E mögött a „mély tanulás” elvén alapuló algoritmus áll.
A kísérletek során a cukorrépa növényeket manuálisan jelölték meg különböző szakaszokban. Ezekkel az adatokkal az algoritmus maga hozott létre egy módszert a cukorrépa azonosítására színprofil, textúra, forma, méret és levélhelyzet alapján. Ez lehetővé teszi, hogy a kultivátor olyan körülmények között is működhessen, amelyek túl bonyolultak a hagyományos képfelismerő rendszerek számára, mivel a rendszer képes egyértelműen megkülönböztetni a kultúrnövényeket és a gyomokat.
A Steketee IC-Weeder kultivátor kamerái védett házban vannak elhelyezve, így biztosítva megbízható működésüket anélkül, hogy a környezeti fényviszonyok befolyásolnák őket. Az IC-Weeder AI kultivátorral végzett munkamenet során a kamerák másodpercenként 30 képet továbbítanak a fedélzeti számítógépnek, amelynek eredményeként a növény-felismerési arány meghaladja a 95 százalékot. A sarló alakú, pneumatikusan vezérelt kapák behatolnak a sorokba, és az egyes növényektől akár két centiméterre is végezhetik a műveletet. A hidraulikus működtetésű, párhuzamosan mozgó keret pontos és hatékony sorkövetést biztosít a kultivátor számára.
Az IC-Weeder AI 2022-ben kerül forgalomba, cukorrépához, 3 méteres munkaszélességben.
Új vezérlés a Juwel 8i váltvaforgató ekéhez
Az ISOBUS vezérléssel történő szántás egyre nagyobb népszerűségnek örvend, mivel a forgatás, a dőlésszög, a munkaszélesség és a munkamélység egyszerű, terminálon keresztül történő beállítása időt takarít meg, és gyorsabb reagálási lehetőséget biztosít a megváltozott talajviszonyokra.
A Lemken Juwel függesztett váltvaforgató eke új ISOBUS-os változata, továbbfejlesztett IQ ekevezérlő rendszert és új kialakítású kezelőfelületet kapott, ami intuitív módon vezeti a kezelőt a beállítások végrehajtásához. A tarlónjáró kivitelnél a beállított első eketest-forgásszélesség paramétere eltárolható és megjeleníthető a terminálon. A mélységhatároló kerékkel szabályozható mechanikus mélységállítással a Juwel 8i költséghatékony változata is beszerezhető.
Az elektro-hidraulikus fordítóművel szerelt új Juwel 8i nyolc különböző műveletsor beprogramozását és igény szerinti használatát teszi lehetővé. Például csak egyetlen mozdulat szükséges ahhoz, hogy az utolsó barázda mindig sekély maradjon. Másik előnyös lehetőség az, hogy az eke hidraulikus működtetésű vízszintbe állítása függetlenül végezhető jobbra, ill. balra forgatáskor, ami biztosítja az egyenletes barázdaszelet magasságot.
A Juwel 10-hez hasonlóan a Juwel 8i eke is kényelmesen szállítható közúton az Unirad kerék segítségével, anélkül, hogy a felső függesztőkart le kellene kapcsolni. A gerendelyforgató hidraulikus munkahenger közúti közlekedéshez nyomásmentesített, ennek eredményeként képes kompenzálni az útfelület egyenetlenségeit.
Az új Juwel 8i 2022 márciusától lesz beszerezhető.
Forrás: https://www.topagrar.com/technik/news/das-sind-die-lemken-neuheiten-fuer-2022-12743205.html