Agrárközélet

A Yara visszaállítja európai ammóniatermelését

Kép: yara.com

A norvég műtrágyagyártó Yara, közölte, hogy az európai ammóniatermelésének nagy részét újraindítja, miután a kész műtrágyák árai emelkedtek és ezek a cég számára ellensúlyozzák az alapanyag gázár megugrását.

A vállalat szeptembertől novemberig számos európai telephelyén csökkentette az ammóniatermelést, miután a gyártási folyamatban felhasznált földgáz ára megugrott, és ezzel 30 százalékkal csökkentette a régió össztermelését.

Elemzők felhívták a figyelmet, hogy a műtrágyák ára meredeken emelkedett ebben az évben, ami a magasabb energiaköltségeket követi nyomon és akár veszélybe sodorhatja egyes kulcsfontosságú növények termelését, és növelheti a globális élelmezésbiztonsági és inflációs félelmeket.

„A kész nitrogénműtrágya ára olyan szintre emelkedett a negyedévben, ahol már jövedelmező volt a termelés beindítása, ráadásul az ammónia globális ára is emelkedett” – mondta a Yara szóvivője. A cég közleménye szerint bár törekednek a vevők ellátására, nem zárhatják ki, hogy szükség esetén ismét visszafogják az ammóniatermelést.

A riválisok, köztük a CF Industries Holdings szintén csökkentették a termelést. A karbantartással és a nem tervezett leállásokkal együtt a Yara európai ammóniatermelése körülbelül 370 000 tonnával volt a kapacitás alatt a korlátozások idején.

„A kész műtrágyagyártásra gyakorolt hatás korlátozott, mivel a veszteséges ammóniatermelést felváltották a Yara Európán kívüli üzemeiből, valamint a Yara globális ammóniakereskedelmi és szállítási hálózatából történő beszerzéssel” – mondta a vállalat. Svein Tore Holsether vezérigazgató a Reuters hírügynökségnek a múlt hónapban elmondta, hogy a Yara holland gyárainak egy részét már újra üzembe helyezték.

Az európai nagykereskedelmi gázárak idén 700 százalékkal is megugrottak, mivel a kereslet gyorsan helyreállt a járvány csökkenése következtében, az alacsony tárolási szintek és az ellátási korlátok idején. Kedden az európai benchmark, azaz irányadó árszint 570 százalékkal volt magasabb, mint 2021 elején.

A kínálati korlátok miatt az európai gazdálkodók arra törekedtek, hogy emelt áron vásároljanak karbamidot és folyékony nitrogént, attól tartva, hogy kifogynak a vetési szezonban.

A Yara évente 8,5 millió tonna ammóniát képes előállítani világszerte, ebből 4,9 millió tonna Európából származik. Az ammónia a növények műtrágyázására használt késztermékek összetevője, de felhasználható robbanóanyagként és dízelmotorok kipufogógázának tisztítására is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

Szédítő műtrágyaárak vs. apró tápanyaggyárak

2021. október 18. 07:07

Az energiahordozók áremelkedése nehéz helyzetbe hozta a műtrágyagyártókat. A gyárak kapacitás-csökkenése, esetleges leállása pótolhatatlan űrt fog hagyni a gazdák többségének inputanyag beszerzésében. Úgy kell neki menni az őszi és tavaszi vetéseknek, hogy a műtrágya magas ára, illetve hiánya esetén nem csak a hozam és a gazdaságosság lesz kérdés, hanem már maga a termesztés technológiája is.

Hatékonyabb tápanyaghasznosítás a növénytermesztésben

2020. április 15. 13:31

A modern mezőgazdaság legnagyobb kihívása a környezetvédelem és a költséghatékonyság szempontjainak összehangolása a növénytermesztésben. A növények tápanyagellátása és maguk a tápanyagok nagyon fontos szerepet játszanak ebben a kérdésben. A megfelelő tápanyagoknak megfelelő időben történő kijuttatása az adott kultúrához az adott termőhelyen – ez a szükségleteken alapuló tápanyagellátás művészete.

A kiváló búzatermés titka: elegendő tápanyag a megfelelő időben.

2021. augusztus 2. 05:38

A korszerű búzafajtákban, és hibridekben rejlő terméspotenciált, csak megfelelő termesztés technológiával lehet kihozni. Az intenzív termesztési körülmények alapja a megfelelő tápanyag-utánpótlás. Amennyiben magas hozamot és jövedelmezőséget szeretnénk elérni, akkor jól megtervezett NPK alaptrágyázásra, és megfelelő időben, illetve adagokban kijuttatott tavaszi fejtrágyázásra van szükségünk.

Fontos fordulat a magyar műtrágyapiacon

2023. augusztus 11. 12:40

A csökkenő áraknak köszönhetően csaknem 20 százalékkal nőtt a műtrágyaforgalom a második negyedévben tavalyhoz képest – olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összefoglalójában.