Az amerikai gabonakereskedő óriáscég, a Bunge Ltd az utolsó simításokat végzi azon a megállapodáson, hogy egyesüljön részben a Glencore Plc által birtokolt Peer Viterrával, és létrehozzon egy mezőgazdasági kereskedelmi óriást, amely az adósságok beszámításával is többet ér, mint 30 milliárd dollár - közölték források.
A megállapodás, amelynek feltételeiről korábban nem számoltak be, azért jönne létre, mert Oroszország ukrajnai háborúja próbára tette az ellátás biztonságát a globális élelmiszerpiacokon. Lehetséges hatását a trösztellenes szabályozó hatóságok alaposan megvizsgálják.
A források szerint a Bunge, amelynek piaci értéke körülbelül 14 milliárd dollár, és 2,7 milliárd dollár adóssága van, az ügylet nagy részét részvényekkel fizeti, de készpénzt is és banki hitelfinanszírozást is felhasználnak. A források hozzátették, hogy a Bunge vezérigazgatója, Greg Heckman vezérigazgató felügyelné az egyesült vállalatot.
A források szerint a Viterra részvényesei, köztük a Glencore-on kívül a Canada Pension Plan Investment Board és a British Columbia Investment Management Corp, már a hétvégén aláírhatják az ügyletet, ha a tárgyalások sikeresen zárulnak.
Bár az ügylet a jövő héten várható, de mindig fennáll annak a lehetősége, hogy az utolsó pillanatban összeomlik – figyelmeztettek a források, akik névtelenséget kértek, mert az ügy bizalmas. A források szerint az ügylet végső értéke a Bunge részvényeinek mozgásától függően változhat a megállapodás aláírásáig.
A Glencore és a Viterra nem volt hajlandó kommentálni a kiszivárgott információkat. A Bunge sem válaszolt a kérdésekre.
A Bloomberg News május 25-én arról számolt be, hogy a Bunge és a Viterra tárgyalásokat folytat az egyesülésről, de nem közölt részleteket az ügylet feltételeiről és időzítéséről.
Az olyan alapvető élelmiszerek kereskedelme, mint a búza, a kukorica és a szójabab, már a Bunge és három másik nagy szereplő – az Archer-Daniels-Midland Co., a Cargill Inc. és a Louis Dreyfus Co. – körében összpontosul. Tetemes profitot termeltek, miután az ukrajnai háború megzavarta a szállítási láncokat, és az egekbe szöktek a terményárak.
A Cargonave szállítmányozási ügynökség adatai szerint tavaly a Bunge a legnagyobb kukorica- és szójaexportőr volt Brazíliából, amely az állati takarmányok és bioüzemanyagok előállításához szükséges alapvető termények legnagyobb forrása a világon. A Viterra a harmadik legnagyobb kukoricaexportőr és a 7. számú szójabab szállítója volt.
A Viterra megvásárlása a Bunge bevételeit – 2022-ben 67,2 milliárd dollárt – egy szintre hozná az Archer-Daniels-Midland bevételeivel, amely tavaly közel 102 milliárd dolláros árbevételt regisztrált. Az ügylet a Bunge gabonaexportáló és olajosmag-feldolgozó üzletágait is fellendítené – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Nem ez az első próbálkozás erre az üzletre. 2017 elején az akkor Glencore Agriculture néven ismert Viterra megkísérelte felvásárolni a Bunge-t, amelynek értéke akkor 11 milliárd dollár volt. 2017 májusában a Bunge visszautasította a Glencore-t. A Viterra a Gavilon tavalyi 1,1 milliárd dolláros felvásárlásával bővítette gabonavásárlási és -eladási tevékenységét az Egyesült Államokban.