A francia gazdálkodók a párizsi kormány engedélyével élelmiszert termesztenek ökológiailag kiemelt, parlagon lévő területeken, mert az ukrajnai háború miatt hiánytól tartanak az országban.
Franciaországban a gazdálkodók kezdik megművelni a parlagon lévő földeket gabonával és olajosmag-növényekkel. A La France Agricole francia magazin a napraforgó rövid távú vetéséről számol be – a gazdálkodók hozzájárulhatnak így az ukrajnai napraforgóolaj-import hiány pótlásához.
Németország az ökológiailag kiemelt területeken az állati takarmány termesztését engedélyezi. Cem Özdemir, német mezőgazdasági és élelmezési miniszterer felülkerekedett a mezőgazdasági szektor és a szövetségi államok azon kérései felett, amelyek az élelmiszer-termelést támogatták. Franciaország mellett például Spanyolország, Lengyelország, Ausztria és Olaszország is teljesen felszabadítja parlagon lévő földeket – írta a német agrarheute híroldal.
A La France Agricole Clément G. gazdálkodó példáját hozza fel, aki szülei gazdaságában dolgozik Pouançay-ban, az ország nyugati részének Vienne megyében található területén. Clément G. ezentúl további 9,5 hektáron termeszthet napraforgót. A gazdaság parlagon lévő területe nagyon szétaprózott, a talaj minősége rossz – magyarázza a gazda. Mivel a napraforgó ára időközben meredeken emelkedett, a cég a termesztés mellett döntött. Lehetőség van az erjesztési maradékok olcsó behozatalára is a trágyázáshoz, ami szintén a napraforgó vetése mellett szólt. A parlagon lévő földek feldarabolása, majd felszántása után a föld gyorsan előkészíthető a művelésre – mondja a gazda. A vetőmag 75 euró/ha, a gyomirtás 80 euró/ha és az erjesztési maradékok költsége 65 euró/ha. A jelenlegi árak mellett ősszel is érdemes búzát vetni a kiemelt területeken. 2022 egészére vonatkozik az EU Bizottság által a parlagon lévő földekkel kapcsolatos válságintézkedés.
Franciaországban az elnökválasztás második fordulójában egyébként a hivatalos végeredmények szerint a szavazatok 58,54 százalékával újraválasztott államfő, Emmanuel Macron a hagyományok alapján új kormányt fog hamarosan kinevezni. Szakértők szerint a mezőgazdasági egyesületek is Macron felé hajlottak. Francia Gazdaszövetség (FNSEA) elnöke, Christiane Lambert a voksolás második fordulója előtt annak a véleményének adott hangot, hogy a gazdálkodóknak támaszkodniuk kell egy olyan EU-ra, amely a fenntartható növekedésre összpontosít, és megvédi a mezőgazdaságot a verseny torzulásától. Lambert óva intett az „eltúlzott nemzeti víziók alapján” megosztott államközösségtől.