A kávé az egyik legszélesebb körben fogyasztott ital a világon, de a megnövekedett kereslet már veszélyezteti a környezetet. Az elmúlt 30 évben a kávé iránti növekvő kereslet a termelés 60%-os növekedéséhez vezetett, és számtalan veszélyt jelentett a környezetre a Nemzetközi Kávészervezet szerint.
A kávéfogyasztás mértéke már arra készteti a környezetvédőket és a tudósokat, hogy fenntartható módokat keressenek a kávé előállítására. Finn tudósok péládul fenntartható, laboratóriumban termesztett alternatívát próbálnak kidolgozni a következő csésze kávéhoz – de az előállítási technológia még mindig nagyon költséges. Előrejelzések szerint legalább négy évbe telhet, mire a VTT laboratóriumban termesztett kávéja megkaphatja a hatósági engedélyt, Finnországban, de a világ egyik legnagyobb kávéfogyasztó országában már most is komoly érdeklődés mutatkozott a termék iránt.
Az erdőirtástól a víz- és energiaforrások magas felhasználásáig a kutatások azt mutatják, hogy a megnövekedett kávétermelés árt a bolygónak.
A brazil Nemzeti Űrkutatási Intézet által közzétett jelentés szerint Brazília, a világ legnagyobb kávétermelője 15 éves csúcsot ért el az Amazonas esőerdőinek erdőirtása. Becslések szerint 13 235 négyzetkilométer – ami 2429 futballpályának felel meg – veszett el 2020 augusztusa és 2021 júliusa között, ami 22%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A kávégyártás nagy víz- és energialábnyomot is hagy maga után, mindössze 125 milliméter kávé előállításához 140 liter víz szükséges a Water Footprint Network szerint .
„A legtöbb kávé nedves őrlési folyamaton megy keresztül, amely jelentős mennyiségű édesvizet használ fel a kávé pépmentesítésére és mosására. Ezután a kávét megszárítják, megpörkölik, szállítják és lefőzik – ezek mindegyike energiát használ” – mondta Bambi Semroc, a Conservation International Fenntartható Földek és Vizek Központjának vezető alelnöke.
Nyersanyag-szakértők azt jósolják, hogy az árak tovább fognak emelkedni, „a globális piacok jelenlegi instabilitása, valamint a domináns kávétermelők – Brazília, Vietnám és Kolumbia – jövő évi termelése körüli bizonytalanságok miatt” – mondta Semroc, a Fenntartható Földek és Vizek Központjának munkatársa a CNBC-nek.
Egyes vélemények szerint a kávé olyan luxustermék, amelyet az emberek jó lelkiismerettel szeretnének megvásárolni a jövőbe is.