A feldolgozóiparból 12 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 9,3 százalékkal bővült, mind a hazai, mind a külpiaci eladások növekedésének köszönhetően – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal ipari termelésről közzétett gyorstájékoztatójából.
A legnagyobb súlyt (21 százalék) képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 7,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Ezenkívül még két alágazatban mérséklődött a kibocsátás: a malomipari termék, keményítő gyártásában 1,3, a dohánytermék gyártásában 15,9 százalékkal. A többi alágazatban 5,3 és 43 százalék közötti mértékben nőtt a termelés, a legnagyobb mértékben a növényi, állati olaj gyártásában.
Összességében 2022 júniusában az ipari termelés volumene 1,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 4,8 százalékkal bővült. A feldolgozóipari alágak többségében csökkenést mértünk, ugyanakkor a legnagyobb súlyú alágakban a termelés volumene nőtt, a legerőteljesebben a villamos berendezés gyártásában. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás a 2022. májusinál 0,6 százalékkal nagyobb volt.
Az ipari export volumene 11,6 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés 30 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 13,0, a 13 százalékos súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 12,3 százalékkal bővült. Az ipar belföldi értékesítése 9,5, a feldolgozóiparé 7,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. Az iparon belül döntő (96 százalékos) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 9,8, a csekély súlyú bányászaté 10,0 százalékkal nőtt 2021 májusához képest, míg az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 1,9 százalékkal csökkent.
2022. január–júniusban az előző év azonos időszakához képest az ipari termelés 5,1 százalékkal nőtt. Az összes értékesítés 61 százalékát adó külpiaci eladások volumene 4,2, a 39 százalékot képviselő hazai értékesítésé 9,3 százalékkal emelkedett.
Az ipari termelés a régiók közül egyedül Nyugat-Dunántúlon csökkent, 4,4 százalékkal. A legnagyobb mértékben, 11,9 százalékkal Pest régióban bővült a volumen, a többiben 1,5 és 8,0% között.