Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

A román Konstanca kikötőjéből exportálhatnak az ukránok

A román Konstanca kikötőjéből exportálhatnak az ukránok

Agrofórum Online

Ukrajna tárgyalásokat folytat Romániával mezőgazdasági exportjának szállítási lehetőségéről a fekete-tengeri konstancai kikötőjén keresztül, mivel az orosz invázió elzárta az ukrán kikötőket – közölte a kijevi mezőgazdasági minisztérium.

Ukrajna, amely a világ vezető gabona- és növényi olaj-exportőre, két évre elegendő készlettel rendelkezik élelmiszer-szükségletének kielégítésére, de havi 1,5 milliárd dollárt veszít a mezőgazdasági exportjában az orosz invázió miatt – közölte a minisztérium.

A román mezőgazdasági minisztérium megerősítette a tárgyalásokat arról, hogyan lehetne segíteni Ukrajnát abban, hogy a konstancai kikötőn keresztül „a lehető leghamarabb” eljuttassa exportját a globális piacra. Konstanca kikötője képes további szállítmányok kezelésére, mondták a tisztviselők.
Románia a Fekete-tengeren, amely a gabona- és olajszállítás egyik fő hajózási útvonala, Bulgáriával, Törökországgal és Ukrajnával határos. Utóbbi országot Oroszország több mint egy hónapja támadta meg szárazföldi, légi és tengeri úton.

Kép: Google Térkép

Az adatok szerint a Konstancán és más romániai kikötőkön áthaladó áruforgalom 8 százalékkal nőtt idén 2021 azonos időszakához képest. A mennyiségeket tekintve a tranzitáruk napi átlaga márciusban átlagosan napi 30 ezer tonnával, napi 160 ezer tonnára emelkedett.

Ukrajna közben megvádolta Oroszországot, hogy aknákat telepített a Fekete-tengerbe, és közölte, hogy a lőszerek egy részét hatástalanítani kell Törökország és Románia partjainál, mivel a régióban a létfontosságú kereskedelmi hajózás veszélye nő.

Az orosz hadsereg átvette az irányítást a vízi utak felett, amikor február 24-én megszállta Ukrajnát, a Moszkva által „különleges műveletnek” nevezett háború keretében. Az elmúlt napokban török és román katonai búvárcsapatok vettek részt a vizeik körüli „kóbor”, azaz elsodródott aknák hatástalanításában.
Az ukrán külügyminisztérium közölte, hogy Oroszország a tengeri aknákat „ellenőrizetlenül sodródó lőszerként” használja. Ilyen aknákat találták 2022. március 26-28-án Törökország és Románia partjainál.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ez várhat a magyar gazdákra is: a dánok hatalmas adóval sújtják a szén-dioxid-kibocsátást

2024. július 2. 13:10

A termelőknek 2030-tól 120 dán korona (16 euró, vagyis 6000 forint) adót kell fizetniük minden egyes tonna kibocsátott szén-dioxidért.

Zuhannak az élelmiszerárak Magyarországon, de még mindig „fájdalmas” a bolti bevásárlás

2024. július 2. 08:40

A KSH konkrét termékek átlagárát tartalmazó adatsorában több olyan élelmiszer is van, amelyek ára májusban kétszámjegyű mértékben csökkent.

Regeneratív szemléletű üzleti modell a mezőgazdaságban?

2024. június 23. 10:10

A Bayer igazgatója a regeneratív mezőgazdaságot támogatja. Ehhez szerinte új, eredményközpontú üzleti szemléletre és digitalizációra van szükség.

Bővült az élelmiszerek kiskereskedelme

2024. június 21. 14:10

A kiskereskedelem minden ágazatában forgalomnövekedést mért a KSH az egy évvel korábbihoz képest.

Az ukrán földpiac megnyitása ellen tüntettek Kijevben

2019. december 18. 13:03

A parlament november 13-án első olvasatban már megszavazta azt a törvényjavaslatot, amely alapján 2020. október 1-jétől feloldják Ukrajnában a termőföld adás-vételének 2001 óta érvényben lévő moratóriumát.

Ukrán termékek: vámok és mennyiségi korlátozások nélkül érkezhetnek továbbra is

2024. június 9. 10:10

Az Európai Bizottság ezúttal vészfékmechanizmust vezet be a különösen érzékeny mezőgazdasági termékek esetében.

Az őszi búza vetésének 18 százalékával végeztek Ukrajnában

2021. szeptember 28. 07:03

Ukrajna gabonaállománya egyébként nemrég 24,2 millió tonnát tett ki, ami 7 millió tonnával több, mint egy évvel korábban.

Oroszország csapást mért Odessza gabonakikötőjére

2023. július 19. 07:40

Oroszország azt állítja, hogy visszatérhet a gabonaegyezséghez, de csak akkor, ha teljesítik a saját élelmiszer- és műtrágyaexportjára vonatkozó szabályok enyhítésére vonatkozó követeléseit.