Agrárgazdaság

A román Konstanca kikötőjéből exportálhatnak az ukránok

Agrofórum Online

Ukrajna tárgyalásokat folytat Romániával mezőgazdasági exportjának szállítási lehetőségéről a fekete-tengeri konstancai kikötőjén keresztül, mivel az orosz invázió elzárta az ukrán kikötőket – közölte a kijevi mezőgazdasági minisztérium.

Ukrajna, amely a világ vezető gabona- és növényi olaj-exportőre, két évre elegendő készlettel rendelkezik élelmiszer-szükségletének kielégítésére, de havi 1,5 milliárd dollárt veszít a mezőgazdasági exportjában az orosz invázió miatt – közölte a minisztérium.

A román mezőgazdasági minisztérium megerősítette a tárgyalásokat arról, hogyan lehetne segíteni Ukrajnát abban, hogy a konstancai kikötőn keresztül „a lehető leghamarabb” eljuttassa exportját a globális piacra. Konstanca kikötője képes további szállítmányok kezelésére, mondták a tisztviselők.
Románia a Fekete-tengeren, amely a gabona- és olajszállítás egyik fő hajózási útvonala, Bulgáriával, Törökországgal és Ukrajnával határos. Utóbbi országot Oroszország több mint egy hónapja támadta meg szárazföldi, légi és tengeri úton.

Kép: Google Térkép

Az adatok szerint a Konstancán és más romániai kikötőkön áthaladó áruforgalom 8 százalékkal nőtt idén 2021 azonos időszakához képest. A mennyiségeket tekintve a tranzitáruk napi átlaga márciusban átlagosan napi 30 ezer tonnával, napi 160 ezer tonnára emelkedett.

Ukrajna közben megvádolta Oroszországot, hogy aknákat telepített a Fekete-tengerbe, és közölte, hogy a lőszerek egy részét hatástalanítani kell Törökország és Románia partjainál, mivel a régióban a létfontosságú kereskedelmi hajózás veszélye nő.

Az orosz hadsereg átvette az irányítást a vízi utak felett, amikor február 24-én megszállta Ukrajnát, a Moszkva által „különleges műveletnek” nevezett háború keretében. Az elmúlt napokban török és román katonai búvárcsapatok vettek részt a vizeik körüli „kóbor”, azaz elsodródott aknák hatástalanításában.
Az ukrán külügyminisztérium közölte, hogy Oroszország a tengeri aknákat „ellenőrizetlenül sodródó lőszerként” használja. Ilyen aknákat találták 2022. március 26-28-án Törökország és Románia partjainál.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1300 embert küldenek el: nagy bajban a bajor agrárcég

2024. december 16. 12:40

A mezőgazdasági és építőanyagokkal foglalkozó BayWa mezőgazdasági csoport 1300 állás megszüntetését tervezi a következő három évben.

Rekordmagasra emelkedett egyes európai műtrágyák ára

2024. december 16. 11:10

A műtrágyagyártók a magas gázárak miatt kényszerülnek a pétisó árának emelésére. A karbamid és az UAN-oldat árai egyelőre nem változtak.

Emelkedhetnek a közeljövőben a sertéshúsárak az EU-ban

2024. december 9. 12:10

A termelési költségek nőnek, és betegségek is terhelik a sertéságazatot. Emiatt várhatóan csökken az állatlétszám és nő a hús ára.

Novemberben kilőtt a Deere & Company árfolyama

2024. december 6. 15:40

A három legjobban teljesítő papír közé került 10,1 százalékos drágulással a Case, Steyr és New Holland márkákkal fémjelzett globális traktorgyártó CNH Industrial NV.

Ukrajnában csökkent a búza ára, de a kukoricáé emelkedett

2021. március 18. 04:33

Az ukrán búza exportára tonnánként 1-2 dollárral mérséklődött az elmúlt héten az orosz búzaárak enyhe csökkenése és a 2021-es termés várható emelkedését követően.

Románia is ellenőrzi a Duna menti csatornák mélységét

2023. március 13. 08:22

Ukrajna és Románia megállapodott abban, hogy megvizsgálják a Duna partján fekvő csatornák mélységét, amelyeket Kijev mezőgazdasági áruk exportálására használ a forgalom növelése érdekében.

Ukrajna mezőgazdasági termelésének helyreállítása 20 évig tarthat

2023. június 18. 05:39

Ukrajnában 106 millió tonna gabonát és olajos magvakat takarítottak be 2021-ben az invázió előtt, de a kibocsátás 2023-ban körülbelül 65 millió tonnára csökkenhet.

Egyetlen szem ukrán búza sem maradt Romániában október óta

2024. február 23. 08:10

A gabonakereskedők egymillió tonna ukrán búzát importáltak Romániába ebben a szezonban, ezzel Románia a második legjelentősebb exportpiacnak számított az ukrán búza számára Spanyolország (3,3 millió tonna) után - közölte az Economica.net román gazdasági portál az ukrán vámhatóságtól származó adatokat ismertetve.