Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Az agrártermékekért is rubelt kérhetnek az oroszok

Az agrártermékekért is rubelt kérhetnek az oroszok

Kép: Pexels

A Kreml jelezte, hogy Oroszország teljes energia- és nyersanyagexportjának, így a mezőgazdasági termékeknek az elszámolása is rubelben történhet a jövőben. Ez megerősíti Vlagyimir Putyin orosz elnök azon próbálkozását, hogy a Nyugat is érezze az ukrajnai invázió miatt bevezetett szankciók terheit.

Mivel Oroszország gazdasága a Szovjetunió 1991-es összeomlása óta a legsúlyosabb válsággal néz szembe, Putyin március 23-án visszavágott a Nyugatnak, és elrendelte, hogy az orosz gázexportot rubelben kell fizetnie egyes országoknak. Ez a lépés arra kényszerítette Németországot, Európa legnagyobb gazdaságát, hogy szerdán „korai figyelmeztetést” adjon ki arról, hogy ellátási vészhelyzet felé tarthat. Németország tavaly a gáz 55%-át Oroszországból importálta.

Az eddigi legerősebb jelzésként, miszerint Oroszország még keményebb választ adhat a nyugati szankciókra, azt javasolta Moszkva, hogy szinte teljes energia- és nyersanyagexportját hamarosan rubelben lehet csak kifizetni.

A műtrágya alapanyagául is szolgáló földgáz mintegy 40%-át Oroszországból importálja Európa, és többnyire euróban fizet, azt állítja, hogy az orosz állami irányítású gázipari óriáscég, a Gazprom nem jogosult a szerződések átdolgozására.

Orosz tisztviselők többször is kijelentették, hogy a Nyugat azon kísérlete, hogy elszigetelje a világ egyik legnagyobb természeti erőforrás-termelőjét, irracionális önkárosítás, amely a fogyasztói árak emelkedéséhez vezet, és recesszióba taszítja Európát és az Egyesült Államokat – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. Ez a folyamat az agrártermékeken keresztül az élelmiszerárakban is hangsúlyosan jelenik meg.

Egyes vélemények szerint a regionális valuták korszaka következik. Oroszország régóta törekszik arra, hogy csökkentse az amerikai valutától való függőségét, bár fő exportcikkeit – olaj, gáz, fémek és mezőgazdasági termékek – dollárban árazzák a globális piacokon.

Világviszonylatban a dollár a legtöbbet forgalmazott deviza, ezt követi az euró, a jen és a brit font.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így törte meg Ukrajna Putyin fekete-tengeri gabonablokádját

2024. július 26. 15:10

Az ukránok legyőzték a fekete-tengeri orosz flottát, amely blokád alá vette fekete-tengeri kikötőiket, veszélyeztetve a világ gabonaellátását.

Már a hőinfláció is befolyásolja az élelmiszerárakat

2024. július 26. 13:10

A „hőinfláció” (angolul: heatflation) a Világgazdasági Fórum által használt kifejezés, amely az élelmiszerárak szélsőséges hőség miatti emelkedését hivatott jellemezni.

Tíz százalékkal erősödött az élelmiszeripar

2024. július 20. 16:10

Egy kivételével minden élelmiszeripari alágazatban nőtt a kibocsátás. Az ipari termelés volumene viszont visszaesett.

Eladhatják a magyar és lengyel Viterra olajos magvak részlegeit

2024. július 18. 16:10

A Bunge eladná a Viterra lengyel- és magyarországi olajos magvak részlegét, hogy 34 milliárd dolláros cégegyesülést hajthasson végre.

Túl későn érkeztek az esőzések néhány orosz régióiban

2020. május 12. 08:02

Oroszországban, mely a világ legnagyobb búzaexportőre, áprilisban tartós száraz időjárás volt tapasztalható, amelyet májusban esőzések váltottak fel.

Követte a globális áremelkedést az orosz exportár

2021. április 28. 06:02

Az orosz búza exportára a harmadik egymást követő héten emelkedett, amelyet a magasabb chicagói és párizsi árak okoztak az ellátási aggályok miatt.

Kijev szerint Moszkva megakadályozza gabonaegyezség működését

2023. május 24. 07:36

Formálisan Pivdennyi kikötője a kezdeményezésben van, de valójában egy hónapja nincs benne, mert nincs bejövő flotta.

Csaknem 60 ezer hektár erdő és ültetvény pusztult el a háborúban Ukrajnában

2023. január 18. 11:42

Az orosz invázió következtében több mint 59 ezer hektár erdőt és egyéb ültetvényt semmisítettek meg rakéták és lövedékek.