Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Az EU-tól kap segítséget a gabonaexporthoz Ukrajna

Az EU-tól kap segítséget a gabonaexporthoz Ukrajna

Agrofórum Online

Az Európai Bizottság közölte, hogy az EU kormányaival együttműködve segít Ukrajnának több millió tonna gabonát exportálni. A termény a kelet-európai országban ragadt, mert az orosz haditengerészet blokkolja az ukrán kikötőket.

A Nemzetközi Gabonatanács adatai szerint Ukrajna volt a világ negyedik legnagyobb gabonaexportőre a 2020/21-es szezonban, 44,7 millió tonnát értékesített külföldre, főleg Kínába, Afrikába és Európába. Emellett a napraforgóolaj egyik legnagyobb termelője.

Mielőtt Oroszország február 24-én megtámadta Ukrajnát, a gabonafélék és a napraforgóolaj 90%-át Ukrajna fekete-tengeri kikötőin keresztül szállította exportra – ezt az útvonalat már lezárták. A gabona Ukrajnából való kiszállításával kapcsolatos problémák élelmiszerválsággal fenyegetnek, különösen az olyan szegényebb régiókban, mint Afrika.

„20 millió tonna gabonának kevesebb mint három hónapon belül el kell hagynia Ukrajnát az uniós infrastruktúra használatával” – mondta Adina Valean, az EU közlekedési biztosa. „Ez egy óriási kihívás, ezért elengedhetetlen a logisztikai láncok koordinálása és optimalizálása, új útvonalak kialakítása, valamint a szűk keresztmetszetek lehetőség szerinti elkerülése.”

Az ukrán termény vonattal történő gyors kiszállítása is kihívás, mert az ukrán vasútvonal Európától eltérő vágányszélességgel rendelkezik, így a gabonát a határon különböző vonatokra kell rakodni. Tovább rontja a helyzetet, hogy nem sok ilyen átrakodási lehetőség van a határokon.

Közben a G7 külügyminiszterei is megvitatják, hogyan lehetne felszámolni az ukrán gabona blokádját, hogy lehetővé váljon a globális exportálás – közölte Annalena Baerbock német külügyminiszter.

„Jelenleg 25 millió tonna gabona van elzárva az ukrán odesszai kikötőben, ami a világon élő emberek millióinak jelent élelmiszert, amire sürgősen szükségük van, mindenekelőtt az afrikai országokban és a Közel-Keleten” – mondta Baerbock.

Az ukrán gazdálkodók eddig 8,7 millió hektárt vetettek el a 2022-es tavaszi vetésben, 22%-kal kevesebbet, mint 2021 azonos időpontjában – közölte az ukrán gabonakereskedők szövetsége, az UGA hivatalos adatokra hivatkozva.

A szakszervezet tájékoztatása szerint Ukrajna idén 11,45 millió hektár tavaszi gabonát tervez vetni, ami 3,5-4 millió hektárral kevesebb, mint 2021-ben az orosz invázió, a „területek megszállása” miatt. A hivatalos adatok szerint a gazdák 188 ezer hektár tavaszi búzát, 918 ezer hektár tavaszi árpát, 3,239 millió hektár kukoricát és néhány egyéb terményt vetettek el.

Az ukrán mezőgazdasági minisztérium nem adott hivatalos kilátást 2022-re a gabonatermés-várakozásról. Azt mondták, hogy a vetésterület 20%-kal csökkenhet idén az orosz csapatokkal folytatott harcok miatt számos régióban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az idénymunkásokat elsősorban a fizetés érdekli, a munkaminőségre általában keveset adnak

2024. július 4. 08:40

Nemcsak a szakképzett munkaerő hiánya jelent egyre nagyobb problémát a mezőgazdaságban (is), de az idénymunkásoké úgyszintén.

Ez várhat a magyar gazdákra is: a dánok hatalmas adóval sújtják a szén-dioxid-kibocsátást

2024. július 2. 13:10

A termelőknek 2030-tól 120 dán korona (16 euró, vagyis 6000 forint) adót kell fizetniük minden egyes tonna kibocsátott szén-dioxidért.

Zuhannak az élelmiszerárak Magyarországon, de még mindig „fájdalmas” a bolti bevásárlás

2024. július 2. 08:40

A KSH konkrét termékek átlagárát tartalmazó adatsorában több olyan élelmiszer is van, amelyek ára májusban kétszámjegyű mértékben csökkent.

Regeneratív szemléletű üzleti modell a mezőgazdaságban?

2024. június 23. 10:10

A Bayer igazgatója a regeneratív mezőgazdaságot támogatja. Ehhez szerinte új, eredményközpontú üzleti szemléletre és digitalizációra van szükség.

8600 traktorral vették blokád alá Berlint – tüntettek a gazdálkodók

2019. november 28. 09:56

Gazdálkodók ezrei tüntettek Berlinben a szövetségi kormány és Brüsszel agrárpolitikája ellen. A tiltakozás a szigorodó környezetvédelmi, természetvédelmi előírások, a talajvíz védelmére vonatkozó szigorúbb műtrágya-előírások és a túlzott bürokrácia ellen irányult.

Agrárközélet Képgaléria

Az EU mezőgazdasági politikája nem küzd eléggé az éghajlatváltozás ellen

2021. június 24. 06:02

Az uniós ösztönzőrendszer támogatta a műtrágya-felhasználás csökkentésének gyakorlatát, például az ökológiai gazdálkodást, de nem világos, hogy ez csökkentette-e a kibocsátást.

Újabb intézkedésekkel segíti a mezőgazdaságot az EU

2020. április 23. 09:07

A bejelentett rendkívüli intézkedések közé tartozik a magántárolási támogatás tej- és húsipari termékek esetében, amely lehetővé fogja tenni, hogy az érintett termékeket legalább 2-3 és legfeljebb 5-6 hónapra ideiglenesen kivonják a piacról.

Vetésváltási előírások – nem növényvédelmi szempontból

2018. december 12. 07:38

A minap feltettem a kérdést a követőim között facebookon, hogy milyen vetésváltási előírásokat ismernek és megdöbbenve tapasztaltam, hogy a várt kommentdömping elmaradt. Vajon tényleg nincsenek tisztában a jogszabályi követelményekkel?