Agrárgazdaság

Az EU-tól kap segítséget a gabonaexporthoz Ukrajna

Agrofórum Online

Az Európai Bizottság közölte, hogy az EU kormányaival együttműködve segít Ukrajnának több millió tonna gabonát exportálni. A termény a kelet-európai országban ragadt, mert az orosz haditengerészet blokkolja az ukrán kikötőket.

A Nemzetközi Gabonatanács adatai szerint Ukrajna volt a világ negyedik legnagyobb gabonaexportőre a 2020/21-es szezonban, 44,7 millió tonnát értékesített külföldre, főleg Kínába, Afrikába és Európába. Emellett a napraforgóolaj egyik legnagyobb termelője.

Mielőtt Oroszország február 24-én megtámadta Ukrajnát, a gabonafélék és a napraforgóolaj 90%-át Ukrajna fekete-tengeri kikötőin keresztül szállította exportra – ezt az útvonalat már lezárták. A gabona Ukrajnából való kiszállításával kapcsolatos problémák élelmiszerválsággal fenyegetnek, különösen az olyan szegényebb régiókban, mint Afrika.

„20 millió tonna gabonának kevesebb mint három hónapon belül el kell hagynia Ukrajnát az uniós infrastruktúra használatával” – mondta Adina Valean, az EU közlekedési biztosa. „Ez egy óriási kihívás, ezért elengedhetetlen a logisztikai láncok koordinálása és optimalizálása, új útvonalak kialakítása, valamint a szűk keresztmetszetek lehetőség szerinti elkerülése.”

Az ukrán termény vonattal történő gyors kiszállítása is kihívás, mert az ukrán vasútvonal Európától eltérő vágányszélességgel rendelkezik, így a gabonát a határon különböző vonatokra kell rakodni. Tovább rontja a helyzetet, hogy nem sok ilyen átrakodási lehetőség van a határokon.

Közben a G7 külügyminiszterei is megvitatják, hogyan lehetne felszámolni az ukrán gabona blokádját, hogy lehetővé váljon a globális exportálás – közölte Annalena Baerbock német külügyminiszter.

„Jelenleg 25 millió tonna gabona van elzárva az ukrán odesszai kikötőben, ami a világon élő emberek millióinak jelent élelmiszert, amire sürgősen szükségük van, mindenekelőtt az afrikai országokban és a Közel-Keleten” – mondta Baerbock.

Az ukrán gazdálkodók eddig 8,7 millió hektárt vetettek el a 2022-es tavaszi vetésben, 22%-kal kevesebbet, mint 2021 azonos időpontjában – közölte az ukrán gabonakereskedők szövetsége, az UGA hivatalos adatokra hivatkozva.

A szakszervezet tájékoztatása szerint Ukrajna idén 11,45 millió hektár tavaszi gabonát tervez vetni, ami 3,5-4 millió hektárral kevesebb, mint 2021-ben az orosz invázió, a „területek megszállása” miatt. A hivatalos adatok szerint a gazdák 188 ezer hektár tavaszi búzát, 918 ezer hektár tavaszi árpát, 3,239 millió hektár kukoricát és néhány egyéb terményt vetettek el.

Az ukrán mezőgazdasági minisztérium nem adott hivatalos kilátást 2022-re a gabonatermés-várakozásról. Azt mondták, hogy a vetésterület 20%-kal csökkenhet idén az orosz csapatokkal folytatott harcok miatt számos régióban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Érik a brüsszeli demonstráció: Az Európai Bizottság hallja meg végre a sertéstartók hangját!

2022. február 11. 14:18

Az utóbbi több mint egy év folyamán – más ágazatok mellett – talán az uniós sertéságazatot sújtó krízis ad okot leginkább aggodalomra. A termelőknek a hosszan tartó, főképp exportpiaci okokból kialakult válság miatt tartósan önköltség alatti árakkal kell szembenézniük.

Megkezdődik az EU-USA vámháború?

2019. október 3. 08:47

A WTO döntésének kézhez vétele után az amerikai kormányzat "azonnali hatállyal" vezet be megemelt vámtarifákat európai gyártású repülőgépekre és helikopterekre, továbbá olyan fogyasztási cikkekre, mint például sajtok vagy borok.

Negyedével emelkedhet a napraforgómag-termés az EU-ban

2022. december 6. 08:07

A repce termőterülete kismértékben emelkedne a főbb nyugati EU-termelő országokban, míg Észak-Európában, Magyarországon és Bulgáriában várhatóan csökkenne.

Decembertől új növény-egészségügyi szabályozás lép életbe az unióban

2019. április 25. 06:02

2019. december 14-től kell alkalmazni az Európai Unió tagállamaiban a még 2016 októberében elfogadott, új növény-egészségügyi alaprendeletet.