Agrárgazdaság

Az euró gyengülését egyre jobban érzik az európai gazdák

Agrofórum Online

Miközben Magyarországon a forint euróval szembeni árfolyama szerepel gyakran a hírekben, az euró 20 éves mélypontjára, 1,016-ra esett a dollárral szemben. Egyre több elemző számít azonban a korábbi 0,95 dolláros mélypont elérésére, ez súlyosan érinti az eurózóna országainak gazdálkodóit. Ha Európa és az Egyesült Államok recesszióba süllyed, és a központi bankok folytatják a kamatemelést, akkor újabb kérdések merülhetnek fel a mezőgazdaságban is.

Az euró folyamatosan esik a dollárral szemben, ennek következményei a gazdaságra és a gazdákra nézve óriásiak Nyugat-Európában. A közgazdászok az euró értékének további csökkenésére és recesszióra számítanak. Az euró csak ebben az évben 10%-ot gyengült a dollárral szemben. Az európai fizetőeszköz hétéves mélypontra esett a svájci frankkal szemben is, sőt az angol fonttal és a jennel szemben is jelentős mínuszban van.

Mi az oka az euró gyengeségének, és milyen következményekkel jár ez a gazdaság és a gazdálkodók számára? Drága importot és olcsóbb exportot eredményez a helyzet. Az eurózóna recessziójától való félelmet elsősorban az európai energiaválság fokozza, amely már júniusban a gazdasági növekedés meredek lelassulásához vezetett. Németország, a világbajnok exportőrnek számító ország is külkereskedelmi hiányról számolt be, 14 év után először. Az euró ezután 2002 decembere óta a legalacsonyabb szintre esett a dollárral szemben.

A dollárt továbbra is biztonságos menedéknek tekintik az akut gazdasági bizonytalanság idején a befektetők.

Az eurót sokan különösen sérülékenynek tartják, tekintettel arra, hogy Németország, Olaszország és más európai országok erősen függenek az orosz gáztól. Attól is tartanak, hogy az Európai Központi Bank jelentős kamatemelése újabb adósságválságot idézhet elő az eurózónában.

A földgáz ára a legutóbbi, júniusi mélypont óta több mint kétszeresére nőtt, és szinte minden nap tovább emelkedik Nyugat-Európában. Az orosz gáztól és olajtól való függőséget csökkentették, de az energiaárak szárnyalásának árán. Az eurózóna országai energiaszükségletük mintegy 40%-át Oroszországból importálták, mielőtt Ukrajnában kitört a háború. Ráadásul a norvég olajmunkások most sztrájkba léptek, ami tovább fokozza az ellátási válságot. A közgazdászok ezért arra számítanak, hogy az eurózóna sokkal gyorsabban süllyed a recesszióba, mint az USA vagy más országok – írta elemzésében a német agrarheute mezőgazdasági szakportál.

A gazdálkodókat mindez abból a szempontból érinti leginkább, hogy egyrészt minden dollárban számlázott import drágulni fog. Többek között ezek közé tartozik az energia, az ásványi műtrágyák, a növényvédő szerek, a vegyszerek és mindenféle előtermék, amelyet Kínából vagy más országokból vásárolnak további feldolgozás céljából. Az infláció megfékezése érdekében kamatemelésekre is lehet számítani, amelyek a gazdák finanszírozási költségeit növelik.

Másrészt minden exportáru, amelyet szintén dollárban számláznak, olcsóbb lesz – és ezáltal versenyképesebb lesz a világpiacon. Ez számos mezőgazdasági terméket foglal magában: például gabonát, tejet és húst, de autókat, gépeket és magasan feldolgozott ipari termékeket is.

Kiemelt kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kínai elektromos autók letarolhatják az európai tejpiacot

2024. október 18. 14:40

Az Európai Unió és Kína között a kínai elektromos autókra kivetett vámok miatt kialakult feszültség most az európai tejtermelőket is érintheti.

Elszállhatnak a műtrágyaárak?

2024. október 17. 14:40

Nőnek az energiaárak, és emelkedik a karbamid világpiaci ára is. A közel-keleti háború hamarosan rányomhatja bélyegét a műtrágyapiacra.

Fellendülőben van a gabona világpiaci ára

2024. október 15. 09:40

A gabonaárak egy héten belül globálisan a gabona fajától és típusától függően 1,5-3,0%-kal emelkedtek a határidős piacokon.

Közepesen alakult a szeptember az agrárcégeknek a tőzsdén

2024. október 13. 14:10

A Case, Steyr és New Holland márkákkal fémjelzett globális traktorgyártó CNH Industrial NV árfolyama 10,1 százalékkal emelkedett szeptemberben.

Történelmi tenderen vásárol 3,8 millió tonna búzát Egyiptom

2024. augusztus 9. 10:10

Óriási mennyiségű búzára hirdetett tendert Egyiptom. A kereskedők szerint az ország ezzel akár nagyot is veszíthet.

Kína emelte az amerikai szójabab importját

2019. december 11. 12:17

A kereskedelmi tárgyalások folytatódnak, vasárnap jár le egy fontos határidő, amennyiben addig nem sikerül legalább részben megállapodni, emelkedhetnek az amerikai vámtarifák, és ismét elmérgesedhet a viszony a két nagyhatalom között.

Irán 3 millió tonna búza importját engedélyezi

2020. április 27. 10:47

A teljes mennyiségből 1,6 millió tonnát rakodtak már ki a kikötőkben, és további 400 ezer tonna érkezett, ez a mennyiség készen áll a kirakodásra.

A no-deal Brexit katasztrófa lenne a brit mezőgazdaság számára

2019. szeptember 7. 13:06

A brit farmerszövetség, a National Farmers Union (NFU) levelet írt Boris Johnson miniszterelnöknek, amelyben azt kérte, hogy ha Nagy-Britannia kereskedelmi megállapodás nélkül hagyja el az Európai Uniót, vámolják meg a tojás, egyes tejtermékek, kertészeti termékek és gabonafélék behozatalát.