Agrárgazdaság

Az euró gyengülését egyre jobban érzik az európai gazdák

Agrofórum Online

Miközben Magyarországon a forint euróval szembeni árfolyama szerepel gyakran a hírekben, az euró 20 éves mélypontjára, 1,016-ra esett a dollárral szemben. Egyre több elemző számít azonban a korábbi 0,95 dolláros mélypont elérésére, ez súlyosan érinti az eurózóna országainak gazdálkodóit. Ha Európa és az Egyesült Államok recesszióba süllyed, és a központi bankok folytatják a kamatemelést, akkor újabb kérdések merülhetnek fel a mezőgazdaságban is.

Az euró folyamatosan esik a dollárral szemben, ennek következményei a gazdaságra és a gazdákra nézve óriásiak Nyugat-Európában. A közgazdászok az euró értékének további csökkenésére és recesszióra számítanak. Az euró csak ebben az évben 10%-ot gyengült a dollárral szemben. Az európai fizetőeszköz hétéves mélypontra esett a svájci frankkal szemben is, sőt az angol fonttal és a jennel szemben is jelentős mínuszban van.

Mi az oka az euró gyengeségének, és milyen következményekkel jár ez a gazdaság és a gazdálkodók számára? Drága importot és olcsóbb exportot eredményez a helyzet. Az eurózóna recessziójától való félelmet elsősorban az európai energiaválság fokozza, amely már júniusban a gazdasági növekedés meredek lelassulásához vezetett. Németország, a világbajnok exportőrnek számító ország is külkereskedelmi hiányról számolt be, 14 év után először. Az euró ezután 2002 decembere óta a legalacsonyabb szintre esett a dollárral szemben.

A dollárt továbbra is biztonságos menedéknek tekintik az akut gazdasági bizonytalanság idején a befektetők.

Az eurót sokan különösen sérülékenynek tartják, tekintettel arra, hogy Németország, Olaszország és más európai országok erősen függenek az orosz gáztól. Attól is tartanak, hogy az Európai Központi Bank jelentős kamatemelése újabb adósságválságot idézhet elő az eurózónában.

A földgáz ára a legutóbbi, júniusi mélypont óta több mint kétszeresére nőtt, és szinte minden nap tovább emelkedik Nyugat-Európában. Az orosz gáztól és olajtól való függőséget csökkentették, de az energiaárak szárnyalásának árán. Az eurózóna országai energiaszükségletük mintegy 40%-át Oroszországból importálták, mielőtt Ukrajnában kitört a háború. Ráadásul a norvég olajmunkások most sztrájkba léptek, ami tovább fokozza az ellátási válságot. A közgazdászok ezért arra számítanak, hogy az eurózóna sokkal gyorsabban süllyed a recesszióba, mint az USA vagy más országok – írta elemzésében a német agrarheute mezőgazdasági szakportál.

A gazdálkodókat mindez abból a szempontból érinti leginkább, hogy egyrészt minden dollárban számlázott import drágulni fog. Többek között ezek közé tartozik az energia, az ásványi műtrágyák, a növényvédő szerek, a vegyszerek és mindenféle előtermék, amelyet Kínából vagy más országokból vásárolnak további feldolgozás céljából. Az infláció megfékezése érdekében kamatemelésekre is lehet számítani, amelyek a gazdák finanszírozási költségeit növelik.

Másrészt minden exportáru, amelyet szintén dollárban számláznak, olcsóbb lesz – és ezáltal versenyképesebb lesz a világpiacon. Ez számos mezőgazdasági terméket foglal magában: például gabonát, tejet és húst, de autókat, gépeket és magasan feldolgozott ipari termékeket is.

Kiemelt kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

280 százalékkal nőtt az importált amerikai szójabab mennyisége az EU-ban

2018. augusztus 3. 06:52

A brüsszeli testület tájékoztatása szerint az amerikai szójabab részesedése a júliusi 360 ezer tonnával 37 százalékra nőtt az uniós importban, szemben az egy évvel korábbi 9 százalékkal.

Nébih: erre kiemelten figyelni kell szarvasmarha import esetén

2023. március 22. 15:32

A hiányosan kitöltött vagy nehezen olvasható marhaútlevelek megnövekedett ügyintézési időt vonnak maguk után szarvasmarha import esetén.

Az import segít az aszály miatt kialakult helyzeten

2021. július 28. 08:26

Kazahsztán magas búzakészlete és az Oroszországból származó gabonaimport támogatni fogja az ellátást ebben a szezonban az elemzők szerint a közép-ázsiai országban. A Kazahsztán egyes részeiben bekövetkezett aszály csökkentette a 2021-es búzatermésre vonatkozó becsléseit.

Szójapiac: az Egyesült Államok piacvezető exportőr Európában

2019. január 19. 13:29

Tavaly az USA szója eladásai Európában 243 százalékkal, míg a közel-keleti, észak-afrikai régióban 105 százalékkal emelkedtek.