Az Egyesült Királyság arra figyelmeztet, hogy a fekete-tengeri célpontok elleni orosz csapások késleltetik a palesztinoknak szánt és a világ déli részén elhelyezkedő országokba irányuló gabonaszállítást.
Az ukrajnai fekete-tengeri kikötők elleni növekvő orosz támadások késleltetik a létfontosságú segélyek eljuttatását a palesztinokhoz, és leállítják a kulcsfontosságú gabonaszállítások kiszállítását a déli félteke országaiba – mondta Keir Starmer brit miniszterelnök.
„Oroszország válogatás nélküli csapásai a fekete-tengeri kikötők ellen rávilágítanak arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök hajlandó kockára tenni a globális élelmezésbiztonságot, amikor megpróbálja engedelmességre kényszeríteni Ukrajnát” – közölte Keir Starmer a sajtóirodája által kiadott közleményében.
Aggasztó támadások
Az Egyesült Nemzetek Szervezete hétfőn közölte, hogy az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1-je óta, és „aggasztónak” nevezte a támadások számának felfutását.
A brit védelmi hírszerzés szerint legalább négy kereskedelmi hajót találtak el orosz hadianyagokkal a Fekete-tengeren október 5. és 14. között.
„Putyin sebezhető emberek millióinak okoz kárt Afrikában, Ázsiában és a Közel-Keleten, hogy megpróbáljon felülkerekedni barbár háborújában” – emelte ki Keir Starmer.
Késlekedések
Starmer nyilatkozata szerint az orosz csapások miatt feltehetően késett egy Ukrajnából induló hajó, miközben a palesztinai Világélelmezési Programba szánt növényi olajat szállította, valamint az Egyiptomba szánt gabonát szállító hajókat és a Világélelmezési Program Dél-Afrikába tartó szállítmányait – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Hajózási folyosó
Ukrajna a világ legnagyobb búza- és kukoricatermesztője, és Oroszország 2022-es inváziója előtt az ország csak havonta mintegy hatmillió tonna gabonát exportált a Fekete-tengeren keresztül. A folyamatban lévő háború ellenére a gabonaértékesítés továbbra is kulcsfontosságú bevételi forrást jelent az ország számára.
Az ENSZ által támogatott fekete-tengeri gabonaexport-kezdeményezés tavalyi összeomlása után, amely Oroszország részvételével biztosította a gabonaszállító hajók biztonságos áthaladását, Ukrajnának sikerült egy hajózási folyosót létrehoznia a Fekete-tengeren.
(Kép: Pixabay)