A Visegrádi Együttműködés országai – köztük Magyarország – cseh felvetésre vezetne be egyfajta letéti rendszert az ukrán gabona Európából történő elszállítása érdekében.
Az Európai Bizottság nem tartotta indokoltnak, hogy szeptember 15. után is fenntartsa az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékekre vonatkozó uniós behozatali korlátozó intézkedést.
Ez a döntés Románia, Lengyelország, Bulgária, Szlovákia és Magyarország számára azonban elfogadhatatlannak bizonyult, így saját hatáskörben hazánk is a moratórium fenntartása mellett döntött. Sőt, Nagy István agrárminiszter bejelentése szerint a korlátozás kiterjed immár az ukrán gabona mellett a repce- és napraforgómagra, a lisztre, az étolajra, a mézre, az egyes húsfélékre és a tojásra, a tranzitszállítmányokat viszont továbbra is engedélyezik.
A kelet-európai államok egyben a szolidaritási sávok gyakoribb ellenőrzését is kérik az Uniótól. Az EU alternatív szárazföldi útvonalakat, úgynevezett szolidaritási sávokat hozott létre Ukrajna számára gabona- és olajos magvak exportálására, de a szomszédai azzal érveltek, hogy a tranzitszállításra szánt olcsó ukrán mezőgazdasági árukat helyben értékesítik, kárt okozva ezzel az ő gazdáiknak.
Most pedig a Visegrádi Együttműködés országai (a V4-ek) egyeztettek további együttes lépéseket az ügyben a csehországi Znojmóban rendezett agrárminiszteri találkozón. Magyarországot Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár képviselte – adta hírül az MTI.
Közös közleményük szerint a gabonapiaci helyzet minden Ukrajnával szomszédos országban hasonló: akadozik a terményértékesítés, alacsonyak az árak, telítettek a raktárkapacitások és nehéz helyzetben vannak a termelők.
Cseh felvetés született a gabonakereskedelem szereplőinek a tranzitot egyértelműen biztosító szabályozására, egyfajta letéti rendszer bevezetésére a közép-európai piacokon áthaladó tranzit kikötőkbe érkezésének garantálására.
A kereskedők akkor kapnák vissza a kauciót, amikor az általuk szállított ukrán gabona a balti vagy a lengyel kikötőkön keresztül elhagyja Európát. Ez az intézkedés – a remények szerint – arra kényszerítené a kereskedőket, hogy az ukrán gabonát ne tartsák vissza az európai piacokon.
(Fotó: $uraj tripathi/Pixabay)