Agrárgazdaság

Kaucióval vennék elejét az ukrán gabona Európában maradásának

MTI

A Visegrádi Együttműködés országai – köztük Magyarország – cseh felvetésre vezetne be egyfajta letéti rendszert az ukrán gabona Európából történő elszállítása érdekében.

Az Európai Bizottság nem tartotta indokoltnak, hogy szeptember 15. után is fenntartsa az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékekre vonatkozó uniós behozatali korlátozó intézkedést.

Ez a döntés Románia, Lengyelország, Bulgária, Szlovákia és Magyarország számára azonban elfogadhatatlannak bizonyult, így saját hatáskörben hazánk is a moratórium fenntartása mellett döntött. Sőt, Nagy István agrárminiszter bejelentése szerint a korlátozás kiterjed immár az ukrán gabona mellett a repce- és napraforgómagra, a lisztre, az étolajra, a mézre, az egyes húsfélékre és a tojásra, a tranzitszállítmányokat viszont továbbra is engedélyezik.

A kelet-európai államok egyben a szolidaritási sávok gyakoribb ellenőrzését is kérik az Uniótól. Az EU alternatív szárazföldi útvonalakat, úgynevezett szolidaritási sávokat hozott létre Ukrajna számára gabona- és olajos magvak exportálására, de a szomszédai azzal érveltek, hogy a tranzitszállításra szánt olcsó ukrán mezőgazdasági árukat helyben értékesítik, kárt okozva ezzel az ő gazdáiknak.

Most pedig a Visegrádi Együttműködés országai (a V4-ek) egyeztettek további együttes lépéseket az ügyben a csehországi Znojmóban rendezett agrárminiszteri találkozón. Magyarországot Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár képviselte – adta hírül az MTI.

Közös közleményük szerint a gabonapiaci helyzet minden Ukrajnával szomszédos országban hasonló: akadozik a terményértékesítés, alacsonyak az árak, telítettek a raktárkapacitások és nehéz helyzetben vannak a termelők.

Cseh felvetés született a gabonakereskedelem szereplőinek a tranzitot egyértelműen biztosító szabályozására, egyfajta letéti rendszer bevezetésére a közép-európai piacokon áthaladó tranzit kikötőkbe érkezésének garantálására.

A kereskedők akkor kapnák vissza a kauciót, amikor az általuk szállított ukrán gabona a balti vagy a lengyel kikötőkön keresztül elhagyja Európát. Ez az intézkedés – a remények szerint – arra kényszerítené a kereskedőket, hogy az ukrán gabonát ne tartsák vissza az európai piacokon.

(Fotó: $uraj tripathi/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

A koronavírus terjedése padlóra küldheti a gabonapiacokat

2020. február 25. 08:03

A párizsi árutőzsdén a malmi búza ára 2,75 euróval, a takarmánybúzáé pedig 1,85 euróval csökkent. Előbbi ára 192,25, utóbbié 148,25 euróra csökkent le tonnánként.

Magukra találtak a gabonapiacok

2020. március 3. 08:47

A szakértők szerint most korrigált kicsit a piac a múlt heti nagy csökkenéseket követően. A lejtmenetet a koronavírus terjedése miatti aggodalmak váltották ki.

Korrigáltak a gabonapiacok

2020. április 10. 16:36

Európában, a párizsi árutőzsdén most teljese mértékben a vevők uralták a kereskedést, mind a négy fontos agrártermék ára feljebb ment a következő határidőre.

Az egyiptomi gigabeszerzés miatt esett a búza ára

2020. április 17. 08:02

Egy tonna búzáért 194,14 dollárt adtak, ami 2,2 százalékos zuhanásnak felel meg, ennél valamivel alacsonyabban is járt a kurzus.